Prof. Kohutek: Aptekarze bezprawnie ograniczają konkurencję

Farmacja

Samorząd aptekarski myli się, twierdząc, że apteka która podpisuje umowę franczyzy nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki. Takie stanowisko prowadzi do zredukowania poziomu konkurencji między aptekami na obszarze cen czy dostępności leków dla pacjentów - uważa dr hab. Konrad Kohutek, profesor Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego

20.02.2020

Po zmianie prawa co miesiąc z mapy Polski znika 60 aptek

Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja

W ubiegłym roku ubyło w Polsce 533 aptek. Wszystko przez zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych obowiązujący od 2017 r. Być może trend ten zmienią wydane w ostatnim czasie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał za niegodne za prawem działania inspekcji farmaceutycznej, odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.

19.02.2020

Siedem wyroków o zakazie koncentracji aptek, ale spór trwa

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny wydał siedem orzeczeń kwestionujących działania inspekcji farmaceutycznej, która odmawiała zezwolenia na prowadzenie połączonych aptek. Samorząd aptekarski uważa jednak, że te wyroki nie wpływają na zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych do 1 proc. w regionie.

07.02.2020

Badania kliniczne mają być łatwiejsze, ale lepiej nadzorowane

Finansowanie zdrowia Farmacja

Pacjent biorący udział w badaniu klinicznym będzie miał podwójną ochronę finansową, a firmy farmaceutyczne jako sponsorzy zapłacą mniejsze składki na ubezpieczenie. Nowe przepisy mają wesprzeć też niekomercyjne badania kliniczne, które są finansowane z pieniędzy publicznych.

31.01.2020

Najpierw podatek cukrowy, potem opodatkowanie suplementów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Dobrze, że suplementy diety znalazły się na tę chwilę poza projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów - twierdzi dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy. I dodaje, że nieuzasadnione byłoby traktowanie suplementów diety na równi z wyrobami alkoholowymi i napojami słodzonymi.

23.01.2020

Jest szansa na uratowanie leków po wygaśnięciu zezwolenia aptecznego  

Farmacja

Wbrew prezentowanemu w mediach stanowisku inspekcji farmaceutycznej, wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie zawsze powoduje konieczność utylizacji leków pozostałych w aptece. Zgoda na zbycie leków do hurtowni może zostać wydana także na rzecz osoby, która nie posiada już ważnego zezwolenia aptecznego.

22.01.2020

Trudno się pozbyć zużytych strzykawek

Samorząd terytorialny Farmacja

Po zmianie prawa o gospodarce odpadami osoba, która chce się pozbyć zużytych strzykawek lub penów po insulinie, często skazana jest na żmudną pielgrzymkę po mieście. Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te ostatnie niesłusznie.

18.01.2020

Przemysł farmaceutyczny czeka na wyspecjalizowane sądy patentowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Powołanie wyspecjalizowanych sądów zajmujących się patentami w przemyśle farmaceutycznym zakłada przyjęta przez Sejm zmiana Kodeksu postępowania cywilnego. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zabiegał o to od wielu lat, ponieważ ułatwiłoby to krajowym firmom patentowanie własnych innowacji oraz obronę w przypadku pomówień o naruszenie patentów.

13.01.2020

E-recepta już obowiązuje, ale będą jeszcze papierowe

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, ale nie wszystkie placówki będą w stanie to robić. Tylko 61,5 procent z nich jest podłączonych do systemu, jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia pacjenci nie powinni mieć problemów, bo nadal będzie można wystawiać także druki w wersji papierowej.

08.01.2020

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych 

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 

31.12.2019

WSA: Jedna apteka nie zapewnia dostępu do usług farmaceutycznych

Samorząd terytorialny Farmacja

Przyjęta uchwała zakładała, że dostęp do usług farmaceutycznych w porze nocnej, święta i dni wolne od pracy miała świadczyć tylko jedna apteka. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że taka regulacja nie zapewnia odpowiedniej dostępności i nie przewiduje możliwości zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych.

