Włodarz wybrany do parlamentu traci mandat samorządowy

Wybory

Przepisy zakazują łączenia funkcji w samorządzie i w parlamencie. W przypadku wyboru na posła lub senatora mandat wójta, burmistrza czy prezydenta wygasa. Wśród nowo wybranych parlamentarzystów są także samorządowcy.

15.10.2019

Wybory – jaka jest rola Sądu Najwyższego?

Wybory

W okresie wyborczym wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz Państwowej Komisji Wyborczej i innych organów stricte wyborczych, jak na przykład obwodowe komisje wyborcze, znamienną rolę odgrywa Sąd Najwyższy - pisze Aleksander Hyżorek.

15.10.2019

Przewodniczący PKW: Decyzja SN o ważności wyborów jest ostateczna

Wybory

Po wyborach parlamentarnych protesty wyborcze składa się do Sądu Najwyższego. Środka prawnego do zaskarżenia nie ma – decyzja SN jest ostateczna. Najważniejszy moment to publikacja obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw. Od tego dnia można wnosić protesty – mówi Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

14.10.2019

Komisje wyborcze liczą głosy - będzie 7 dni na protesty

Wybory

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu będą znane prawdopodobnie we wtorek. Dopiero po ich ogłoszeniu przyjdzie czas na ewentualne protesty wyborcze. Zgłaszający muszą dowieść, że doszło do naruszeń prawa wyborczego mogących mieć wpływ na wynik wyborów. Zazwyczaj go nie mają.

14.10.2019

Weź udział w wyborach, e-hulajnogą dojedziesz za darmo

Wybory

Różne są metody zachęt do udziału w wyborach. Samorządy oferują mieszkańcom za wysoką frekwencję darmowe wstępy na imprezy kulturalne i sportowe. Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime oferuje kod do wpisania w aplikacji, dzięki któremu 13 października skorzystanie z e-hulajnogi będzie bezpłatne.

11.10.2019

W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów

Wybory

13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to także smartfon, w którym mamy zainstalowaną aplikację mObywatel.

11.10.2019

Tylko do końca dnia można dopisać się do spisu wyborców

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania jest możliwe do 8 października. Jeśli ktoś nie zdąży, a chce głosować poza miejscem zamieszkania, może jeszcze wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.

08.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych

Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

20.09.2019

PiS ma usunąć dziennikarkę z antyuchodźczego spotu wyborczego

Prawo cywilne Wybory

W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.

18.09.2019

Gminy sporządzą spisy wyborców do 23 września

Wybory

Przed wyborami wójt, burmistrz i prezydent miasta muszą sporządzić dla każdego obwodu spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spisu wyborców dokonuje się na podstawie rejestru wyborców. To zadanie zlecone gminy, które musi wykonać - zgodnie z kalendarzem wyborczym - do 23 września.

18.09.2019

Zgłoszenia członków komisji wyborczych do 13 września, dieta to 350 złotych

Wybory

Do 13 września można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Kandydat musi stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którego komisji ma zasiadać i być wpisanym do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin. Dieta wynosi 350 złotych, przewodniczący i zastępca zarobią więcej.

11.09.2019

Mija termin na utworzenie obwodów głosowania w szpitalach i aresztach

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 8 września należało utworzyć obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalić ich granice, siedziby i numery. W związku z tym, że była to niedziela, termin mija 9 września.

09.09.2019