13 października 2019 roku odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Chętni do pracy w komisjach wyborczych musieli zgłaszać swoje kandydatury do 13 września. Diety dla członków komisji mogą wynosić od około 350 do 500 złotych. Jak zwykle powoływanie komisji wzbudza wiele emocji i wątpliwości - pisze Karolina Wojtas, aplikant adwokacki z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Czytaj też: Zgłoszenia członków komisji wyborczych do 13 września, dieta to 350 złotych

Członek komisji na zwolnieniu

Od momentu wybrania danej osoby na członka komisji wyborczej do dnia wyborów samorządowych, sporo się może wydarzyć w życiu wybranej na to stanowisko osoby. Szczególnie, że jest to okres wzmożonych zachorowań. Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, obejmującym także dzień wyborów samorządowych, można pełnić funkcję członka komisji?

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem (wyrok Sądu Okręgowego w Ostrołęce z dnia 29 czerwca 2015 roku, sygn. akt III Ua 9/15). Funkcja członka obwodowej komisji wyborczej ma charakter działalności społecznej, obywatelskiej wykonywanej dla dobra społeczności lokalnej. Z kolei dieta, którą otrzymuje członek takiej komisji wyborczej, nie stanowi wynagrodzenia, lecz jedynie rekompensatę poniesionych kosztów.

 

Czytaj w LEX: Rejestr wyborców i spis wyborców >

Okoliczności konkretnej sprawy

Należy mieć jednak na względzie okoliczności konkretnej sprawy, przede wszystkim jaką pracę na co dzień wykonuje członek komisji wyborczej. Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Jeżeli uczestnictwo w pracach komisji wyborczej wpływa na stan zdrowia takiej osoby, to niewątpliwie jest to wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, czyli rekonwalescencją. Także jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a na co dzień wykonuje w pracy takie same lub zbliżone czynności jak w pracach komisji wyborczej, to rozważenia wymaga prawidłowość udzielonego zwolnienia lekarskiego.

A co z kobietami przebywającymi na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim – czy i one mogą pełnić funkcję członka komisji? Absolutnie nie ma żadnych przeszkód, aby kobiety w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego zasiadały w obwodowych komisjach wyborczych. Nie muszą także faktu zasiadania w komisji wyborczej nigdzie zgłaszać, czy to do pracodawcy czy też do ZUS-u.

Karolina Wojtas jest aplikantem adwokackim w kancelarii Duraj Reck i Partnerzy

Czytaj w LEX: Zadania jst w procesie przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 r. >