Kolejna zmowa przetargowa wykryta przez UOKiK

Zamówienia publiczne Budownictwo Ochrona konkurencji

Dwaj przedsiębiorcy mogli ustalać swoje oferty w przetargach na usługi remontowo-budowlane w Warszawie i Lublinie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko dwóm przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego: Bioforma z Grabianowa i PHU Magnum z Siedlec.

21.01.2020

Rząd zapowiada ułatwienia dla inwestycji publiczno-prywatnych

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Pracujemy nad tym, aby więcej było inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak poinformowała, jej resort przygotowuje przepisy mające ułatwiać wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego do prowadzenia inwestycji.

05.01.2020

Zmowy przetargowe - UOKiK i prokuratura mają coraz więcej spraw

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prokuratura prowadzi rocznie kilkaset postępowań dotyczących zmów przetargowych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilkanaście. Coraz częściej o winie decydują dowody elektroniczne, pliki z komputerów czy maile. Jednak obie instytucje podkreślają, że każdą taką sytuacją należy oceniać indywidualnie.

11.12.2019

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową w Tychach

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wykazać, czy doszło do zmowy przetargowej na utrzymanie zimowej czystości w Tychach. Urząd zebrał dowody, które mogą wskazywać na jej zawarcie.

02.12.2019

Zamówienia publiczne: urzędnicy wydają miliony, zarabiają umiarkowanie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

By nowe prawo zamówień publicznych zadziałało, muszą je stosować kompetentni urzędnicy. Niskie zarobki nie przyciągną osób o wysokich kwalifikacjach. Te wolą pracować o wykonawców, bo dostają średnio o kilkaset wyższą  pensję za mniejszą odpowiedzialność. Taki obraz sytuacji przynosi raport o stanie kadr zajmujących się przetargami.

27.11.2019

Czy można potwierdzić pełnomocnictwo do złożenia oferty?

Zamówienia publiczne

Wykazanie umocowania do złożenia oferty często wymaga posłużenia się pełnomocnictwem. Nierzadko takie pełnomocnictwo budzi wątpliwość zamawiającego, który wzywa wówczas do złożenia prawidłowego umocowania. Wykonawcy miewają natomiast problem z okazaniem dokumentu podpisanego przed datą złożenia oferty - pisze Piotr Nepelski, radca prawny z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

25.11.2019

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 r. obniży się wysokość tzw. progów unijnych oraz średni kurs złotego dla zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów dla których ogłoszenie trzeba opublikować w unijnym dzienniku.

22.11.2019

Projekt techniczny to nie będzie projekt wykonawczy

Zamówienia publiczne Budownictwo

Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie ma wątpliwości, że projekt techniczny nie będzie tożsamy z wykonawczym. Tak wynika z najnowszej wersji przepisów zmieniających prawo budowlane, które pojawiły się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. A szkoda, bo wówczas przygotowanie i realizacja inwestycji rzeczywiście byłaby bardziej efektywna.

14.11.2019

SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu - orzekł Sąd Najwyższy. - Data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem - dodał.

22.10.2019

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput

20.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019

Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.

30.09.2019

Administracja dostaje narzędzia do transformacji cyfrowej

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Nowe technologie

Konkursowa platforma dla innowatorów, cyfrowa piaskownica administracji, zapewnienie usług chmurowych, sklep z aplikacjami - to cztery narzędzia transformacji cyfrowej, z których będzie mogła korzystać administracja publiczna. Ich powstanie ogłosił w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

27.09.2019

Niejasne zasady przy dotacjach na samorządowe drogi

Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Procedury przyznawania pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych wciąż budzą emocje wśród samorządowców. Największe niejasne dla nich kryteria zmian, które w stworzonych przez wojewodów listach projektów z propozycjami dofinansowania, może dokonywać premier.

27.09.2019

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.

26.09.2019

SN: Gdy podwykonawcy robót budowlanych są w sporze, wynagrodzenie trafia do depozytu

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Złożenie spornej kwoty wynagrodzenia dla podwykonawców do depozytu było prawidłowe - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że nie było powodu, by inwestor ustalał relacje między podwykonawcami, którzy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wynagrodzenia i nie chcą złożyć oświadczeń woli, że zaspokojono ich żądania należycie.

13.09.2019

Urząd Zamówień Publicznych już dopuszcza waloryzację kontraktów

Zamówienia publiczne Małe i średnie firmy

Nagłe zmiany na rynku, wzrost cen materiałów czy wynagrodzeń uzasadnia zmianę umowy - stwierdził w najnowszym stanowisku Urząd Zamówień Publicznych. Zastrzegł jednak, że zamawiający musi każdorazowo ocenić, czy był to nieprzewidywalny wzrost kosztów. Zdaniem ekspertów może to uratować wiele kontraktów zawartych przed burzliwym wzrostem kosztów.

11.09.2019

Nowe prawo zamówień publicznych zwiększy prawa wykonawców

Zamówienia publiczne

Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych zapewne wzrośnie liczba odwołań kwestionujących wzorce umowne. Nowa ustawa bowiem wskaże, czego w nich nie może być, a Krajowa Izba Odwoławcza będzie już zobowiązana do zajęcia się taką sprawą - ocenia radca prawny Tomasz Krzyżanowski z kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.

05.09.2019

Rynek zamówień potrzebuje dobrych praktyk

Zamówienia publiczne

Obecne przepisy zawierają wiele rozwiązań, które pozwalają zamawiającym realizować zamówienia publiczne dobrej jakości. Nie są jednak stosowane w obawie przed kontrolą. Dlatego Urząd Zamówień Publicznych powinien przygotować wzorcowe dokumenty i dać gwarancję, że nie zostaną zakwestionowane – mówi Tomasz Zalewski, partner w kancelarii Bird&Bird.

29.08.2019
Prawo.pl