Prawa osób LGBT - bariery także w polskich sądach

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Sądy mogłyby skutecznie poprawić sytuację prawną osób LGBT w Polsce, choćby korzystając z bogatego europejskiego orzecznictwa - podkreślają eksperci. Problem w tym - jak mówią - że nadal zdają się nie dostrzegać międzynarodowych standardów, a samym sędziom, ale też urzędnikom, brakuje przeszkolenia w zakresie takich spraw.

16.12.2019

Rządowe dotacje za małe, a gminy część muszą zwracać

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu spraw obywatelskich są za małe i gminy muszą do nich dopłacać z własnych budżetów. Mimo to są „karane” przez wojewodów żądaniem… zwrotu niewykorzystanej dotacji. Wszystko przez system ustalania kwot, który nie liczy kosztów wynagrodzeń czy sprzątania. Stawka wzrośnie w przyszłym roku o złotówkę, ale to nie rozwiąże problemu.

13.12.2019

Raport: Depopulacja i brak strategii przeszkodami w rozwoju małych i średnich miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z analizy sytuacji prawie trzystu małych i średnich miast wynika, że takie miejscowości potrzebują działań podnoszących jakość życia mieszkańców i zachęcania do powrotu tych, którzy się z nich wyprowadzili. Powinny też przyciągać inwestorów, ale głównie wspierać tych własnych, lokalnych.

11.12.2019

Kary za niezarejestrowanie pojazdu – luka w prawie kłopotem starostów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dowolność w ustalaniu wysokości kary za niezarejestrowanie pojazdu w określonym prawem czasie budzi poważne wątpliwości starostów. Nie ma bowiem kryteriów, według których mogliby stosować różne stawki kar. To oznacza, że każda kwota wyższa niż 200 zł może zostać zaskarżona i skierowana do sądu.

11.12.2019

Zmowy przetargowe - UOKiK i prokuratura mają coraz więcej spraw

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prokuratura prowadzi rocznie kilkaset postępowań dotyczących zmów przetargowych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilkanaście. Coraz częściej o winie decydują dowody elektroniczne, pliki z komputerów czy maile. Jednak obie instytucje podkreślają, że każdą taką sytuacją należy oceniać indywidualnie.

11.12.2019

Będzie zaległa podwyżka dla celników i skarbowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) wyniesie 3,39. Tak postanowiła Rada Ministrów przyjmując we wtorek rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, przedłożone przez ministra finansów.

10.12.2019

NIK: Nieprawidłowości w programie "praca dla więźniów"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wykryto liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych w ramach kontroli Programu "Praca dla Więźniów"- poinformowała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Izba zdecydowała o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. - To "śmieszne" i "typowo polityczne" zarzuty - ocenił były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

10.12.2019

Rząd: Wyższe wynagrodzenie dla celników i polityka rozwoju

Administracja publiczna

Rada Ministrów na cotygodniowym posiedzeniu we wtorek 10 grudnia br. omówi projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a także zajmie się nowelizacją rozporządzenia regulującego wynagrodzenia funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

09.12.2019

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

06.12.2019

Marian Banaś jednak nie poda się do dymisji

Administracja publiczna

Byłem gotów złożyć rezygnację, ale tego nie zrobię, ponieważ stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej – oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Stwierdził, że będzie kontynuował misję "w poczuciu odpowiedzialności", ale jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba zrzec się immunitetu.

04.12.2019

Rząd na razie nie dzieli Mazowsza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na dzisiejszym etapie nie ma tematu wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, w tej sprawie nie jest obecnie przygotowywana żadna ustawa - twierdzi nowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Nie zadeklarował jednak rezygnacji partii rządzącej z tej idei. - To jest w fazie pomysłu - stwierdził.

04.12.2019

Rządowy program ma doprowadzić kolej do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Przyczynienie się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. 

03.12.2019

Prokuratura: Jest śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa NIK

Prawo karne Administracja publiczna

Wszczęte zostało śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Jak podkreślił, jest to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

03.12.2019

Transkrypcja aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej niemożliwa, ale paszport i PESEL wydać trzeba

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie prawo nie pozwala na transkrypcję aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej, ale nie oznacza to, że prawa dzieci mogą być pomijane - wynika z podjętej 2 grudnia br. uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem NSA nie może to ograniczać praw takiego dziecka np. w zakresie obywatelstwa, wydania paszportu czy nadania numeru PESEL.

03.12.2019

MSWiA: Wiceminister Szefernaker zajmie się administracją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sekretarz stanu Paweł Szefernaker będzie, w imieniu szefa MSWiA, sprawował nadzór nad wojewodami, a także odpowiadał za współpracę z samorządem terytorialnym. Tak zdecydował w poniedziałek minister Mariusz Kamiński, który podpisał nową decyzję kompetencyjną określającą zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa tego resortu.

02.12.2019

NSA: Dziecko dwóch kobiet nie uzyska transkrypcji aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie prawo nie dopuszcza wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wpisano dwie kobiety - taki jest sens wydanej w poniedziałek 2 grudnia br. uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała ta wiąże inne składy sądów.

02.12.2019

Potrzebne wyższe płace w budżetówce, bo już niedługo nie będzie komu pracować

Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo pracy

Według założeń rządu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2020 roku ma być na poziomie 106,0 proc. Eksperci podkreślają jednak, że to nie rekompensuje wieloletniego mrożenia wzrostu płac i może oznaczać kolejny odpływ urzędników do sektora prywatnego. Konsekwencje tego zjawiska odczują wszyscy - spadnie bowiem jakość usług.

02.12.2019

Prokurator Ziobro teraz powinien złożyć wniosek o ukaranie prezesa NIK

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.

01.12.2019

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.

29.11.2019