Prawo.pl
Łatwiej będzie utworzyć stałe obwody do głosowania w mniejszych miejscowościach. W niektórych okolicznościach, wójt gminy ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego wszystkim wyborcom. Zmienia się skład i tryb działania komisji wyborczych. Takie m.in. zmiany przynosi nowelizacja Kodeksu Wyborczego, która 16 marca została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Robert Horbaczewski
17.03.2023
Wybory
Już wkrótce pracownikom kierowanym przez pracodawcę na szkolenia, które będą odbywały się po godzinach pracy, będą przysługiwały z tego tytułu nadgodziny, bo takie szkolenie będzie zaliczane do czasu pracy. To efekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem prawników, nowy przepis może zabić szkolenia weekendowe, wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniem, dofinansowywanie kursów czy studiów podyplomowych dla pracowników.
Grażyna J. Leśniak
17.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego dla Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, 48 proc. pracowników chciałoby odejść z pracy z powodu szefa, nawet gdyby byli zadowoleni z firmy i zarobków. Firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.
Grażyna J. Leśniak
16.03.2023
Rynek Prawo pracy
W przypadku wolnych miejsc dom wczasów dziecięcych może przyjmować dzieci z Ukrainy - rozliczyć się musi jednak na podstawie umowy lub porozumienia - wyjaśnia resort edukacji, odpowiadając na pytanie o to, czy pobyt dziecka z Ukrainy w takiej placówce może być finansowany z subwencji oświatowej.
Monika Sewastianowicz
16.03.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Bezpieczne magazynowanie materiałów niebezpiecznych wymaga wiedzy o ich właściwościach oraz rodzaju i stopniu natężenia stwarzanych przez nie zagrożeń. Pozwoli to na dobranie odpowiednich zabezpieczeń, środków ochrony zbiorowej i indywidualnej oraz zapewni bezpieczną pracę i sprawne działanie w sytuacjach awaryjnych.
Marek Sondej
16.03.2023
BHP

NIK: Złe zarządzanie i konflikt interesów u rzecznika małych i średnich firm

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Przekroczenie planu finansowego i naruszenie ustawy o finansach publicznych ujawniła NIK w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Kontrolerzy stwierdzili, że dyrektor generalny urzędu pełnił jednocześnie funkcję koordynatora w dwóch wydziałach, a więc sam siebie nadzorował. Pobierając za to wysoki dodatek specjalny, a tymczasem z jego winy pracownicy biura otrzymali w 2020 r. waloryzację wynagrodzeń 167 dni po terminie.
Grażyna J. Leśniak
16.03.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Komisja Europejska nie udowodniła wystarczająco, że naruszenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza przez Bułgarię utrzymywało się przez cały czas, a państwo nie podjęło działań zmierzających do poprawy tego stanu - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał tym samym, że pierwsza skarga KE o stwierdzenie podwójnego uchybienia była niedopuszczalna.
Inga Stawicka
16.03.2023
Środowisko Prawo europejskie
Po strażakach ratownikach OSP i ratownikach górskich rząd chce wynagrodzić kolejną grupę społeczną. Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy, która zakłada 300 zł dodatku emerytalnego dla sołtysów, którzy pełnili tę funkcję przez dwie kadencje. Samorządowcy popierają projekt, ale eksperci są zaniepokojeni. Ci ostatni, mówią o kolejnym obciążaniu systemu emerytalnego.
Maria Dec-Kiełb Robert Horbaczewski
16.03.2023
Samorząd terytorialny
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zmusić urzędników do szybszego wydawania pozwoleń na budowę, a inwestorów zachęcić do składania e-wniosków w tej sprawie. Ci, którzy zechcą załatwić elektronicznie formalności, poczekają tylko miesiąc. Gwarantem szybkości postępowania mają być kary nakładane na urzędników. Efekt może być jednak odwrotny od zakładanego, bo postępowania będą masowo zawieszane.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.03.2023
Administracja publiczna Budownictwo
Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił 15 marca br. zażalenia obrońcy Włodzimierza K., sekretarza m.st. Warszawy, byłego ministra Skarbu Państwa. Utrzymał w mocy zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Do zatrzymania doszło 27 lutego br. Sekretarz miasta usłyszał zarzuty korupcyjne i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.03.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Pożar w miejscu gromadzenia odpadów to nie tylko duże straty, ale też poważne zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia. Dla zapobiegania pożarom takich miejsc kluczowa jest właściwa współpraca między inspekcją ochrony środowiska, starostwami i urzędami marszałkowskimi oraz jednostkami PSP. Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu NIK, ta współpraca mocno kuleje, szczególnie w zakresie wymiany informacji.
Agnieszka Matłacz
15.03.2023
Środowisko Odpady
Brak biletu wiąże się z obowiązkiem zapłaty opłaty dodatkowej, powszechnie nazywanej mandatem. Prawo przewozowe określa uprawnienia kontrolera, z których najbardziej kontrowersyjnym jest prawo ujęcia pasażera, który nie chce okazać biletu ani dokumentu tożsamości, nie jest to jednak prawo tak szerokie, jak to przyznane policji.
Monika Sewastianowicz
15.03.2023
Prawo cywilne
Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowego systemu informatycznego paszport można uzyskać dużo łatwiej niż wcześniej. Oficjalny termin oczekiwania to 30 dni, ale np. w Warszawie otrzymuje się dokument w ciągu 10 dni. Zamiast kilku stron formularza, nie wypełniamy nic, sami urzędnicy za nas tym się zajmą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.03.2023
Administracja publiczna

