Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych
oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 1506.
Czytaj również: RPO pyta o obowiązek przyłączenia do sieci, gdy właściciela nieruchomości na to nie stać
Jakie zmiany przewiduje nowela
Zgodnie z nowelą ustawy o strategicznych sieciach przesyłowych, do strategicznych inwestycji w tym zakresie zaliczać się mają również linie 110 kV zarządzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Ustawa zakłada także nadanie OSD możliwości korzystania z przepisów specustawy. Dotychczas mógł z nich korzystać tylko operator sieci przesyłowej.
Ustawa usuwa czasowe ograniczenie dla stosowania uproszczonych procedur do realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Oznacza to, że ustawa przestanie mieć status ustawy epizodycznej i wejdzie na stałe do krajowego porządku prawnego, jako akt prawny zezwalający na stałe odstępstwa od stosowania wskazanych przepisów ustaw.
Zmienia się także tekst załącznika do ustawy, który w dotychczasowym brzmieniu obejmował 52 strategiczne inwestycje w zakresie sieci przesyłowych, a w nowym brzmieniu obejmuje 85 inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz 81 inwestycji towarzyszących, z wyłączeniem inwestycji towarzyszących polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, które określone zostaną w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Czytaj w LEX: Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej w związku z budową linii elektroenergetycznej >
Nowe przepisy mają doprowadzić do istotnego obniżenia obciążeń administracyjnych nakładanych na inwestorów "w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej" przy jednoczesnym braku dodatkowego obciążenia organów wydających decyzje.
Ustawa ma przyczynić się do regionalnego rozwoju przez umożliwienie przyłączeń nowych podmiotów, w tym podmiotów gospodarczych, do sieci elektroenergetycznej. "Dzięki zwiększeniu wykorzystania energii elektrycznej produkowanej z OZE, w tym przez prosumentów regionalnych oraz indywidualnych, projekt pozytywnie wpłynie również na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w gospodarce narodowej oraz na ograniczenie szkodliwego zjawiska smogu" - podkreślono.
Czytaj w LEX: Środki zaskarżenia w świetle ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych >
Nowe przepisy mają pozwolić zarówno na przyłączanie nowych, dużych podmiotów do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego, jak również zwiększyć chłonność sieci pod względem rosnącego udziału energetyki prosumenckiej w Polsce.
Art. 8 ustawy obejmuje przepisy zmieniające ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z art. 28 ust. 3 na wniosek operatora punktu bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) przeprowadza się badania techniczne wykonywane przez Transportowy Dozór Techniczny. Ustawa wskazuje terminy składania wniosków w przypadku poszczególnych badań technicznych punktu bunkrowania skroplonym gazem ziemnym. Ponadto, ustawa określa, co obejmuje obligatoryjny plan bunkrowania sporządzany przez operatora punktu bunkrowania skroplonego gazu ziemnego.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 8, zmieniających ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.