Materiały wyborcze rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usunięte z przestrzeni publicznej na czas tzw. ciszy wyborczej.
Zgodnie z wyrażaną przez Państwową Komisję Wyborczą opinią takie materiały wyborcze nie mogą być modyfikowane ani przemieszczane, gdyż może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.
Jeśli np. wykupiona usługa może powodować wyświetlanie się materiałów w miejscach, w których wcześniej nie były dostępne, to może to oznaczać naruszenie ustawowego zakazu agitacji.
Czytaj też: Trwa cisza wyborcza, za złamanie zakazu agitacji grożą wysokie kary pieniężne
Należy przy tym podkreślić, że opinia organów wyborczych w tych sprawach nie jest wiążąca dla organów ścigania i sądów, które są właściwe do dokonania oceny w konkretnych przypadkach, bowiem naruszenie zakazu agitacji w okresie tzw. "ciszy wyborczej" stanowi wykroczenie. W razie prowadzenia postępowania organy te samodzielnie dokonują wykładni przepisów ustawy.
Oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie we wtorek, a w poniedziałek dowiemy się, które komitety przekroczyły próg wyboczy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.