Przekształcenie szkoły dla funkcjonariuszy służby więziennej w akademię - ustawa podpisana

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa dokonuje zmiany nazwy uczelni służby państwowej nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości”.

01.06.2023

Otwieranie studiów nauczycielskich będzie łatwiejsze

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Będą ułatwienia w tworzeniu studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela - pozwolenie to uzyskają nawet słabsze uczelnie i to bez konieczności, jak to jest wymagane dotychczas, zawierania porozumienia z innymi ośrodkami. To nie pierwsza zmiana łagodząca wymogi dla tworzenia kierunków nauczycielskich.

31.05.2023

Większy limit miejsc na studiach w uczelniach wojskowych - projekt MON

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zwiększenie limitu przyjęć w Lotniczej Akademii Wojskowej o 49 miejsc z 251 do 300 zakłada projekt rozporządzenia MON, który we wtorek trafił do uzgodnień. Tym samym limit miejsc na studiach w uczelniach wojskowych wzrośnie z 2040 do 2089. Zmiana wynika z potrzeby uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w korpusie osobowym Sił Powietrznych w 2028 r. - wyjaśniono.

30.05.2023

Złe wyniki nie skreślają automatycznie z listy studentów

Szkolnictwo wyższe

Regulamin studiów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przewiduje obowiązkowe skreślenie z listy studentów tych z nich, którzy nie zaliczą zajęć na pierwszym roku studiów magisterskich lub pierwszego stopnia. Uczelnie nie mogą samodzielnie rozszerzać ustawowego katalogu warunków obligatoryjnego wykreślania studentów z listy - zwraca uwagę RPO.

25.05.2023

AI przyszłością również w kancelariach, choć potrzebne regulacje

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wprowadzanie sztucznej inteligencji do prawa musi przynosić korzyści dla społeczeństwa jako całości. Technologia powinna być używana w sposób, który zwiększa sprawiedliwość, równość i poszanowanie praw człowieka – mówił prof. UMK dr hab. Karol Dobrzeniecki, w wystąpieniu podczas II Ogólnopolskiej Konferencji "Fałszywi autorzy, fałszywe recenzje, porwane czasopisma. ChatGPT".

25.05.2023

Publikacja z "papierni", a recenzent nie istnieje – coraz więcej fałszerstw w nauce

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Fabryki artykułów naukowych, fałszywe recenzje, porwania czasopism – nie wszyscy naukowcy chcą grać uczciwie, a duże pieniądze, jakie można zarobić na takich praktykach, to gratka dla grup przestępczych. O nieuczciwych praktykach dotyczących publikacji naukowych dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego.

24.05.2023

Łagodniejsze wymogi dla członków senatów uczelni niepublicznych

Szkolnictwo wyższe

W senatach uczelni niepublicznych zasiądą także przedstawiciele doktorantów oraz studentów - taki zapis znalazł się w projekcie zmian przygotowanych przez resort edukacji i nauki. Projekt już wpłynął do Sejmu. Jednocześnie zmienią się wymogi dotyczące osób zasiadających w takim senacie - będą łagodniejsze niż na uczelniach publicznych.

23.05.2023

MEiN chce zmian w Narodowym Centrum Nauki

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące "małej nowelizacji" ustawy o Narodowym Centrum Nauki (NCN). Podając tę informację rzeczniczka resortu przypomniała, że już w październiku 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne".

21.05.2023

Prawnicy z UJ: Władze nie mogą represjonować naukowców za ich badania

Wzywamy Władze Rzeczpospolitej Polskiej do zaprzestania formułowania gróźb represji wobec uczonych prowadzących badania naukowe oraz restrykcji finansowych wobec jednostek naukowych, które stoją na straży wolności naukowej - stwierdza w uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

19.05.2023

Ustawa powołująca Uniwersytet Kaliski opublikowana

Szkolnictwo wyższe

Ustawa powołująca Uniwersytet Kaliski została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowa uczelnia, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, powstanie na bazie Akademii Kaliskiej, wcześniej była to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

13.05.2023

Uniwersytet Pedagogiczny chce być Uniwersytetem Krakowskim. Przeciwny rektor UJ

Szkolnictwo wyższe

Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie chce zmiany nazwy uczelni na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej. Sprzeciwia się temu jest rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. W oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że nazwa ta nasuwa skojarzenia z Uniwersytetem Jagiellońskim i jest próbą zawłaszczenia jego tradycji.

