Celem ustawy jest utworzenie z dniem 1 października 2023 r. Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Uniwersytet zostanie utworzony z Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i będzie jej następcą prawnym. Siedzibą Uniwersytetu będzie Kalisz. Z dniem utworzenia Uniwersytetu Akademia przestanie funkcjonować.
Z badań wynika, że ok. 60 proc. młodzieży pozostaje w miejscu kończenia studiów. Celem powołania UK jest zminimalizowanie wyludniania się Kalisza i lepszej dostępności dla wszystkich grup społecznych. Uniwersytet – zdaniem inicjatorów – stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami.
Czytaj w LEX: Ustalanie terenu uczelni - zagadnienia wybrane >
Uniwersytet w miejsce akademii
Nadzór nad Uniwersytetem, podobnie jak to miało miejsce w odniesieniu do Akademii, będzie sprawował minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Uniwersytet przejmie mienie (obejmujące własność i inne prawa majątkowe), a także prawa i obowiązki Akademii (w tym wynikające z decyzji administracyjnych).
Zgodnie z ustawą studenci Akademii staną się studentami Uniwersytetu, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Akademii staną się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Uniwersytetu, natomiast osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2023/2024 w Akademii staną się osobami przyjętymi na pierwszy rok studiów w Uniwersytecie.
Pierwszym rektorem Uniwersytetu stanie się dotychczasowy rektor Akademii.
Członkowie senatu Akademii staną się członkami senatu pierwszej kadencji Uniwersytetu, a rada Akademii stanie się radą Uniwersytetu (pierwszych kadencji tych organów nie będzie się wliczało do limitów liczby kadencji przewidzianych ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Tak rozwija się kaliska uczelnia
Z myślą o rozwoju regionu Akademia Kaliska uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Stara się też o wydanie zgody na kształcenie studentów prawa, w przyszłości planowana jest psychologia. Dane pokazują, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada niecałe 2,4 lekarza, w krajach Unii Europejskiej jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, ponieważ na 1000 mieszkańców przypada jedynie 1,56 lekarza.
Sprawdź w LEX: Czy zatrudnienie na Uczelni cudzoziemca w charakterze wykładowcy wymaga uzyskania zezwolenia na pracę? >
Zdaniem rektora Akademii Kaliskiej prof. Andrzeja Wojtyły studiująca na kierunku lekarskim młodzież w dużym odsetku podejmie pracę w Kaliszu, co od dawna obserwuje się w przypadku miast będących siedzibami uniwersytetów kształcących lekarzy. - Nasz region jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na 1000 mieszkańców, co przekłada się na niekorzystne wskaźniki zdrowotne ludności zamieszkałej w miastach i w powiatach wspomnianego regionu – powiedział profesor.
Akademia Kaliska jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym i około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Została utworzona na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia i 11 kierunków studiów podyplomowych. Ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024
Sprawdź w LEX: Czy do pracowniczego stażu pracy należy zaliczyć okres studiów doktoranckich? >
Zmienią się też nazwy pięciu innych uczelni
Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz zmianie nazw niektórych uczelni akademickich zmienia ponadto nazwy 5 uczelni.
Zgodnie z jej zapisami z dniem 1 czerwca 2023 r.:
- Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II otrzyma nazwę „Akademia Bialska im. Jana Pawła II”;
- Akademia Nauk Stosowanych w Łomży otrzyma nazwę „Akademia Łomżyńska”;
- Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie otrzyma nazwę „Akademia Tarnowska”;
- Akademia Pomorska w Słupsku otrzyma nazwę „Uniwersytet Pomorski w Słupsku”;
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczemu im. Jana Długosza w Częstochowie otrzyma nazwę „Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie”.
Ustawa wejdzie w życie w dniu 27 maja 2023 roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.