Firma w domu nie może przesądzać o wysokim podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów stwierdziło niedawno, że za zajęty na działalność gospodarczą należy uznać budynek mieszkalny wynajmowany przez przedsiębiorcę, nawet jeśli najemca realizuje w nim jedynie cele mieszkalne. Może to pogorszyć sytuację najemców, na których przerzucony zostanie w czynszu prawie 30-krotnie wyższy podatek. Rodzi również ryzyko nałożenia wyższej daniny na mieszkania wykorzystywane jako tzw. home office przy pracy zdalnej.
Krzysztof Koślicki
15.03.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Małe i średnie firmy
W środę 15 marca wchodzi w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która stwarza prawne ramy m.in do ubiegania się przez Polskę o pieniądze z UE na wsparcie rolnictwa, oraz mieszkańców, przedsiębiorców i samorządów z obszarów wiejskich. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 25 mld euro.
Robert Horbaczewski
15.03.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie
Wnioski pracowników o pracę zdalną po wyczerpaniu rocznego limitu 24 dni pracy okazjonalnej będą mogły być realizowane, ale już w oparciu o regulacje dotyczące pracy zdalnej naprzemiennej. Wtedy pracownik będzie objęty wewnętrznymi regułami dotyczącymi pracy zdalnej, a przy ich braku dokonane musiałyby być uzgodnienia dotyczące m.in. rozliczania kosztów tej pracy.
Marek Rotkiewicz
15.03.2023
Prawo pracy
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego składania informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkół artystycznych. Rozporządzenie określi także tryb udzielania dotacji, szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.
Monika Sewastianowicz
14.03.2023
Zarządzanie oświatą
Zamiast blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach, powstanie jeden, centralny. Każdy wyborca zostanie ujęty w jednym rejestrze w konkretnym obwodzie i okręgu, zaś dostęp i obsługa Centralnego Rejestru Wyborców przez gminy oraz organy wyborcze następować będzie w czasie rzeczywistym. Prezydent podpisał ustawę z 23 stycznia, nowelizacją Kodeks wyborczego, której celem jest powstanie Centralnego Rejestru Wyborców.
Robert Horbaczewski
14.03.2023
Samorząd terytorialny Wybory
15 marca to jeden z terminów, w którym znaczna grupa przedsiębiorców z różnych branż musi przekazać sprawozdania środowiskowe, a często także wnieść stosowne opłaty. Chodzi m.in. o wprowadzających różnego rodzaju produkty. O obowiązku muszą pamiętać m. in.: przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach, torby foliowe czy oleje i preparaty smarowe. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna.
Zofia Jóźwiak
14.03.2023
Środowisko Odpady
Rząd planuje ukrócić bezpodstawne blokowanie inwestycji. Najpierw chciał karać grzywną lub aresztem, teraz ma inny pomysł. W odwołaniu trzeba będzie wskazać konkretne zarzuty i przedstawić dowody. Zdaniem prawników, dzięki temu liczba skarg może i zmaleje, ale problemu nie rozwiąże, a tylko zaszkodzi osobom broniącym się przed niechcianą inwestycją.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.03.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo

W stanie zagrożenia komisarz nie wejdzie w buty burmistrza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
W stanie zagrożenia wojewoda lub jego pełnomocnik, nie przejmie zadań wójta, burmistrza lub prezydenta, który odmówi wykonania polecenia. MSWiA wycofało się z kontrowersyjnych przepisów. Samorządy obawiały się, że regulacja ta może być „batem” na niepokornych włodarzy. Restrykcja utrzymana zostanie natomiast w przypadku stanu klęski żywiołowej. Resort zaprezentował kolejną wersję projektu o ochronie ludności.
Robert Horbaczewski
14.03.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
o 3,5 mln zł dotacji mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 procent. Rząd przedłużył nabór do wniosków do 31 marca.
Robert Horbaczewski
13.03.2023
Samorząd terytorialny

Waloryzacja zamówienia możliwa, ale trzeba wykazać powody

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Waloryzacja wynagrodzenia wykonawców umów o wykonanie zamówienia publicznego to ostatnio jeden z głównych sporów na linii zamawiający–wykonawca. Pojawiają się zarówno w przypadku umów już realizowanych, w których z uwagi na przewidziane w nich klauzule waloryzacyjne lub ich brak, dochodzi do zachwiania równowagi ekonomicznej stron stosunku zobowiązaniowego, ale także w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia.
Marta Lipińska
13.03.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Od 320 zł do 1130 zł w zależności od kategorii wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego dla ponad 1100 pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. Samo podwyższenie kwot bazowych nie zatrzyma jednak odejść doświadczonych pracowników.
Robert Horbaczewski
13.03.2023
Administracja publiczna

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.
Zofia Jóźwiak
13.03.2023
Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Pracownikom samorządowym ustawowo zagwarantowano nagrody i dodatki specjalne, w tym dodatek za wieloletnią pracę, do której dolicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, w tym okres służby wojskowej. Każdy pracownik musi pamiętać, że na powrót do pracy ma tylko 30 dni. Przepisy różnicą jego sytuację w zależności od tego, czy wraca do poprzedniego pracodawcy czy podejmuje pracę u innego.
Marek Sondej
11.03.2023
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.
Beata Dązbłaż
10.03.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
RPO wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie składki zdrowotnej. Chciał wiedzieć, czy obciążenie obywateli obowiązkiem jej finansowana w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia. MZ nie podziela opinii, że zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności uregulowania składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce to projekt, pod którym podpisy zbiera Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Jego pełnomocnikiem jest obecnie zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest on też prezesem prywatnej fundacji promującej projekt, której strona internetowa łudząco przypomina stronę tego państwowego organu. A z maila biura wysyła propozycje opiniowania projektu za wynagrodzeniem.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023