MSWiA: E-dowód już poprawiony

Administracja publiczna Nowe technologie

Wdrożona została poprawka usuwająca nieścisłość formalno-techniczną przy personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, która polegała na tym, że w warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie zapisano wymaganych przez ustawę danych, a mianowicie imion rodziców i nazwiska rodowego.

22.08.2019

WSA: Zalanie domu gnojówką to nie rażące naruszenie prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo

Sądy administracyjne nie chcą unieważnić decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zbiornika na gnojowicę, która zalewa piwnice sąsiadującego domu. Sąd cywilny odesłał sprawę do sądu administracyjnego, który z kolei stwierdził, że nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Właścicielka nie może domu sprzedać, a mieszkać się w nim nie sposób.

22.08.2019

Ważny głos Sądu Najwyższego w obronie lasów państwowych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej lasów państwowych opowiedział się za koniecznością ich ochrony przyjmując, że nieruchomości te nie podlegają przekształceniom własnościowym w związku z roszczeniami kościelnych osób prawnych. To wyraźny, a zarazem kolejny już sygnał, że roszczenia kościelne nie zawsze zasługują na uwzględnienie - pisze Marek Jaślikowski

21.08.2019

Nowe ciało doradcze pomoże w kontaktach z młodym pokoleniem

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Powoła ona do życia Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która pomoże w kontaktach między organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami społecznymi. W radzie zasiądą m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP.

19.08.2019

Prezes NIK zrezygnował ze stanowiska

Administracja publiczna

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski złożył na ręce marszałka Sejmu rezygnację ze stanowiska z powodu startu w wyborach parlamentarnych. Ustawowa kadencja szefa NIK miała zakończyć się 27 sierpnia br., ale dotychczas nie wybrano następcy prezesa.

19.08.2019

WSA: Treść zarzutów nie jest ważna, gdy ZUS działa opieszale

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzja o utrzymaniu w mocy postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych została przez organ odwoławczy wydana po upływie siedmiodniowego terminu, który przewidują przepisy Prawa przedsiębiorców. Dlatego złożona do sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, niezależnie od treści zarzutów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

19.08.2019

WSA: Gdy wójt wadliwie ustala koszty rozgraniczenia, należy uchylić postanowienie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają strony – właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Organ, wydając decyzję w tym przedmiocie, musi dokładnie wyjaśnić sposób dokonanego rozliczenia. W sprawie wadliwie orzeczono o kosztach, w sytuacji gdy mieszkańcy wnosili o ich pokrycie z funduszu sołectwa – orzekł WSA w Łodzi.

19.08.2019

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.

16.08.2019

Projekt: Rządowe samoloty nie do lotów do domu

Administracja publiczna

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu nie będą mogli wykorzystywać rządowych samolotów np. do lotów do domu. Misjami oficjalnymi będą tylko loty bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - takie zasady mają znaleźć się w przygotowywanej przez rząd ustawie ws. lotów najważniejszych osób w państwie.

16.08.2019

Uchodźców w Unii więcej, a w Polsce mniej

Administracja publiczna Prawo europejskie

Liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu wzrosła o 10 proc. w porównaniu z takim okresem ubiegłego roku. W Polsce natomiast w pierwszym półroczu 2019 r. wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców, czyli o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

16.08.2019

Rząd ustępuje pod presją UE - banki pomogą przy dotacjach na "czyste powietrze"

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Banki komercyjne są zainteresowane udziałem w programie Czyste Powietrze i rozmowy z nimi na ten temat będą prowadzone - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. To reakcja na groźbę ze strony Komisji Europejskiej, że wstrzymane zostaną fundusze na ten cel, jeśli ich rozdzielaniem zajmować się będą tylko agendy rządowe.

16.08.2019

Kamiński pokieruje MSWiA oraz służbami

Administracja publiczna

Mariusz Kamiński powołany został w środę przez prezydenta na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Będzie łączył tę funkcję z obowiązkami koordynatora ds. służb specjalnych. Zastąpi na stanowisku szefa MSWiA Elżbietę Witek, która została wybrana na marszałka Sejmu.

14.08.2019

NIK krytykuje urzędy za nadmorskie budowy  

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestycje tuż przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm, nawet bez badań geotechnicznych - takie błędy wytyka dyrektorom skontrolowanych urzędów morskich Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że pozytywnie opiniowali oni zgody na budowę w takich przypadkach, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża.

14.08.2019

Już obowiązują nowe znaki o odcinkowym pomiarze prędkości 

Administracja publiczna

W środę 14 sierpnia wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości. Zdaniem resortu infrastruktury, który je przygotował, bardziej czytelne oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

14.08.2019

WSA: Spółka skarbu państwa powinna ujawnić tajemnicę przedsiębiorcy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz trzeci zobowiązał spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do realizacji wniosku o informację publiczną. Chodzi m.in o podanie sprawozdań zarządu, wykształcenia obecnych członków zarządu i planów finansowych przedsiębiorstwa.

14.08.2019

Ustawa o emeryturach mundurowych po 25 latach służby podpisana

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prezydent podpisał we wtorek nowelę o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników mundurowych, której celem jest przyznanie pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Ustawa będzie obowiązywać z mocą od 1 lipca br.

13.08.2019

MIiR: Pieczątki będą coraz rzadsze w urzędach

Finanse publiczne Administracja publiczna

Kolejne instytucje zostały zwolnione z obowiązku stawiania pieczątek na urzędowych papierach. To efekt sześciu rozporządzeń, które już obowiązują. Kolejny pięć ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Ich cel - to jak zapewnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - ograniczenie biurokracji.

13.08.2019

Będzie wsparcie dla gmin na WiFi

Administracja publiczna

W sumie gminy mają otrzymać 120 mln zł na uruchomienie punktów dostępu do WiFi w miejscach publicznych. Maksymalne kwota dofinansowania ma wynieść 64 368 zł. Zapowiedział to minister cyfryzacji Marek Zagórski. Chodzi o program "Internet dla każdego".

13.08.2019