Prawo.pl
23 stycznia 2019 r. minął termin konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – jednego z ważniejszych dokumentów, który będzie kształtował rozwój kraju w nadchodzącej dekadzie. Problemy ochrony zdrowia zostały w nim dostrzeżone na wysokim poziomie ogólności. Przeciwnie do innych działów gospodarki brak natomiast wskazań, jak te problemy należy rozwiązać podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.
Robert Mołdach
25.01.2019
Opieka zdrowotna
Na butelkach z alkoholami mają się pojawić etykiety z ostrzeżeniem, że jego spożywanie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących. Zdaniem senatorów proponujących takie zmiany dzięki temu ma spaść odsetek kobiet, które spożywają alkohol w ciąży. Producenci alkoholu i ich importerzy zastanawiają się jak będą mieli zrealizować ten obowiązek.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.01.2019
Opieka zdrowotna
Strona Społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwia się temu, by Agencja Badań Medycznych była finansowana z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z projektem na ten cel miało być przeznaczone 0,3 proc. przychodów Funduszu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Opieka zdrowotna
Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę lub operację, brak skutecznego leczenia, ale także problemy z dokumentacją medyczną, w której brakowało danych lub informacje były nieczytelne – to najczęstsze problemy, z którymi dzwonili pacjenci na infolinię Rzecznika Prawa Pacjenta.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Opieka zdrowotna
Europosłowie z Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zdecydowali wczoraj, 23 stycznia 2019 r., o zniesieniu 5-letniego ograniczenia w produkcji na eksport poza UE odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa. Jeśli przepisy zostaną przyjęte przez cały Parlament Europejski, krajowe firmy farmaceutyczne będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Farmacja
Zmniejszy się liczba specjalizacji dostępnych po stażu z 77 do 50, a wynagrodzenie rezydentów ma wzrosnąć nawet do 2,75 średniej krajowej. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy, którą przedstawił ministerialny zespół. Według projektu kształceniem podyplomowym miałyby zajmować się okręgowe izby lekarskie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Zawody medyczne
Europosłowie z Komisji Prawnej zdecydowali dziś o zniesieniu pięcioletniego okresu ochronnego na produkcję leków generycznych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską. To oznacza, że polskie firmy farmaceutyczne, będą mogły konkurować na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.
Jolanta Ojczyk
23.01.2019
Prawo gospodarcze
Od 9 lutego br. wchodzi obowiązek związany z umieszczaniem na opakowaniach leków specjalnych kodów i ich skanowaniem m.in. w aptekach i hurtowniach, czyli tzw. dyrektywa fałszywkowa. Problem polega na tym, że nadal nie ma przepisów przejściowych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.01.2019
Farmacja
Rząd we wtorek – ku zaskoczeniu branży - nie przyjął projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Przepisy są pilnie potrzebne, bo po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Bez takiego systemu żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić fabryki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Zakaz pobierania opłat za pobyt w szpitalu od rodziców lub opiekunów przebywających z dzieckiem – taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. We wtorek przyjął ją rząd. Obecnie część szpitali pediatrycznych każe płacić rodzicom za każdą dobę pobytu od ok. 13 do 30 zł
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Krzysztof Koślicki
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o uznanie, że niektóre przepisy wprowadzające podwyżki dla lekarzy specjalistów i rezydentów są niezgodne z zasadami wynikającymi z Konstytucji. Według OZZL naruszają one zasadę państwa prawnego i zasadę równości.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Zawody medyczne
Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy będzie laboratorium referencyjnym w zakresie wykrywania wirusów przenoszonych przez żywność pochodzenia roślinnego.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
21.01.2019
Opieka zdrowotna
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do ministra sprawiedliwości o uregulowania prawne warunków transportowania nieletnich, skierowanych przez sąd do szpitali psychiatrycznych. Alarmuje, że przewożone są często bez obecności bliskich, co jest dla nich dodatkową traumą.
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rodziny osób, które zostały sparaliżowane lub są niepełnosprawne w wyniku błędu medycznego, nie mogły dotychczas liczyć na finansową rekompensatę. Na korzystne dla nich wyroki sądów pozwala niedawna uchwała Sądu Najwyższego, a jednej z takich konkretnych spraw dotyczy skierowana właśnie przez prokuratora generalnego do SN skarga nadzwyczajna.
Katarzyna Nowosielska
21.01.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Nasza koleżanka redakcyjna Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska została Dziennikarzem Medycznym Roku 2018 Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia w kategorii publicystyka internetowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.01.2019
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie, które umożliwią organom państwowym zawnioskowanie do sądu opiekuńczego o skierowanie osoby osadzonej w zakładzie karnym na leczenie ambulatoryjne lub w zakładzie zamkniętym.
