Konkurs składa się z dwóch etapów - pierwszy (etap uczelniany) ma na celu wyłonienie dwóch najlepszych studentów, którzy będą reprezentować uczelnię w etapie ogólnopolskim. Zgodnie z przyjętymi zasadami, etap uczelniany przeprowadzany jest indywidualnie przez każdą uczelnię według ustalonych przez nią zasad. Drugi, ogólnopolski etap Konkursu odbył się 9 maja 2023 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Czytaj: ​V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym rozstrzygnięty>>

 

Wyłoniono zwycięzców

W finale zmierzyło się 26 studentów prawa z trzynastu ośrodków naukowych z całej Polski - finał był dwuetapowy, składał się z części pisemnej i ustnej. Studenci zmagali się z problemami poruszającymi kwestie zawisłości sporu, właściwości sądu, postępowania dowodowego oraz pełnomocnictwa procesowego.

Laureatami konkursu zostali:

  1. Wiktoria Rakowska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
  2. Patryk Kozak (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
  3. Piotr Drygaś (Uniwersytet Gdański)

W finale znaleźli się również: Jakub Turdza (Uniwersytet Jagielloński), Maksymilian Obrębski (Uniwersytet Warszawski) oraz Łukasz Łużyński (Uniwersytet Gdański).

 

W składzie komisji byli eksperci z różnych uczelni:

  • dr hab. Anna Machnikowska prof. UG (Uniwersytet Gdański);
  • dr hab. Andrzej Olaś (Uniwersytet Jagielloński);
  • dr Monika Odrowska - Stasiak (Uniwersytet Łódzki);
  • dr hab. Andrzej Torbus prof. UŚ (Uniwersytet Śląski);
  • dr hab. Krystian Markiewicz prof. UŚ (Uniwersytet Śląski).

 

Wysoki poziom uczestników

Jak wskazują organizatorzy konkursu, wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością instytucji procedury cywilnej, jak również zdolnością stosowania i wykładni przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

- Jesteśmy zaszczyceni jako Uniwersytet Śląski, że Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych, będące inicjatorem i patronem tego prestiżowego wydarzenia naukowego, powierzyło nam organizację tegorocznej, szóstej już edycji tego wydarzenia. Cieszymy się, że mogliśmy w Katowicach gościć studentów z całej Polski, którzy oprócz możliwości zaprezentowania swojej ponadprzeciętnej wiedzy z zakresu procedury cywilnej, mieli również okazję nawiązać relacje i wymieniać się doświadczeniami - podkreślają.
 

Fundatorem nagród dla uczestników i laureatów Konkursu były wydawnictwa CH Beck i Wolters Kluwer. Wydarzenie sponsorowały: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" Oddział w Katowicach oraz jedna z największych kancelarii w regionie ADP Popiołek Adwokaci i Radcowie Prawni.    Patronat honorowy nad Konkursem objęli Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. Witold Kurowski prof. UŚ, Krajowa Rada Radców Prawnych, Forum Uniwersytetów Polskich.

Czytaj w LEX: Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wypowiedzi literackiej, artystycznej lub akademickiej >