Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie zwiększony

Finanse samorządów

Rząd planuje zwiększenie środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale i tak nie starczy na wszystkie złożone wnioski. Trwa analiza zgłoszeń od samorządów w ramach trzeciego rozdania funduszu, wyniki mają być znane w połowie marca. W tym czasie rozstrzygnięty ma też zostać Rządowy Fundusz Rozbudowy Dróg. Samorządowcy ponaglają, by móc ogłaszać przetargi.

24.02.2021

Radny na kwarantannie nie dostanie diety, bo nie wykonuje mandatu

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Jeśli radny został odizolowany z powodu przebywania na kwarantannie bądź w izolacji, np. w związku z zarażeniem się koronawirusem, nie otrzyma za ten czas diety - zostanie ona potrącona jak za nieobecność podczas sesji czy posiedzenia komisji. Zgodnie z przepisami, decyzja o kwarantannie czy izolacji nie jest podstawą usprawiedliwienia nieobecności.

24.02.2021

Szefowie samorządów powinni niezwłocznie zgłaszać incydenty cyberbezpieczeństwa

Samorząd terytorialny Nowe technologie

W sytuacji wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa czy cyberataku najważniejsza jest szybkość reakcji – przypomina pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i apeluje do samorządów o większy nacisk na procedury związane z zapobieganiem atakom. Przypominamy rekomendacje.

23.02.2021

NIK: Niebezpieczne przejścia dla pieszych w województwie kujawsko-pomorskim

Administracja publiczna Policja

Mimo że w latach 2016-2019 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najmniej wypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce, to region ten wypadał najgorzej w całym kraju pod względem ciężkości wypadków i odsetka wypadków z udziałem pieszych. NIK sprawdziła więc, czy działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa w tym województwie są skuteczne.

23.02.2021

Sztuczna inteligencja rozdzieli korespondencję w urzędzie, jak się pomyli, pomoże człowiek

Administracja publiczna Nowe technologie

Trwają prace NASK nad stworzeniem modułu rozdzielania korespondencji przez sztuczną inteligencję. Ma pomóc w przekazywaniu setek tysięcy dokumentów w elektronicznym zarządzaniu dokumentacją, aby oszczędzić czas urzędników. Ryzyko, że korespondencja zostanie źle zadekretowana jest, ale zawsze „na końcu łańcucha jest człowiek”, który dokona weryfikacji.

23.02.2021

Funkcjonalność samorządu metropolitalnego - zaproszenie na konferencję

Samorząd terytorialny

Koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, katalogi zadań publicznych i kompetencje do ich realizacji, będą przedstawiane przez ekspertów podczas konferencji „Modelowanie samorządu metropolitalnego”. Wśród „metropolitalnych” dziedzin życia są polityka rozwoju, planowanie przestrzenne, transport publiczny czy mobilność miejska.

22.02.2021

Przez niejasne przepisy sprawozdania finansowe części gmin mogą być nierzetelne

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.

22.02.2021

Dowód z odciskiem palca - dłuższa droga dla gmin i obywateli

Samorząd terytorialny

Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.

20.02.2021

Polska będzie pozwana w związku z dyrektywą w sprawie hałasu - resort klimatu uzupełni braki

Środowisko Prawo europejskie

Resort klimatu odpowiada Komisji Europejskiej, która ma skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE "w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy w sprawie hałasu", że podejmie działania w celu pełnej realizacji wymagań. Zdaniem KE prawo polskie nie gwarantuje ustanowienia planów działań w tym celu, a wymagany termin ich przyjęcia już minął.

19.02.2021

Szczepienia potrzebne też pracownikom domów kultury prowadzących zajęcia z dziećmi

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dla kondycji psychicznej dzieci i młodzieży ważne, zwłaszcza w pandemii, mogą być zajęcia w domach kultury. Dlatego z apelem o włączenie ich pracowników do uprawnionych do szczepień razem z nauczycielami zwracają się przedstawiciele samorządów z Wielkopolski. Pozwoliłoby to na organizację zajęć w placówkach, które z powodu pandemii zawiesiły lub znacznie ograniczyły ich prowadzenie.

19.02.2021

Senat: Nowa ustawa to likwidacja profesjonalnej dyplomacji

Administracja publiczna

Rządowej ustawy o służbie zagranicznej nie da się poprawić, gdyż prowadzi ona do obniżenia rangi Polski w świecie - ocenili senatorowie podczas debaty nad regulacją, która zakłada m.in. stworzenie nowej funkcji Szefa Służby Zagranicznej i zmianę naboru kadr do służby zagranicznej. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

18.02.2021

Instytucje kultury ze spadkami przychodów przez COVID

Samorząd terytorialny

Pandemia niekorzystnie wpłynęła na instytucje kultury. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzecim kwartale w 2020 roku ponad 60 procent jednostek zanotowało spadek przychodów z działalności gospodarczej. Duża większość z nich o ponad połowę.

18.02.2021

Samorządy: Zmiana szyldów na szpitalach powiatowych pogorszy ich sytuację

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centralizacja ochrony zdrowia i odbieranie szpitali powiatom krytykowane jest przez samorządy, bo mieszkańcy nie będą mieli wpływu na ich działanie, a powiaty stracą jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą wykonywać zadania z zakresu ochrony zdrowia. Powiaty i pracodawcy szpitali powiatowych są zdania, że system powinien być ściśle powiązany z samorządem.

17.02.2021

Wojewoda unieważnia antydyskryminacyjną uchwałę w Szczecinie - a co z uchwałami anty-LGBT?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gmina ma prawo zabierać głos w różnych sprawach, można się nie zgadzać, ale to nie powód do uchylania uchwał. Tymczasem wojewoda uznał, że akty przeciwko dyskryminacji naruszają prawo. Jednocześnie wojewodowie nie reagowali w sprawie tzw. uchwał anty-LGBT i dopiero sądy musiały stwierdzać ich brak legalności. A gmina ma dbać o respektowanie zasady równego traktowania.

16.02.2021

Specjalny program przewiduje wsparcie dla dwustu samorządowych instytucji kultury

Samorząd terytorialny

Konkurs w ramach projektu „Konwersji cyfrowej domów kultury” ruszy w kwietniu. Rząd przewiduje wsparcie w postaci sprzętu do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online oraz rozbudowanego pakietu szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe pracowników domów, centrów i ośrodków kultury.

15.02.2021

Gminy chcą szybszego przepływu informacji na temat organizacji szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.

15.02.2021

Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021

Samorząd terytorialny

Organizacje społeczne i grupy nieformalne, które w ścisłej współpracy z mieszkańcami i władzami lokalnymi chcą zmieniać najbliższe otoczenie, mogą już zgłaszać swój udział w tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Zwieńczeniem akcji jest coroczna nagroda Super Samorząd.

15.02.2021

W pandemii sesje rad zdalnie i stacjonarnie, ale jedne i drugie z wątpliwościami

Samorząd terytorialny

Wielu samorządowców jest za tym, by sesje rad odbywały się z możliwością udziału zdalnego, bo forma uczestnictwa nie ma związku z zaangażowaniem. W części gmin radni nadal spotykają się, w reżimie sanitarnym, bo przy sesjach online nadal są problemy - z obrazem, dźwiękiem, brakiem połączenia, co powoduje przerwy w obradach. Radni nie lubią też wyciszania przez przewodniczącego.

15.02.2021

Jak zaksięgować okup? Cyberprzestępcy atakują, mając za nic dyscyplinę finansów i RODO

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Cyberatak na urząd marszałkowski i żądanie okupu za odblokowanie systemu z ogromną ilością danych osobowych – to nie scena z filmu, ale fakt z Krakowa. Pomijając to, że to nielegalne, samorząd nie ma jak zapłacić. A kolejny atak hakerski na samorządowy urząd pokazuje, że konieczny jest większy nacisk na procedury bezpieczeństwa i edukację pracowników. Oprócz wizerunku, może ucierpieć też budżet.

13.02.2021