23.12.2019

Branża liczy, że w 2020 roku pojawi się system zachęt dla rodzimego przemysłu farmaceutycznego

Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki, trzy lata temu, gdy był ministrem finansów, zapowiadał preferencje dla firm produkujących leki w Polsce, czyli Refundacyjny Tryb Rozwojowy. W 2019 roku nie udało się ich wprowadzić. Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przypomina, że w ubiegłej kadencji Sejmu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński obiecał, że w 2020 r.  zostanie wdrożony RTR.

18.12.2019

Nie każde zanieczyszczenie leku oznacza jego wycofanie z rynku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wadach jakościowych leków wzbudzając niepokój wśród pacjentów. Należy jednak pamiętać, że nie każda wada jakościowa leku skutkuje natychmiastową decyzją o jego wycofaniu z obrotu. O tym, kiedy leki muszą być wycofywane z obrotu wyjaśniają Ewa Rutkowska i Julia Łokaj

18.12.2019

Rząd obiecuje powrót do prac nad przepisami o opiece farmaceutycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuci, na wzór swych kolegów po fachu z innych państw, chcą mieć prawo do kontrolowania terapii jaką przyjmuje pacjent i ewentualnego jej korygowania. Z niecierpliwością oczekują na przepisy, które wprowadzą opiekę farmaceutyczną, ale na razie przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu projekt utknął w zamrażarce rządowej.

17.12.2019

E-recepta będzie obowiązkowa, ale wyjątki możliwe

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Od 8 stycznia recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej, a tymczasem blisko połowa placówek nie jest podłączona do systemu e-zdrowia P1, co jest do tego konieczne. Resort zdrowia jednak podkreśla, że jeśli lekarz nie będzie w stanie wystawić e-recepty, pacjent otrzyma receptę papierową, którą będzie mógł tak jak dotychczas zrealizować w dowolnej aptece.

17.12.2019

Nowa generacja leków na cukrzycę, depresję na styczniowej liście leków refundowanych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nowe leki dla chorych na depresję, dla cukrzyków oraz poszerzenie terapii dla dzieci z astmą i pokrzywką – takie nowości znajdą się na liście leków refundowanych obowiązującej od stycznia. Będą na niej także nowości dla chorych onkologicznych m.in. dla pacjentek z rakiem piersi. Szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu.

13.12.2019

Pilnie musimy uniezależnić rynek leków od chińskich dostawców

Opieka zdrowotna Farmacja

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i inne europejskie organizacje producentów leków zrzeszone w Medicines for Europe (M4E) i The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), apelują o wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków. Związek prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ  pilnie musimy uniezależnić polskich pacjentów od chińskich dostaw.

10.12.2019

Producenci leku na cukrzycę mają czas do połowy stycznia, by zbadać ryzyko związane z jego zanieczyszczeniem

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 15 stycznia 2020 r. producenci leków na cukrzycę zawierających metforminę mają czas na wykonanie analizy ryzyka potencjalnego wpływu zanieczyszczenia na zdrowie pacjentów, sprawdzenie poziomów tej substancji oraz modyfikację procesu ich wytwarzania. Resort zdrowia podkreśla, że pacjenci powinni przyjmować leki, bo nie ma zagrożenia dla ich życia i zdrowia

04.12.2019

Minister o zawartości leku na cukrzycę - to zawsze tam było

Opieka zdrowotna Farmacja

To nie zanieczyszczenie leku na cukrzycę, ale rozpoznanie w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od długiego czasu.

04.12.2019

Leki na cukrzycę trzeba będzie przebadać, bo mogą być zanieczyszczone

Finansowanie zdrowia Farmacja

Resort zdrowia zwołał sztab kryzysowy. Leki na cukrzycę zawierające metforminę mogą być zanieczyszczone nitrozoaminami, toksycznymi substancjami. Sytuacja jest poważna, bo w Polsce przyjmować je może ponad 2 mln Polaków, a nie ma zamienników. Dziś po południu ma odbyć się telekonferecja z Europejską Agencją Leków, bo problem dotyczy wszystkich krajów EU oraz spotkanie z konsultantami i wtedy zapadnie decyzja, jaki jest plan działania.

04.12.2019