12.05.2023

W końcu maja dzień otwarty w kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Kancelaria prawna Wardyński i Wspólnicy ogłasza "Dzień otwarty" dla studentów i absolwentów prawa, który odbędzie się 31 maja 2023 r. Kancelaria podkreśla, że to wyjątkowa okazja, by poznać z bliska praktykę wiodącej kancelarii prawnej w Polsce i dowiedzieć się, jak wygląda praca prawnika.

11.05.2023

Finał konkursu o postępowaniu cywilnym we wtorek na Uniwersytecie Śląskim

Prawo cywilne Prawnicy Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 9 maja, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się ogólnopolski etap Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym. To coroczna inicjatywa odbywająca się pod patronatem Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych skierowana na rozwijanie zainteresowań studentów z zakresu postępowania cywilnego, poszerzanie ich wiedzy, rozwijanie naukowych pasji i zainteresowań.

10.05.2023

Rzecznik rządu: Jeżeli w NCBiR doszło do nadużyć, winni powinni być ukarani

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Jeżeli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju doszło do nadużyć, każda osoba, która sprzeniewierzyła środki, powinna być ukarana - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jeżeli OLAF zidentyfikuje możliwości nadużyć, będziemy wdzięczni za raport - dodał. OLAF rozpoczął kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.

09.05.2023

Ruszył nabór na letnie warsztaty z ochrony konkurencji w UOKiK

Zarządzanie oświatą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaprasza na Summer Camp UOKiK ’23 - podkreśla, że to idealna okazja, by poznać kulisy pracy w urzędzie. To 5 dni bezpłatnych warsztatów z prawa konkurencji dla studentów 4. i 5. roku prawa, ekonomii i kierunków pokrewnych. Termin naboru wydłużono do 16 czerwca 2023 r.

08.05.2023

Stypendium doktoranckie za małe na utrzymanie cudzoziemca, ale nie wzrośnie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Jeden z doktorantów obcokrajowców otrzymał odmowną odpowiedź w sprawie przedłużenia pobytu w Polsce ze względu na zbyt niskie dochody ze stypendium doktoranckiego - według urzędu niepozwalające na utrzymanie i ew. powrót do kraju pochodzenia, stąd pytanie o podwyższenie stypendium doktoranckiego. MEiN wyjaśnia, że wzrosło w tym roku i nie ma na razie planów kolejnych podwyżek.

05.05.2023

Rusza nabór wniosków do programu „Doktorat wdrożeniowy”

Szkolnictwo wyższe

Wkrótce rusza nabór wniosków w ramach nowej odsłony programu „Doktorat wdrożeniowy”. Inicjatywa umożliwia jednoczesne prowadzenie badań naukowych i wdrożenie ich wyników w konkretnym podmiocie gospodarczym. Wnioski w nowej edycji będą przyjmowane do 5 czerwca.

28.04.2023

Transparentność i odpowiedzialność podstawami korzystania ze sztucznej inteligencji w pracy naukowej

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Każdorazowe wskazywanie użycia generatora treści, ponieważ powstałe w ten sposób dzieło nie jest autorstwa osoby, która skorzystała z tego narzędzia - to jedna z propozycji rekomendacji – skierowanych głównie do środowiska akademickiego – przedstawionych podczas czwartkowej konferencji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pt. „#AIChallenger. Biznes, nauka i społeczeństwo w świecie sztucznej inteligencji”.

20.04.2023

Prezes PAN: Chcemy Akademii autonomicznej, czyli niezależnej od polityki

Szkolnictwo wyższe

Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy - to jest podkreślane w projekcie - stanowili samorząd naukowy. To znaczy taki, gdzie nasze decyzje dotyczące kierunków badań, sposobu ich realizacji, będą decyzjami, w których nie będą ingerować politycy. Autonomię rozumiemy głównie w ten sposób - mówi prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski.

18.04.2023