Zwolnienie radnego bez zgody rady - RPO skarży do Sądu Najwyższego

Samorząd terytorialny

Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga zgody rady, a brak decyzji w ciągu 30 dni nie oznacza jej wyrażenia. Tymczasem sądy dwóch instancji uznały, że skoro rada zwlekała zbyt długo, to zwolnienie samorządowca przez pracodawcę jest zasadne. Zdaniem RPO oznaczałoby to brak ochrony radnego, a przepisy chroniące są po to, żeby umożliwić bezpieczne sprawowanie funkcji.

28.03.2021

Masz garaż, nie zbierasz tam śmieci – nie musisz mieć umowy o odbiór odpadów

Finanse samorządów Administracja publiczna

Właściciele garaży wolnostojących, gdy parkują tam samochód i nie wytwarzają śmieci, wbrew sugestiom władz niektórych gmin, nie są zobowiązani do zawarcia umowy dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Jeśli gmina przyjdzie z kontrolą, właściciel musi jednak wykazać, że na nieruchomości nie powstają odpady.

27.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

NIK: Inwestycje drogowe na Podkarpaciu do poprawy

Samorząd terytorialny

Mimo szalejącej w 2020 roku epidemii, inwestycje drogowe nie zostały wstrzymane. NIK sprawdziła jak wyglądała ich realizacja na Podkarpaciu. Kontrola wykazała, że samorządy nie realizowały rzetelnie wszystkich obowiązków dotyczących planowania i przygotowania inwestycji drogowych. Jednak to, co udało się z inwestycji przeprowadzić, w oczywisty sposób poprawiło stan dróg w województwie.

26.03.2021

Gminy wciąż szukają dobrej metody naliczania opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Konieczne jest udoskonalanie metod naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. System musi być elastyczny, bo w zależności od rodzaju gminy, inny sposób jest korzystniejszy. Wśród głównych problemów samorządów jest wciąż nierozwiązana kwestia opłat od nieruchomości niezamieszkałych. Tymczasem selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemów recyklingu.

26.03.2021

Senat proponuje przepisy o przekazywaniu państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Samorząd terytorialny

Senat przyjął w czwartek senacki projekt ustawy, która po nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.

25.03.2021

Pensje w pomocy społecznej wciąż na poziomie płacy minimalnej

Pomoc społeczna

Pensje pracowników pomocy społecznej wciąż oscylują wokół płacy minimalnej, a podwyżki są przeważnie tam, gdzie uda się je wywalczyć w drodze protestu. Samorządów nie stać na podnoszenie wynagrodzeń, a co gorsza, zdarza się, że wykorzystują „furtki”, żeby płacić mniej, takie jak ostatnia nowelizacja ustawy, czy rządowe dofinansowania. Tymczasem zaczynają się już pierwsze protesty.

25.03.2021

NIK zaniepokojona przyszłością Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo

Samorząd terytorialny

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce i jedna z dłuższych w Europie - ma ponad 2 tys. km długości. Po przeprowadzonej kontroli NIK ostrzega, że bez odpowiednich działań może dojść do stopniowej degradacji szlaku i zaprzepaszczenia tego, co już udało się osiągnąć przy jego realizacji. Potrzeba przede wszystkim lepszej współpracy samorządów

24.03.2021

Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego. Wiceminister Anna Kornecka podkreśliła, że obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. Reforma w tej dziedzinie została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy.

23.03.2021

Lokale otwarte mimo obostrzeń - są wnioski o odebranie koncesji na alkohol, ale podstaw brak

Samorząd terytorialny Koronawirus

Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.

23.03.2021

Raport: Pandemia pogorszyła sytuację organizacji pozarządowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Większość organizacji pozarządowych odczuwa negatywny wpływ pandemii i wprowadzonych ograniczeń – musiały zawiesić część działań, straciły źródła finansowania, nie miały kontaktu z odbiorcami. Skutki COVID najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.

22.03.2021

NIK: Susza zagraża rolnictwu, a kompleksowego planu brak

Administracja publiczna

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Tymczasem z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne. Mimo że problem jest znany od dłuższego czasu, to wciąż brakuje spójnej koncepcji, która zapewniłaby strategiczne i systemowe ujęcie gospodarowania wodą w rolnictwie.

22.03.2021

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie

Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.

22.03.2021

Samorządy, NGO i wszyscy zainteresowani zaproszeni do dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W poniedziałek ruszają wysłuchania publiczne Krajowego Planu Odbudowy. Budzi on wiele zastrzeżeń środowisk samorządowych i społecznych. Zarzucają pomijanie grup, które wymagają szczególnego wsparcia w czasie i po pandemii. Swoje uwagi i postulaty przedstawiają też organizacje pozarządowe.

20.03.2021

Do końca kwietnia wstrzymane są wybory przedterminowe

Wybory Koronawirus

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.

19.03.2021

Stolica składa kasację do NSA w sprawie uchwały śmieciowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.

19.03.2021

Rząd apeluje o zdalną pracę, ale w urzędach to trudne

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Z powodu narastającej pandemii rząd apeluje o pracę zdalną, jednak urzędy doszły już do ściany. Nie jest ona możliwa w wielu przypadkach - zgodnie z prawem klient musi się stawić osobiście, bo dedykowane systemy do obsługi są tylko na miejscu. Wreszcie - bo nie ma sprzętu czy połączenia z siecią. Tam, gdzie raczej nie pracuje się „z domu”, urzędnicy mogą pracować rotacyjnie.

19.03.2021

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.

18.03.2021

NGO piątym kołem u wozu dla samorządu? Nie ma współpracy i partnerstwa

Samorząd terytorialny

Organizacje pozarządowe są lekceważone i nierozumiane przez szefów samorządów, często współpraca zależy od urzędnika wyznaczonego do tych spraw. Samorządy nie mają pieniędzy, co może być zrozumiałe, ale brakuje też konsultacji i traktowania ngo jak partnerów. Nawet jak informacja znajdzie się w BIP, to uwagi idą do szuflady, a radni często nie są o nich informowani.

18.03.2021