Materiały agitacyjne rozpowszechnione przed ciszą wyborczą mogą zostać
Materiały wyborcze rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej nie mogą być jednak modyfikowane ani przemieszczane. Może to być uznane za agitację i grozi karą.
Materiały wyborcze rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej nie mogą być jednak modyfikowane ani przemieszczane. Może to być uznane za agitację i grozi karą.
Do zakończenia głosowania na posłów i senatorów w niedzielę zabronione jest publikowanie sondaży wyborczych i agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz dotyczy też publikacji internetowych. Incydenty może zgłosić każdy, należy je zgłaszać policji.
Różne są metody zachęt do udziału w wyborach. Samorządy oferują mieszkańcom za wysoką frekwencję darmowe wstępy na imprezy kulturalne i sportowe. Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime oferuje kod do wpisania w aplikacji, dzięki któremu 13 października skorzystanie z e-hulajnogi będzie bezpłatne.
13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to także smartfon, w którym mamy zainstalowaną aplikację mObywatel.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania jest możliwe do 8 października. Jeśli ktoś nie zdąży, a chce głosować poza miejscem zamieszkania, może jeszcze wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.
Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.
W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.
W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.
Przed wyborami wójt, burmistrz i prezydent miasta muszą sporządzić dla każdego obwodu spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spisu wyborców dokonuje się na podstawie rejestru wyborców. To zadanie zlecone gminy, które musi wykonać - zgodnie z kalendarzem wyborczym - do 23 września.
Do 13 września można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Kandydat musi stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którego komisji ma zasiadać i być wpisanym do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin. Dieta wynosi 350 złotych, przewodniczący i zastępca zarobią więcej.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 8 września należało utworzyć obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalić ich granice, siedziby i numery. W związku z tym, że była to niedziela, termin mija 9 września.
Do 26 sierpnia partie polityczne muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Ten dzień jest też terminem powołania okręgowych komisji wyborczych.
Gminy już teraz powinny przygotowywać się do wyborów parlamentarnych, aby uniknąć problemów z eurowyborów - takich jak np. nagła rezygnacja urzędnika wyborczego na dzień przed głosowaniem. Wraca też kwestia wynagrodzenia gminnych urzędników - chcą by było ono zbliżone do tego, jakie dostają urzędnicy wyborczy.
Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że komitet wyborczy nie dołączył właściwej liczby podpisów osób popierających tę inicjatywę. Skarżący tłumaczył, że nie zebrał wymaganej liczby podpisów, gdyż w zawiadomieniach podawano dwa różne terminy ich złożenia. Skarga była jednak niezasadna – orzekł Sąd Najwyższy.
Komitety wyborcze trzeba zarejestrować do 26 sierpnia, a do 3 września należy zgłosić listy kandydatów. Już 28 września ruszy natomiast kampania wyborcza w mediach publicznych. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta RP w tej sprawie.
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Na najbliższym posiedzeniu, 31 lipca br. Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Zmiana dotyczy składów Sądu Najwyższego rozpoznających kwestie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także - do Parlamentu Europejskiego i ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Zastrzeżenia budzi natychmiastowy termin obowiązywania i termin uchwalania.
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakazanie rozpowszechniania w trybie wyborczym ulotki wyborczej, w której kontrkandydaci skarżącego w wyborach samorządowych zostali nazwani "beneficjentami układu" oraz "układem wzajemnej adoracji i autoreklamy", stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.
Komitet wyborczy kwestionował uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z którą identyfikacji wyborców można dokonać za pomocą telefonu komórkowego. Skarga była niezasadna. Uchwała nie narusza przepisów kodeksu wyborczego. Gwarantuje ona bezpieczne weryfikowanie tożsamości wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.