Müller był pytany na konferencji prasowej o kontrolę Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w NCBR w związku z informacjami o nadużyciach w tej instytucji. O kontroli poinformowało NCBR w ubiegłym tygodniu.

- OLAF regularnie prowadzi kontrole w instytucjach w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, to jest kompetencja, to jest taki odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli w instytucjach unijnych. W związku z tym, to, że OLAF prowadzi jakieś postępowania nie jest niczym nadzwyczajnym i wielokrotnie w Polsce prowadził w Polsce takie postępowania, również postępowania rutynowe – powiedział Müller.

 

OLAF sprawdza, czy dochodziło do nieprawidłowości

Zaznaczył, że nie tylko OLAF podejmuje działania, ale również instytucje państwa polskiego. - Zanim w ogóle OLAF zaczął kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju już właściwe polskie instytucje zaczęły się przyglądać i prowadzić stosowne postępowania – dodał. - Nie ma naszej zgody na to, by dochodziło do jakichkolwiek nadużyć. Jeżeli doszło do jakichkolwiek nadużyć, każda osoba, która sprzeniewierzyła środki (…) powinna być ukarana. Z żelazną konsekwencją będziemy to robić – zapewnił. - Jeżeli OLAF w tej sprawie pomoże i zidentyfikuje jakieś kolejne możliwości nadużyć, to będziemy wdzięczni za raport, który pomoże nam zidentyfikować wszelkie próby, czy wszelkie działania, które miały w tym zakresie miejsce – dodał rzecznik rządu. Zapewnił, że wszelkie niezbędne dokumenty zostaną OLAF udostępnione.

Czytaj w LEX: Decyzje w przedmiocie grantów naukowych >>

 

W sobotę NCBR informowało, że OLAF rozpoczął kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” po zakończonej wcześniej kontroli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W wyniku kontroli MFiPR zweryfikowano, jak informował NCBR, 117 projektów złożonych i ocenionych pozytywnie przez NCBR w konkursie Szybka Ścieżka. W wyniku zakończonej 28 kwietnia 2023 r. kontroli MFiPR, 85 projektów zweryfikowano pozytywnie, 25 projektów zostało skierowane do ponownej oceny, w przypadku 5 projektów stwierdzono nieprawidłowości, które uniemożliwiają finansowanie z Funduszy Europejskich (2 projekty zostały wycofane przez wnioskodawców).

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Prawne aspekty sztucznej inteligencji >