Andrzej Duda przysiągł stać na straży konstytucji i objął urząd

Administracja publiczna Wybory

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - takiej treści przysięgę złożył w czwartek Andrzej Duda.

06.08.2020

NSA: Nie każde opuszczenie mieszkania to podstawa do wymeldowania

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wnioskodawca wystąpił o wymeldowanie żony i dzieci, ponieważ nie zamieszkiwali z nim od prawie siedmiu lat. Okazało się jednak, że opuścili oni mieszkanie, ponieważ doświadczali przemocy i agresji. Nie przeszkodziło to jednak wojewodzie w orzeczeniu o ich wymeldowaniu. Tymczasem powinien ocenić, czy zachowanie wnioskodawcy miało wypływ na trwałe i dobrowolne opuszczenie mieszkania.

06.08.2020

NSA: Delegacja bez zgody funkcjonariusza - nie narusza prawa

Administracja publiczna Prawo pracy

Funkcjonariusz wstępując do służby godzi się na podporządkowanie i dysponowanie jego osobą - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i potwierdził, że funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może być dwukrotnie delegowany na czas dłuższy niż 12 miesięcy nawet bez jego zgody.

06.08.2020

Doigraliśmy się - władza ogłosiła zwycięstwo, a naród roznosi koronowirusa po kraju

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Takiego festiwalu głupoty dawno nie było. Rząd ogłosił, że epidemia to już nie problem, że możemy sobie pozwolić na więcej swobody, a ludzie ruszyli masowo nad morze, w góry, na bulwary, do sklepów i na wesela. Oczywiście bez maseczek i bez zachowania dystansu. A w tle wciąż rozwijająca się pandemia i wciąż umierający ludzie.

05.08.2020

Rząd odmawia informacji o "opanowaniu koronawirusa"

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce, analizy i prognozy zakażeń COVID-19 są dokumentami roboczymi i wewnętrznymi, nie podlegają udostępnieniu. Co więcej - kancelaria premiera twierdzi, że to nie jest informacja publiczna. Z tą opinią nie zgadza się Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która składa skargę na bezczynność resortu.

03.08.2020

WSA: Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnie drastycznych przypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.08.2020

Mało czasu na legalizacje samowoli budowlanych - po 18 września przepisy będą mniej przyjazne

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioski o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych dla samowoli budowlanej nie rozpatrzone do 18 września, trafią do kosza. Taki będzie skutek wchodzącej w życie dzień później dużej nowelizacji prawa budowlanego. Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z obecnych, bardziej przyjaznych przepisów, muszą się więc spieszyć.

03.08.2020

Ogród deszczowy - przepisy nie znają takiego pojęcia

Środowisko Administracja publiczna

Polskie prawo wodne nie definiuje ogrodu deszczowego, a tymczasem tworzenie na posesjach takich instalacji staje się coraz popularniejsze. Jak wyjaśnia ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja o tym, czy taki obiekt małej retencji wymaga pozwolenia wodno-prawnego zależy od właściwego organu Wód Polskich.

01.08.2020

Zmiany w prawie geodezyjnym ułatwią proces inwestycyjny

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach - takie efekty mają przynieść wchodzące właśnie w życie zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. M.in. znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.

31.07.2020

Adwokat Dębska: Lekceważenie praw cudzoziemców ukarane w Strasburgu

Administracja publiczna

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w niedawnym wyroku przeciwko Polsce w sprawie odmowy udzielenia ochrony cudzoziemcom wyraźnie podkreślił, że po stronie rządu była zła wola. Wskazuje na to wiele czynników: nastawienie i polityka wobec cudzoziemców i takie przykłady jak uniemożliwienie rozmowy z adwokatem lub ignorowanie zabezpieczenia wydanego przez Strasburg

30.07.2020

Mniej uchodźców trafia w tym roku do Polski

Administracja publiczna

W pierwszej połowie tego roku wnioski o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce złożyło 1,3 tys. cudzoziemców. To prawie o jedną trzecią mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większość ubiegających się otrzymała odmowy, a tylko 169 z nich spełniło warunki nadania ochrony międzynarodowej.

29.07.2020

KE odrzuca wnioski miast "wolnych od LGBTI"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast" - poinformowała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. I wyjaśniła, że powodem decyzji było to, w ich składanie zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”. Polski minister sprawiedliwości uznał tę decyzję za bezprawną.

29.07.2020

Założenia do budżetu państwa na 2021 rok przyjęte

Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna

W przyszłym roku inflacja wyniesie 1,8 proc., PKB wzrośnie zaś o 4 proc. W 2020 roku PKB spadnie jednak jeszcze o 4,6 proc. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma wynieść 7,5 proc.. Polityka rządu ma być nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Wynika to z przyjętych przez rząd we wtorek założeń do projektu przyszłorocznego budżetu.

28.07.2020

SN: Brak zaświadczenia o prawie do głosowania to wina obcej poczty i wyborcy, a nie konsula

Administracja publiczna Wybory

Pierwszy raz w historii Sąd Najwyższy zajął się rolą konsulów w organizacji wyborów prezydenckich. Ocenił, że w stanie pandemii odpowiedzialność za wysłanie zaświadczeń o prawie do głosowania ponoszą zagraniczni operatorzy pocztowi. A ryzyko ponoszą sami wyborcy. Zarzuty nie odnoszą się do działań władz polskich ani też nie dotyczą spraw, na które konsul polski miałby wpływ - dodał SN.

28.07.2020

Córka dwóch kobiet w Gdańsku dostała dowód osobisty

Prawo rodzinne Administracja publiczna RODO

Azara, 16 miesięczna córka Joanny i Aleny, w piątek 24 lipca otrzymała swój pierwszy dowód osobisty. Prezydent Gdańska wydała dokument na podstawie hiszpańskiego aktu urodzenia, w którym obie mamy są wskazane jako jej rodzice. Jednak w polskiej bazie PESEL wymieniono tylko jedną z nich i zapisano: "ojciec nieznany".

27.07.2020

NSA: Nie można wyciąć lasu tylko dlatego, że ktoś kradnie drewno

Środowisko Administracja publiczna

Tylko w losowych przypadkach można całkowicie wyrąbać drzewostan. Nie należą do nich jednak kradzieże, ponieważ to na właścicielu lasu i właściwych organach spoczywa obowiązek zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom. Tak najpierw zdecydował starosta odmawiając zgody na wycinkę, a następnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.07.2020

Polska nie uniknęła powiązania unijnych funduszy z praworządnością

Administracja publiczna Prawo europejskie

Porozumienie stanowi, że ochrona finansów jest jak praworządność, to oznacza, że za nieprzestrzeganie wartości jaką jest ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej może zostać uruchomiony mechanizm z art. 7 Traktatu - mówi dr hab. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

26.07.2020

Sejm uchwalił przepisy o cyfryzacji danych kierowców i pojazdów

Administracja publiczna

Cyfryzacja rejestracji nowych pojazdów, w tym załatwienie formalności już w salonie samochodowym oraz zniesienie obowiązku posiadania przez kierowce przy sobie prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadzi uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.

24.07.2020

Sejm przyjął wykonanie budżetu państwa za 2019 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm zdecydował w piątek o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Podjął też uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok. Dochody przyniosły nieco ponad 400 miliardów złotych. Deficyt wyniósł natomiast 13,7 miliardów.

24.07.2020