Nowi europosłowie do lipca powinni ogłosić, czy zrzekają się mandatu

Wybory

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca. Do tego czasu wybrani 26 maja europosłowie, którzy nie zdecydują się na objęcie nowej funkcji, powinni zrzec się mandatu eurodeputowanego. Jeśli chcą pojechać do Brukseli, muszą zrezygnować ze stanowisk w kraju

29.05.2019

W niedzielę wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Przeliczenie i ostemplowanie kart oraz wyznaczenie strażnika urny są wśród czynności, które członkowie komisji wyborczej są obowiązani wykonać przed głosowaniem. Lokale będą otwarte w niedzielę od godziny 7.00. Wyborcy powinni pamiętać, że niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości oraz wiedzieć, jak oddać ważny głos.

25.05.2019

Na wybory z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w smartfonie

Administracja publiczna Wybory

Wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Problem może powstać, gdy lokalna komisja nie będzie chciała uznać mTożsamości.

23.05.2019

SA: Zmiana w prawie nie miała utrudniać wyborcom składania protestów wyborczych

Wybory

Protest wyborczy został złożony w terminie do sądu okręgowego, ale nie za pośrednictwem sądu rejonowego. Autor protestu nie złożył więc pisma do właściwego sądu, zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami. Nie można jednak uznać, że błędnie złożony protest wyborczy nie mógł zostać rozpoznany – orzekł SA w Katowicach.

20.05.2019

Samorządy są odpowiedzialne za lokale wyborcze i zapewnienie tajności wyborów

Wybory

Obywatele mogą sprawnie oddać głos, a członkowie obwodowych komisji pracują w komfortowych warunkach – za taką idealną sytuację odpowiadają samorządy. Wystarczy, że pomieszczenia na lokale wyborcze będą większe, bardziej dostępne i znajdą się w nich miejsca na oddanie głosu bez świadków. Kodeks wyborczy zobowiązuje zresztą władze samorządowe do zapewnienia lokali o odpowiednim standardzie.

20.05.2019

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Wybory

Wyborca, który chce głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem zameldowania, może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Trzeba to zrobić na tyle wcześniej, żeby wójt zdążył sprawdzić dane zawarte we wniosku.

13.05.2019

Do 13 maja można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wybory

Wyborcy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności mogą zgłosić potrzebę głosowania korespondencyjnego. Z badań wynika, że byłaby to również popularna forma dla pozostałych wyborców – mimo że najchętniej głosujemy osobiście, 65 proc. wyborców chciałaby mieć także możliwość oddania głosu korespondencyjnie.

10.05.2019

Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Wybory

W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.

06.05.2019

Ostatnie chwile na zgłoszenia kandydatów na członków komisji wyborczych

Samorząd terytorialny Wybory

Jeszcze tylko do piątku 26 kwietnia można zgłaszać się do pracy w obwodowych komisjach wyborczych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Diety to 350 zł dla członka, 500 zł dla przewodniczącego. Chętni mogą zwracać się do urzędów gmin lub komitetów wyborczych.

25.04.2019

Grzegorz Jędrejek jest już nowym członkiem PKW

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek został w poniedziałek powołany przez prezydenta w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi w Komisji jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego, którego członkostwo wygasło w piątek, gdy ukończył 70 lat.

01.04.2019

Lokale wyborcze wciąż nie dla niepełnosprawnych

Wybory

Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.

01.04.2019

Dulkiewicz będzie nowym prezydentem Gdańska

Wybory

Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Według sondażu opublikowanego przez portal miasta Gdańska uzyskała 82,22 procent głosów. Jej kontrkandydaci otrzymali odpowiednio - Grzegorz Braun - 11,86 procent, a Marek Skiba - 5,92 procent głosów.

04.03.2019

Podwyżka diety za pracę w komisji wyborczej

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła nowe wyższe stawki dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych, zastępców przewodniczących oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych.

01.03.2019

Senat: Zmiany w prawie wyborczym bez poprawek

Administracja publiczna Wybory

Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

01.02.2019

Zmiany w Kodeksie wyborczym już uchwalone

Wybory

Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany dotyczą m.in. ograniczeń w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

31.01.2019