Opłaty za parkowanie w sobotę mają zniknąć

Samorząd terytorialny

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.

14.03.2019

Kolejna nowelizacja nie zamaluje „białych plam transportowych”

Samorząd terytorialny

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie może być uznany za przełomowy, jeżeli za jego cel uznamy ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego. Wydaje się, że nadszedł czas na opracowanie zupełnie nowej ustawy, zsynchronizowanej z mechanizmami dofinansowania organizowania lokalnego i regionalnego transportu autobusowego - pisze Adrian Misiejko.

13.03.2019

Wójt powinien zarządzać gminą, jak prezes firmą, a nawet lepiej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Gdyby Ostrowice były zarządzane strategicznie, nie doszłoby do ich likwidacji. Samorządy niezamożne jeszcze bardziej potrzebują zarządzania strategicznego, bo pomaga „przyciągać” pieniądze - fundusze europejskie, zagraniczne i krajowe firmy – mówi prof. Andrzej Sztando

13.03.2019

Będzie wsparcie dla samorządów na przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.

13.03.2019

Zbędne regulacje i większe wydatki dla powiatów po zmianie prawa

Samorząd terytorialny

O uzyskaniu informacji przez radnego decydować ma zdrowy rozsądek, nie do końca uzasadnione jest wprowadzenie budżetu obywatelskiego w powiatach, a nagrania obrad rady wiążą się z wysokimi kosztami. O takich m.in. skutkach niedawnych zmiany w ustawach ustrojowych mówią przedstawiciele samorządów.

13.03.2019

NSA: zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo

Samorząd terytorialny Środowisko

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że uchwała antysmogowa dla Krakowa, zakazująca palenia węglem i drewnem, zachowuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności i równego traktowania, a przy podejmowaniu uchwały wymagania prawa zostały spełnione w stopniu niezbędnym.

12.03.2019

WSA: Właściciel odłowionego zwierzęcia nie płaci za rakarza

Samorząd terytorialny

W przypadku ustalenia właściciela wyłapanego zwierzęcia, gmina nie może wszystkimi kosztami związanymi z odłowieniem i niezbędną opieką nad zwierzęciem obciążyć dotychczasowego właściciela - stwierdził WSA w Kielcach.

12.03.2019

Coraz więcej dokumentów bez adresu, a on czasem się przydaje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.

12.03.2019

WSA: Pomyłka pracownika może „drogo” kosztować stronę

Samorząd terytorialny

Nie można przywrócić terminu do wniesienia skargi, jeśli do przekroczenia terminu doszło z winy osoby podległej stronie. Gdy pismo jest wadliwie złożone i to po terminie, to brak jest podstaw do uznania, że działanie strony nie było zawinione. Strona odpowiada za organizację pracy jej pracowników - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

11.03.2019

Likwidacja białych plam transportowych idzie powoli

Samorząd terytorialny

Zezwolenia na regularne przewozy, minimalna dostępność publicznego transportu w regionie i możliwość określenia udziału przewoźników prywatnych w rynku - to niektóre rządowe propozycje, dzięki którym ma zniknąć deficyt połączeń autobusowych. Za określenie potrzeb i organizowanie przewozów mają odpowiadać samorządy.

11.03.2019

WSA: Przedsiębiorcy nie można wykluczyć z ubiegania się o dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Rada gminy nie może zawężać kręgu podmiotów uprawnionych do dotacji celowej na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Może natomiast ten krąg rozszerzyć – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

11.03.2019

Już niemal 67 tysięcy wniosków o e-dowód

Samorząd terytorialny

Rekord padł w poniedziałek 4 marca. Złożyło wtedy wnioski 18 640 osób, niemal 4 tysiące - online. Zainteresowanie nie słabło też w pozostałe dni. Pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - mają trafić do rąk właścicieli.

08.03.2019

Zakres wspólnej obsługi instytucji określają ich szefowie

Samorząd terytorialny

Gmina może prowadzić obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną swoich jednostek i instytucji kultury. Wspólna obsługa jest określana porozumieniem, które zawiera szef gminy i dyrektor instytucji.

08.03.2019

Kobiety też zmagają się z wyzwaniami samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Jeśli pas drogowy jest za wąski, gmina musi go poszerzyć, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie na budowę drogi, ale to podwyższa koszty. Niepokój samorządów budzi też wysoka cena zagospodarowania odpadów. Najlepszą zmianą dla samorządu byłby nieograniczony budżet – to problemy i życzenia kobiet-włodarzy.

08.03.2019

Miasta pozwą państwo za reformę oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Zwrotu kosztów reformy oświaty będą domagały się od Skarbu Państwa miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich. Pozew zbiorowy w tej sprawie ma być gotowy w kwietniu, trwa właśnie szacowanie poniesionych wydatków.

06.03.2019

Apel o większą jawność w planowaniu przestrzennym

Samorząd terytorialny

Organizacje miejskie i Sieć Obywatelska Watchdog są zdania, że do uporządkowania przestrzeni w miastach niezbędna jest wiedza mieszkańców o negocjacjach władz z inwestorami. Powinni mieć dostęp do dokumentów i informacji na ten temat.

06.03.2019

NIK: Samorządy utrudniają dostęp do kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brak pieniędzy, słaba sytuacja lokalowa, kłopoty kadrowe oraz wydatki z naruszeniem prawa - to zarzuty NIK wobec samorządowych instytucji kultury. - Nieporadność samorządów jako organizatorów ogranicza ofertę kulturalną i jej odbiór przez grupy narażone na wykluczenie - czytamy w raporcie z kontroli.

05.03.2019

Po oddelegowaniu urzędnika na inne stanowisko nie ma wakatu

Samorząd terytorialny

Ustawodawca nie rozstrzyga, co się dzieje z dotychczasowym stanowiskiem pracownika w czasie powierzenia mu innej pracy. Nie można jednak przyjąć, że mamy do czynienia z powstaniem wolnego stanowiska pracy.

04.03.2019