NSA: Sprzedaż lekarstw rośnie, bo apteka ma dobry baner

Farmacja

Prawo zezwala by nazwa apteki, jej lokalizacja i godziny pracy były przestawiane w przestrzeni publicznej, ale nie określa sposobu w jaki ma się to odbywać. Dozwolona jest zatem również informacja przedstawiająca te dane w sposób wyrazisty. I to nawet gdyby zwiększała ona obroty apteki. Tak uznał w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

07.10.2021

Zakaz reklamy aptek ma być poluzowany

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym pracują nad nowelizacją przepisów o reklamie aptek. Przepisy mają iść w kierunku utworzenia katalogu informacji, które nie są reklamą. Zdaniem prawników to najwyższa pora na zmiany, bo dziś są wątpliwości, czy apteka może informować o sprawowaniu opieki farmaceutycznej. W efekcie zaś apteki nie mogą prowadzić działalności profilaktycznej.

30.09.2021

Szczepienie przeciw HPV nie tylko dla dziewczynek

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia planuje, by ze szczepień przeciw HPV mogły skorzystać nie tylko dziewczynki w wieku 11-13 lat, jak zaleca producent. - Dziś nie umiem jeszcze powiedzieć, o jakim poziomie odpłatności mówimy – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotychczas resort mówił o 50 proc. poziomie refundacji.

10.09.2021

Minister chce dopuścić nowe substancje w suplementach diety

Rynek i konsument Farmacja

Minister Zdrowia chce rozszerzyć wykaz form chemicznych witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety o nowe substancje. Zmiana ta wynika z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nowymi zatwierdzonymi substancjami mają być chlorek rybozydu nikotynamidu i cytrynian jabłczan magnezu.

31.08.2021

Minister ogłosił nową listę leków refundowanych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.

21.08.2021

Przeglądy lekowe - dobry pomysł psują złe założenia

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Chodzi o to, by farmaceuci weryfikowali, czy brane przez pacjenta liczne leki są dla niego odpowiednie. Pomysł jest bardzo dobry, bo znacznie odciąży lekarzy. Problem w tym, że program ma pełno luk, które sprawią, że może nie zadziałać.

19.08.2021

Minister zdrowia zlikwidował zespół do walki z fałszywymi lekami

Farmacja Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał Zespół do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego, mimo że pandemia sprzyja oszustom sprzedającym podrobione medykamenty. Niestety, minister nie uzasadnia swojej decyzji.

18.08.2021

Pandemia sprzyja oszustom - w sieci rośnie handel podrobionymi lekami

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

14.08.2021

Rząd nie spieszy się ze zmianami w receptach 75 plus, tracą pacjenci

Pacjent Farmacja

Seniorom, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, specjaliści nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. Wystawiają więc płatne recepty, a po ich przepisanie odsyłają chorych do POZ. Organizacje pacjenckie apelują o zmianę przepisów, aby wszyscy medycy, którzy leczą seniorów, mogli im ordynować leki za darmo. Ministerstwo Zdrowia wie o problemie, ale nie spieszy się ze zmianą prawa - nad nowelizacją ustawy pracuje już od kilku miesięcy.

04.08.2021

Zapaść w dostępie do terapii ratujących życie chorym na raka

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Z procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych na nowych zasadach skorzystało przez pięć miesięcy tylko 94 pacjentów. To drastyczny spadek spowodowany zmianami w przepisach prawa – alarmują eksperci. Przez pierwsze półrocze 2020 roku aż 1751 pacjentów mogło skorzystać z nierefundowanych terapii ratujących życie. By było lepiej, wystarczą niewielkie zmiany.

19.07.2021

TSUE: Lek dostępny w jednym kraju UE bez recepty nie musi być tak dostępny w innym

Farmacja Prawo europejskie

Produkt leczniczy wydawany bez recepty w jednym państwie Unii może być sprzedawany w innym jedynie, gdy dopuściło go ono do obrotu. Jeśli takiego pozwolenia brak, lek można dostarczyć do drugiego państwa, jeżeli w świetle prawa Unii jego stosowanie służy zaspokojeniu szczególnych potrzeb o charakterze medycznym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w węgierskiej sprawie.

14.07.2021

WSA: Brak opinii samorządu unieważni rozkład godzin pracy aptek

Samorząd terytorialny Farmacja

Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.

05.07.2021

Listy refundacji leków rzadziej i z preferencjami dla producentów inwestujących w Polsce

Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce mieć większy wpływ na tworzenie list refundacyjnych. Tak wynika z założeń nowelizacji ustawy refundacyjnej. Z drugiej strony w końcu mają być premiowane te firmy farmaceutyczne, które inwestują w Polsce, ale w ramach dotychczasowego budżetu. Rzadziej mają być też publikowane listy refundacyjne - cztery razy w roku zamiast sześciu.

17.06.2021

Moderna chce otworzyć w Warszawie międzynarodowe centrum usług biznesowych

Farmacja

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna, będąca jednym z producentów szczepionek mRNA na COVID-19, otworzy w Polsce swoje centrum biznesowe. Jej warszawski hub będzie szóstym takim podmiotem w Europie i ma zajmować się m.in. finansami, kadrami, a także usługami cyfrowymi. Centrum biznesowe Moderny, które ma zostać otwarte w Warszawie, zatrudni około 160 osób.

30.05.2021

Szczepienia w aptekach możliwe już od soboty

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia

Od soboty 29 maja przepisy dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień w 12 tysiącach aptek ogólnodostępnych. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w tej sprawie została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe określone w rozporządzeniu.

29.05.2021

Gemini stawia na nowe technolgie

Farmacja

Najważniejsze jest, aby pacjenci mogli realizować recepty sprawnie, bez konieczności oczekiwania i przy pierwszej wizycie w aptece - by jak najszybciej rozpocząć zalecaną terapię. Mają w tym pomóc nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają współpracę nie tylko pomiędzy poszczególnymi aptekami, ale także placówką a pacjentem. Według sieci aptek Gemini chmura umożliwi też wdrożenie opieki farmacetutycznej.

29.05.2021

Ministerstwo Zdrowia chce uprościć dostawę szczepionek

Farmacja Koronawirus szczepienia

Do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne, zakładający dopuszczanie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 w opakowaniach obcojęzycznych. Działanie takie ma być gwarantem zwiększenia dostępności tego typu preparatów na polskim rynku.

19.05.2021

Nowy urlop szkoleniowy nie dla każdego farmaceuty

Zawody medyczne Farmacja

Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła dla wszystkich farmaceutów obowiązek ustawicznego rozwoju przez udział w szkoleniach i kursach. Dotychczas obowiązek ciągłego szkolenia mieli tylko ci pracujący w aptece i hurtowni. Nowe przepisy dają też prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego. Ten przywilej jednak nie jest dla tych, którzy kontynuują dokształcanie na dotychczasowych przepisach.

13.05.2021