Straże miejskie chcą mieć prawo interwencji wobec kierowców

Prawo karne Samorząd terytorialny

Poszerzenie uprawnień straży miejskich i wzmocnienie współpracy z policją w obszarze porządku publicznego, to cele prac Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi w MSWiA. Strażnicy mieliby prawo interweniowania w przypadku niektórych wykroczeń.

17.12.2018

Wójt nie musi mieć zastępcy, ale ktoś powinien go zastępować

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Interpretacje przepisów dotyczących konieczności powołania zastępcy wójta, burmistrza i prezydenta miasta są niejednoznaczne. Powinien być ktoś, kto ich zastąpi w razie potrzeby, ale może to być np. sekretarz gminy. Tak jak w Zawierciu, gdzie brak zastępców prezydenta miasta to oszczędność rzędu 340 tysięcy złotych rocznie.

17.12.2018

WSA: Spółka radnego nie może utrzymywać dróg powiatowych

Samorząd terytorialny

Zarządzanie przez radnego działalnością spółki, która za wynagrodzeniem odpowiada za bieżącą konserwację dróg powiatowych, narusza przepisy antykorupcyjne. Wojewoda słusznie wygasił mandat radnego - potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.12.2018

Sankcje za gospodarowanie odpadami z naruszeniem prawa

Samorząd terytorialny Środowisko

Surowe sankcję grożą za nieprzestrzeganie prawa w zakresie gospodarowania odpadami – przestrzega Inspekcja Ochrony Środowiska. I przypomina o karach za wynikające z tego zagrożenie dla środowiska.

14.12.2018

NSA: Nagrody dla urzędników nie będą ujawnione z braku podpisu

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Stowarzyszenia Watchdog Polska w sprawie nagród.

14.12.2018

Wiceprzewodniczący rady powiatu nie może być członkiem zarządu

Samorząd terytorialny

W jednym z powiatów wiceprzewodniczący rady został członkiem zarządu powiatu. MSWiA podkreśla, że to niezgodne z prawem, ponieważ według ustawy radny nie może pracować w samorządzie ani nie może też pełnić funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Podobnie jest w innych szczeblach samorządu.

12.12.2018

WSA: O tym kiedy pies ma być w kagańcu, decyduje ustawa, a nie gmina

Samorząd terytorialny

Gmina ma prawo uchwalić regulamin, w którym określi obowiązki osób utrzymujących psy. O ich treści decyduje jednak ustawa. To oznacza, że gmina nie może tych obowiązków modyfikować, w szczególności zaostrzać warunków, pod którymi dopuszczalne będzie zwalnianie psów ze smyczy albo zakładanie kagańca.

12.12.2018

Niższe kaucje także dla prywatnych instalacji przetwarzania odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Stawki zabezpieczenia roszczeń za magazynowanie odpadów wyniesie 600 zł za śmieci komunalne oraz 400 zł za papier, tekturę i tekstylia. Wszystkie instalacje do przetwarzania odpadów oraz punkty ich selektywnej zbiórki, a nie tylko komunalne, będą miały prawo do stosowania niższych, bo 35 proc. stawek.

11.12.2018

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu. Dodatek stażowy nie będzie wliczany

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownicy z wieloletnim stażem będą mogli liczyć na podwyżki. Rok 2019 ma być bowiem ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Projekt zmian w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

11.12.2018

Poważne zastrzeżenia NIK do działań obronnych państwa

Samorząd terytorialny

Działania resortu obrony narodowej w zakresie współpracy z organizacjami proobronnymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Współpraca z wojskiem nie miała natomiast żadnych podstaw prawnych. Zastrzeżenia miały do niej m.in. sojusznicy NATO. Potwierdza to Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

10.12.2018

Wojewoda: Radny zawsze może wstrzymać się od głosu

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może zastrzec w statucie, że radny może wstrzymać się od głosu, jedynie o ile dopuszcza to procedura danego głosowania – stwierdził w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda lubelski.

07.12.2018

NSA: Nieudana dekomunizacja ulic. Nie będzie al. Lecha Kaczyńskiego w stolicy

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się 7 grudnia br. z sądem I instancji, że niezgodne z prawem były zarządzenia wojewody mazowieckiego zmieniające nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W konsekwencji - w 44 wypadkach trzeba zmienić tablice, choćby al. L. Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską.

07.12.2018

Posłowie nie będą interweniować w sprawie niedofinansowania lokalnych placówek kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Niskie zarobki i zła sytuacja kadrowa w instytucjach kultury to „ustawianie kultury na końcu łańcucha pokarmowego” - twierdzą ich pracownicy. A eksperci potwierdzają, że pozycja pracowników samorządowych placówek kultury jest gorsza niż pracowników samorządowych. Interwencję w tej sprawie chciała podjąć grupa posłów, ale nie zyskało to uznania sejmowej komisji.

07.12.2018

Ustawa o funduszu sołeckim bez zmian, mimo obaw o niedobór środków

Samorząd terytorialny

Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.

06.12.2018