Krzysztof Sobczak
18.01.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
Resort pracuje nad możliwością wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. Miałoby to dotyczyć osób u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano chorobę psychiczną, zaburzenia osobowości, lub uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji, a także upośledzenie umysłowe.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
Dziewięcioosobowa podkomisja sejmowa zajmie się projektem ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych. W czwartek w komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu i zapadła decyzja o skierowaniu go do dalszych prac.
Krzysztof Sobczak
18.01.2019
Opieka zdrowotna
Przepisy nie ustanawiają szczególnego trybu niszczenia dokumentacji medycznej. W ocenie autora, koniecznym wydaje się, przynajmniej z praktycznego punktu widzenia, sporządzenie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych i następnie niszczący dokumentację medyczną choćby skróconego protokołu z przebiegu procesu niszczenia.
Artur Paszkowski
17.01.2019
Opieka zdrowotna
O tym czy nowy model opieki środowiskowej, który jest testowany w dwóch miejscach Polski - na warszawskich Bielanach oraz w Wieliczce - może zapewnić taką kompleksową nad dziećmi i ich bliskimi, a także o planach utworzenia nowej specjalizacji – psychoterapeuty klinicznego dzieci i młodzieży - mówią Krzysztof Błażejewski i Aleksandra Andruszczak-Zin
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
17.01.2019
Opieka zdrowotna

NSA: Zakaz reklamy aptek i leków jest w interesie publicznym

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
Właściciel apteki musi sobie zdawać sprawę, że leki nie są zwykłym towarem rynkowym - obrót lekami musi więc być i jest reglamentowany przez państwo. To oznacza, że właściciel nie będzie mógł korzystać z pełni wolności gospodarczej, a więc również stosować typowych działań marketingowych, które zwiększałyby sprzedaż leków
Marek Sondej
17.01.2019
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
W 2018 roku zanotowano w Polsce 339 przypadków odry, podczas gdy w 2017 r. były 63 zachorowania na tę chorobę - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Krzysztof Sobczak
16.01.2019
Opieka zdrowotna
System udzielania świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych ma być zreorganizowany. Zanim to jednak nastąpi, w kilku placówkach w kraju trwa pilotaż dotyczący m.in. oceny czasu oczekiwania w SOR-ach na pomoc.
Krzysztof Sobczak
16.01.2019
Opieka zdrowotna
Do konsultacji wewnątrzresortowych trafił przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym. Jak poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, powstaje on we współpracy ze środowiskiem ratowników.
Krzysztof Sobczak
15.01.2019
Zawody medyczne
W służbie zdrowia mobbing jest dość powszechnym zjawiskiem. Kłopot w tym, że zarówno wielu mobbujących jak i mobbowanych pracuje na kontraktach i zamiast odszkodowania za mobbing mogą dochodzić rekompensaty za naruszenie dóbr osobistych. Problemem jest także to, że w szpitalach wciąż nie ma komisji antymobbingowych.
Katarzyna Nowosielska
15.01.2019
Zawody medyczne
Tylko w siedmiu województwach szpitale zgłosiły już redukcję ponad 1200 łóżek. Najwięcej miejsc zniknie na oddziałach położnictwa i ginekologii, pediatrii oraz na internie. Eksperci podkreślają, że większość z nich nie była wykorzystywana. Dodają też, że wiele powiatów stanie w tym roku przed dylematem czy utrzymywać nierentowny szpital i pokrywać jego długi, czy go zamknąć.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.01.2019
Finansowanie zdrowia
Dokumentacja medyczna, jako dowód w procesie, ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia postępowania sądowego, zwłaszcza w sprawach o błędy medyczne czy zakażenia szpitalne. Mimo przepisów, które mówią o tym, że wpis w dokumentacji powinien być czytelny, często trudno odszyfrować zapiski lekarza - twierdzi adwokat Maciej Konarowski
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.01.2019
Opieka zdrowotna
Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Organizacje zrzeszające pracodawców wskazują, że od lat starają się o udostępnienie wykazu podmiotów, które nielegalnie wywożą za granice leki zagrożone dostępnością, ale bezskutecznie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.01.2019
Farmacja
Odmowa przekazywania danych osobowych członkom rodziny w sytuacji zagrożenia zdrowia uzasadniana RODO wskazuje na całkowity brak zrozumienia tej regulacji. RODO pozwala bowiem na przekazywanie takich informacji. Co więcej, ich nieudzielenie może skutkować odpowiedzialnością szpitala - pisze Rafał Sokół z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Rafał Sokół
11.01.2019
Opieka zdrowotna RODO