WSA: Wahania wartości gruntów bez wpływu na pozwolenie budowlane

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał wybudować wieżę telekomunikacyjną, co spotkało się ze sprzeciwem sąsiadów, którzy wskazywali, że planowane przedsięwzięcie wpłynie na spadek cen gruntów na tym terenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku jednak uznał, że wahania wartości nieruchomości nie warunkują udzielenia pozwolenia na budowę.

28.11.2019

Nowelizacja ustawy o działach administracji zmieni ponad 100 ustaw

Administracja publiczna

Trwają prace nad zmianami w ustawie o działach administracji rządowej - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni, ale wymaga to wysiłku, ponieważ zmiany dotyczą stu kilkudziesięciu innych ustaw.

27.11.2019

Będzie pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej

Administracja publiczna

W środę Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie, które ustanowi pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. O tym, kto obejmie to stanowisko, mamy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dni, kandydat jest już wybrany.

27.11.2019

Zamówienia publiczne: urzędnicy wydają miliony, zarabiają umiarkowanie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

By nowe prawo zamówień publicznych zadziałało, muszą je stosować kompetentni urzędnicy. Niskie zarobki nie przyciągną osób o wysokich kwalifikacjach. Te wolą pracować o wykonawców, bo dostają średnio o kilkaset wyższą  pensję za mniejszą odpowiedzialność. Taki obraz sytuacji przynosi raport o stanie kadr zajmujących się przetargami.

27.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019

Nowi wojewodowie zastąpią wybranych do Sejmu 

Administracja publiczna

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie wojewodą mazowieckim, były senator Łukasz Mikołajczyk wielkopolskim, Tobiasz Bocheński łódzkim, a były poseł Lech Sprawka lubelskim. Ich poprzednicy zostali odwołani ze stanowisk, ponieważ zostali wybrani do Sejmu.

25.11.2019

Opozycja chce ustawy o pierwszeństwie pieszych

Administracja publiczna

Ochrona i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, który wnieśli w piątek do Sejmu posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.

22.11.2019

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 r. obniży się wysokość tzw. progów unijnych oraz średni kurs złotego dla zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów dla których ogłoszenie trzeba opublikować w unijnym dzienniku.

22.11.2019

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.

22.11.2019

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powołane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie środkami z funduszy unijnych z budżetu polityki spójności - to m.in cele nowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W czwartek opublikowane zostało w dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące ten resort i przydzielające mu zadania.

21.11.2019

MC: Wydano ponad dwa miliony dowodów z warstwą elektroniczną

Administracja publiczna

Ponad dwa miliony osób odebrało nowy e-dowód, około 40 procent aktywowało jednocześnie jego warstwę elektroniczną. E-dowód jest nośnikiem identyfikacji cyfrowej, można z jego pomocą komunikować się elektronicznie z administracją. Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa, jeśli ktoś nie zrobi tego przy odbiorze dokumentu, może potem w dowolnym urzędzie.

21.11.2019

Audytor sprzymierzeńcem burmistrza, ale nie zawsze docenianym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Wewnętrzny audyt ma wspierać burmistrza, prezydenta czy wójta poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności gminnej funkcjonuje prawidłowo lub ostrzegać, że wymaga on poprawy. Nie zawsze jednak jest to praca doceniana, a czasem wręcz mylona - bezpodstawnie - z kontrolą.

20.11.2019

Rząd Morawieckiego z poparciem Sejmu

Administracja publiczna

Sejm udzielił we wtorek wieczorem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów. Zgodnie z zapowiedzią premiera, nowy rząd rozpocznie pracę od posiedzenia w czwartek 21 listopada.

19.11.2019

Premier podzielił działy między nowe ministerstwa

Administracja publiczna

Minister do spraw europejskich będzie koordynował relacje rządu z Unią Europejską, szef resortu aktywów państwa będzie nadzorował większość spółek należących do Skarbu Państwa, a dwaj ministrowie od środowiska mają między siebie podzielić zadania należące do działu administracji "środowisko". Takie podziału zadań dokonał premier w ogłoszonym 19 listopada rozporządzeniu.

19.11.2019

Dziś premier przedstawi politykę nowego rządu

Administracja publiczna

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Filarami expose i działań rządu na najbliższe 4 lata mają być: rodzina, wolność i solidarność. Po wystąpieniu szefa rządu planowana jest debata klubowa, a następnie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

19.11.2019

NSA: Budowanie w Bieszczadach rodzi dodatkowe utrudnienia

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Negatywny dla inwestora wyrok i konieczność sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko przez skarżącego nie oznacza, że nie będzie on mógł wybudować domu letniskowego na kupionej działce w obrębie Natura 2000 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.11.2019

Jacek Sasin obejmie nadzór nad spółkami, ale dopiero po zmianie ustawy

Administracja publiczna Spółki

Nadzór nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa przejmie nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ale zanim to nastąpi musi zostać znowelizowana ustawa o działach administracji rządowej, bo na skutek zmian wprowadzonych w niej na początku poprzedniej kadencji, nadzór na spółkami podzielony został między kilka resortów.

18.11.2019

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Administracja publiczna

Z opublikowanego właśnie w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Zmiana ta wpłynie na wzrost cen detalicznych tych paliw.

18.11.2019

WSA: Prezydent nie może zakazać występów cyrku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta nie ma kompetencji do zakazywania organizowania na terenach należących do miasta objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. WSA uznał, że była to decyzja dotycząca ochrony zwierząt, a nie zarządzania terenami.

18.11.2019