Prawo.pl
Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że dwutlenek tytanu, czyli barwnik E171, nie jest bezpiecznym dodatkiem do żywności. Może być rakotwórczy, a znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. majonezie, lodach, gumie do żucia, lekach, ale także paście do zębów. Komisja Europejska może wprowadzić zakaz jego stosowania.
Katarzyna Redmerska
07.05.2021

Od 8 maja czynne hotele, od 15 ogródki gastronomiczne

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Natomiast od 4 maja obowiązują przepisy zezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. 
Jolanta Ojczyk
07.05.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dotychczas nie budziło wątpliwości, że wymagania, jakie trzeba spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie apteki, muszą być przestrzegane zarówno podczas uzyskiwania zezwolenia, jak i w trakcie prowadzenia działalności. Niestety, wykładnia przepisów przedstawiona w ostatnim wyroku NSA burzy dotychczasowe rozumienie przepisu - pisze prof. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego,
Maciej Rogalski
07.05.2021
Farmacja Ochrona konkurencji
Lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych czy publikować informacji o zdrowiu, które są fałszywe bądź stanowią manipulację - podlega za to odpowiedzialności zawodowej. Nie dotyczy to jednak prezentowania poglądów, niezgodnych z przeważającym stanowiskiem nauki, jeśli są oparte na rzetelnych badaniach naukowych - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Na UW powstaje punkt szczepień dla studentów i pracowników

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Uniwersytet Warszawski przystępuje do organizacji punktu szczepień w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na szczepienie mogą zapisywać się pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci. Odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej na przełomie maja i czerwca.
Monika Sewastianowicz
06.05.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska właśnie ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko Covid-19. Zdaniem Unii oprócz szczepień musimy zrobić wszystko, aby lepiej leczyć tę chorobę. Do października mają zostać wprowadzone trzy nowe skuteczne leki. Obecnie dopuszczony jest m.in. amerykański remdesivir produkowany przez Gilead Sciences, a także lek firmy Eli Lilly będący kombinacja bamlanivimabu i etesevimabu.
Jolanta Ojczyk
06.05.2021
Farmacja Koronawirus a prawo
Już ponad 600 tysięcy pracowników z ponad 700 firm zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szczepieniach organizowanych w zakładach pracy. Rejestracja ruszyła we wtorek. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.
Agnieszka Matłacz
06.05.2021
Koronawirus szczepienia

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,
Beata Lisowska
06.05.2021
Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Choć w Polsce odnotowano już ponad tysiąc ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, to wciąż nie ma ustawy wprowadzającej szybką ścieżkę uzyskania odszkodowania. Ponadto, zgodnie z projektem, pieniądze będą tylko wtedy, gdy producent wpisze dane działanie niepożądane do charakterystyki produktu. Im później to zrobi, tym mniejsze szanse na rekompensatę.
Jolanta Ojczyk
05.05.2021
Koronawirus szczepienia
Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od wtorku jest dostępny formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciwko Covid-19. Do południa wypełniły go już 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób. Każda firma, by uruchomić szczepienia u siebie musi zgłosić co najmniej 300 osób.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
04.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozesłała do lekarzy wiadomość o brakach szczepionki Johnson&Johnson z powodu problemów z dostawami. Zdaniem medyków prawda jest zupełnie inna - szczepionki dla zapisanych wcześniej osób wykorzystano w trakcie majówkowej akcji rządu.
Katarzyna Redmerska
04.05.2021
Koronawirus szczepienia
Zgodnie z zaleceniem Narodowego Funduszu Zdrowia, od poniedziałku 4 maja wznowione zostaną ograniczone lub zawieszone wcześniej, w związku z pandemią COVID-19, zabiegi planowe. Na początku maja planowane jest też zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, a także uruchomiona zostanie profilaktyka postcovidowa oraz dla osób 40 plus.
Krzysztof Sobczak
04.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prawnicy to też ludzie, więc jak inni korzystają z social mediów. Internet daje poczucie wolności więc czasem balansują na granicy etyki. Przykładem są choćby emocjonalne dyskusje, posty czy nawet komentarze dotyczące zasadności szczepień. Gdy dotyczy to tak poważnego problemu społecznego, a opinie wygłaszają osoby zaufania publicznego, samorządy zastanawiają się co z tym zrobić.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2021
Prawnicy Koronawirus a prawo
Złożona do Komisji Europejskiej finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy przewiduje 150 mln euro zwrotnych pożyczek dla szpitali powiatowych na modernizację i zakup sprzętu. Tyle, że najpierw rząd chce je zreformować i zrestrukturyzować. Jak? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że chce mieć nad nimi większy nadzór. Dlatego samorządy mówią: nie. Ich zdaniem nowo dodany do KPO punkt o reformie należy z niego wykreślić.
Jolanta Ojczyk Hanna Hendrysiak
04.05.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Tarcza Antykryzysowa dla paramedycyny

Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
Umorzenie zwrotu subwencji w obszarze ochrony zdrowia nie będzie przysługiwało podmiotom...
Katarzyna Redmerska
03.05.2021
Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
W Krajowym Planie Odbudowy na pierwotnie na rozwój  produkcji substancji czynnych oraz innych form wsparcia przemysłu farmaceutycznego zarezerwowano tylko 193 300 milionów euro. W wersji przesłanej do Komisji Europejskiej już 300 milionów euro, ale w tzw. części pożyczkowej. To efekt za nacisków m.in. Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk, dziekanów wydziałów farmaceutycznych i chemicznych.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
02.05.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja
Rząd nie uruchomi wcześniejszych szczepień dla osób z niepełnosprawnościami przed tym, jak wszyscy pełnoletni otrzymają e-skierowanie. Dopiero pewne działania zapowiada po 10 maja, np. wyznaczenie punktów szczepień z pierwszeństwem. Te propozycje krytykują przedstawiciele środowiska niepełnosprawnych. Chwalą jedynie szczepienia w ośrodkach aktywności dziennej.
Jolanta Ojczyk
01.05.2021
Koronawirus szczepienia

Przez złe finansowanie rehabilitacja pocovidowa może okazać się fikcją

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia obiecywało Polakom, którzy przechorowali Covid, kompleksową i powszechną rehabilitację, która pozwoli im szybko wrócić do pełnej sprawności. Program jest już gotowy, za chwilę ma ruszyć, ale istnieją poważne obawy, że zakończy się fiaskiem. Wszystko przez złe wyceny, które zniechęcają fizjoterapeutów do angażowania się w pomoc ozdrowieńcom.
Beata Lisowska
01.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny zaapelowała o przyspieszenie prac zmierzających do uchwalenia nowej ustawy regulującej wykonywanie tego zawodu. Rada wyraziła sprzeciw wobec rażącego, jej zdaniem, opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt po raz pierwszy zaprezentowany został ponad rok temu.
Katarzyna Nowosielska Krzysztof Sobczak
30.04.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zapewnienie stosowania unijnych przepisów oraz zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań klinicznych w Polsce przez stworzenie przejrzystego systemu prawnego pozbawionego barier o charakterze administracyjno-prawnym - to główne cele skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji publicznych projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Krzysztof Sobczak
30.04.2021
Opieka zdrowotna Farmacja
Minęło kilkanaście lat od pojawienia się konkurencji cenowej na rynku leków biologicznych, stanowiących przełom w medycynie. W większości krajów UE są one już dostępne w aptece na receptę - w Polsce wciąż wyłącznie w ramach szpitalnych programów lekowych z wyśrubowanymi kryteriami kwalifikacji - sygnalizuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Katarzyna Redmerska
30.04.2021
Farmacja
W piątek rok szkolny kończą uczniowie ostatnich klas liceów i techników. Świadectwa będą odbierać indywidualnie lub w małych grupach w sposób i według harmonogramu ustalonego przez dyrektora szkoły. Tuż po weekendzie zacznie się egzamin maturalny. Potrwa od 4 do 20 maja. Szef resortu edukacji podkreślił, że nie będzie testów na koronawirusa przed egzaminami.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
30.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Miasto, które wprowadza obowiązek szczepień, łamie prawo

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wałbrzych uchwalił obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla mieszkańców i osób pracujących w mieście, mimo że w Polsce są one dobrowolne. Zdaniem prawników samorząd nie ma prawa podjąć takiej uchwały, a powoływanie się na przepisy porządkowe - to błąd. Miasto nie jest też w stanie wyegzekwować jej przestrzegania. W efekcie wojewoda zapewne uchwałę uchyli.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
30.04.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od początku maja można będzie uprawiać sport na terenach otwartych, po majówce otwarte zostaną galerie handlowe oraz muzea i placówki kultury, potem lokale gastronomiczne będą mogły otworzyć ogródki. W kolejnych tygodniach możliwe będzie organizowanie wesel i innych imprez rodzinnych na zewnątrz. Od połowy maja po ulicach można będzie chodzić bez maseczek.
Krzysztof Sobczak
29.04.2021
Koronawirus a prawo
Pracownicy Sanepidu, którzy zostali zobowiązani do korzystania ze służbowego systemu informatycznego poprzez profil zaufany, który w ich ocenie ma charakter prywatny, obawiają się o bezpieczeństwo swych danych osobowych, bo posługiwanie się profilem zaufanym w celach służbowych wiąże się m.in. z ujawnieniem nr PESEL. Wspiera ich RPO, który uznaje obawy o prawo do prywatności
Krzysztof Sobczak
29.04.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna RODO
Parlament Europejski, który w czwartek w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE chce, by zaświadczenie potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywało nie dłużej, niż 12 miesięcy. Rezolucja jest mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.
Krzysztof Sobczak
29.04.2021
Koronawirus szczepienia
Fizjoterapeuta, lekarz czy pielęgniarka, którzy odradzają pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, mogą nie tylko zostać ukarani przez pracodawcę, ale odpowiadać dyscyplinarnie przed swoim samorządem zawodowym. Wiele zależy jednak od kontekstu wypowiedzi i percepcji pacjenta. Zdaniem ekspertów, każdy taki przypadek powinien być badany odrębnie,
Grażyna J. Leśniak
29.04.2021
Prawo pracy Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.
Jolanta Ojczyk
28.04.2021
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
Ministerstwo Zdrowia bez szerokich konsultacji wprowadziło podstawę prawną dla prowadzenia badań przesiewowych, czyli wymieszanych próbek pochodzących od wielu osób. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych ostrzega, że może dochodzić do wydawania wyników fałszywie ujemnych, mimo, że w indywidualnym badaniu wynik byłby pozytywny.
Jolanta Ojczyk
28.04.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo