united kingdom
ukraine
Ustalenie przez radę gminy wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a nie stawki tej opłaty, narusza w sposób istotny przepis art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rada gminy nie może też uzależniać wprowadzenia częściowego zwolnienia z opłaty właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady od tego, czy ktoś segreguje, bądź nie segreguje śmieci – wytknęła Regionalna Izba Obrachunkowa.
Robert Horbaczewski
18.02.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Centralny Rejestr Umów - znamy zmiany resortu finansów

Administracja publiczna Ochrona danych
Nowa wersja projektu ustawy o Centralnym Rejestrze Umów, do której dotarł serwis Prawo.pl, nie tylko proponuje podwyższenie do 10 tys. wartości umów, które mają trafiać do rejestru, ale także doprecyzowuje, kto odpowiada za wprowadzenie danych, w jakim czasie powinny one znaleźć się w rejestrze i jaki jest okres retencji danych. Szereg szczegółowych rozwiązań ma zostać uregulowanych w rozporządzeniach. Ale wciąż nie brakuje kwestii spornych.
Robert Horbaczewski
18.02.2025
Administracja publiczna Ochrona danych

Więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych. Rząd przyjął projekt

Administracja publiczna Budownictwo Nieruchomości
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (numer UD198) przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Zakłada on, że samorządy zyskają więcej czasu na przygotowanie ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Do końca stycznia br. prace nad nimi rozpoczęło ok. 75 proc. gmin.
TC/PAP
17.02.2025
Administracja publiczna Budownictwo Nieruchomości

Nowy nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Niepełnosprawność
3 marca ruszy pierwszy w tym roku nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.
Beata Dązbłaż
17.02.2025
Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Ani ofiara mobbingu, ani osoba oskarżana o mobbing nie wiedzą, jakie mają prawa w postępowaniu przed komisją antymobbingową. A ten ostatni, w związku z ochroną ofiary i zasadą poufności, nie zna nawet pełnej skargi, nie wie kto i o co go oskarża, w efekcie nie może przedstawić kontrdowodu. To tylko niektóre problemy, jakie pojawiają się w związku z funkcjonowaniem w firmach tzw. komisji antymobbingowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że czas uregulować zasady ich funkcjonowania, choćby w ogólnych wytycznych.
Grażyna J. Leśniak
17.02.2025
Prawo pracy HR

Niewielu chętnych na samorządowe interpretacje podatkowe

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Przedsiębiorcy niechętnie występują o interpretacje indywidualne w zakresie podatku od nieruchomości. Do prezydentów największych miast wpływa rocznie tylko kilka wniosków. Także w 2025 r. zainteresowanie jest niewielkie, mimo iż na początku stycznia weszła w życie duża reforma tego podatku, wprowadzająca nowe definicje budynków i budowli. Według prawników, przyczyną może być brak możliwości dołączenia do wniosku dokumentów technicznych oraz relatywnie długi czas oczekiwania.
Monika Pogroszewska
17.02.2025
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W stolicy ponad 300 tysięcy mieszkań w 99 spółdzielniach nie ma uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty na starych osiedlach wybudowanych w czasach PRL-u. Od lat trwają próby wyprostowania tej sytuacji, ale zawsze kończyły się fiaskiem. Swoje propozycje w przyszłym tygodniu po raz kolejny chce zgłosić Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, ale resort rozwoju nie widzi w tym problemu. Obecnie pracuje nad nowelą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawą propodażową. W obu tych projektach nic na ten temat nie ma.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.02.2025
Administracja publiczna Nieruchomości
Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód nie zabezpiecza należycie mieszkańców pogranicza na wypadek eksmisji i wywłaszczenia. W czasie uzgodnień międzyresortowych do zaproponowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej rozwiązań krytycznie do kwestii ingerujących w prawo własności odniosły się inne resorty i wojewodowie.
Regina Skibińska
17.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko
Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało już piątą wersję rozporządzenia w sprawie zakazu fotografowania, filmowania i utrwalania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej. Kolejny raz rozszerzony został krąg przypadków, kiedy nie trzeba będzie wnioskować o zezwolenie. Wciąż jednak nie rozwiązano problemu, jak wnioskodawca ma ustalić, do kogo ma kierować wniosek.
Robert Horbaczewski
15.02.2025
Wojsko

Prawnicy mają pomysły na deregulację

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
500 osób – według słów Rafała Brzoski, prezesa firmy InPost – zgłosiło się do zespołu, który ma opracować propozycje deregulacyjne i przedstawić je rządowi. Dalsze szczegóły prac tego gremium mamy poznać w poniedziałek. Już teraz wśród prawników pojawiają się jednak głosy, jakie zmiany są potrzebne. Przykłady propozycji: krótsze terminy dla administracji, prostsza księgowość dla firm, uproszczenie formularzy.
Tomasz Ciechoński
15.02.2025
Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

„Aktywnie w żłobku” w chaosie i z opóźnieniami

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy
Świadczenie „aktywnie w żłobku”, które obowiązuje od 1 października ubiegłego roku, cieszy się dużym powodzeniem. Ale niekiedy zamiast ułatwiać pracującym rodzicom funkcjonowanie, wprowadza dodatkowy chaos i koszty. Wypłaty realizowane przez ZUS się opóźniają, a niektóre placówki wymagają, by rodzice płacili z góry całe czesne, które będą im refinansować po otrzymaniu środków z ZUS.
Beata Dązbłaż
14.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy

Za efektywność edukacji domowej odpowiada rodzic

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Coraz więcej rodziców decyduje, że ich dzieci powinny korzystać z edukacji domowej. Liberalizacja przepisów sprawiła, że powstały wyspecjalizowane podmioty, które ułatwiają im podjęcie tej decyzji i załatwienie formalności. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina jednak, że gdy taka decyzja zapadnie, to nie szkoła, a rodzic odpowiada za edukację dziecka.
Monika Sewastianowicz
14.02.2025
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie te wymagające większego wsparcia przez całą dobę, mogą korzystać z mieszkalnictwa wspieranego, które realizowane jest w ramach projektów i programów. Problem zaczyna się, gdy obiekt trzeba utrzymać, a program i finansowanie się kończą. Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami widzi potrzebę powstania ustawy o mieszkalnictwie, ale na razie droga do niej wydaje się bardzo odległa. A projekt przepisów już jest.
Beata Dązbłaż
14.02.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność

Wkrótce II edycja naboru wniosków na Społeczne Agencje Najmu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Od 3 do 17 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów mieszkaniowych w ramach drugiego naboru konkursu „Społeczne Agencje Najmu”. Konkurs skierowany jest do gmin, określonych związków międzygminnych i samych Społecznych Agencji Najmu. Budżet programu to 65 mln zł.
Robert Horbaczewski
13.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
W przepisach pojawi się legalna definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Karani mają być nie tylko organizatorzy wyścigów, kierujący i ich pasażerowie, ale także pod pewnymi warunkami również widzowie. Projekt przewiduje zaostrzenie kar i rozszerzenie sankcji za inne przestępstwa i wykroczenia związane z brawurową jazdą. Prawnicy mają wątpliwości, czy niektóre z przepisów zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości da się wyegzekwować.
Robert Horbaczewski
13.02.2025
Prawo karne Policja
W skład nowej Rady Dialogu Społecznego mają wchodzić po trzy reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. To ograniczenie dla tych ostatnich, których teraz w składzie Rady jest siedem. To nie jedyna zmiana i nie jedyna budząca wątpliwości. Nowością będzie np. poddawanie składanych w sądzie wniosków o stwierdzenie reprezentatywności badaniu biegłego pod kątem ich poprawności i rzetelności. Nie wiadomo tylko, kto za to zapłaci.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2025
Prawo pracy
Choć pierwsze zintegrowane plany inwestycyjne zostały już przyjęte, a kolejne czekają na decyzje rad gmin, to droga do uzyskania w ten sposób zgody na zlokalizowanie inwestycji jest niestety mocno wyboista. Wymaga dużego zaangażowania inwestora, dialogu z samorządem oraz rozeznania się w nie całkiem jasnych przepisach i sporych wydatkach.
Zofia Jóźwiak
13.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w niektórych obszarach, jakkolwiek może przynieść wiele korzyści, to obarczone jest ryzykiem naruszenia praw, które wymagają szczególnej ochrony. AI ACT wskazał takie obszary i uznał, że wykorzystywane w ramach nich narzędzia AI będą stanowiły systemy wysokiego ryzyka. Z kwalifikacją taką wiąże się obowiązek spełnienia szczegółowych wymagań regulacyjnych z AI ACT - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
13.02.2025
Prawo AI Wybory Nowe Technologie
W środę Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Przepisy mają w założeniu pozwolić na zatrudnianie w niej na stanowiskach kierowniczych pracowników cywilnych. Niektóre z funkcji nadal pozostaną jednak zarezerwowane dla funkcjonariuszy SW. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 53 senatorów, przeciwko zagłosowało 31, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
kk/pap
12.02.2025
Wymiar sprawiedliwości
W 15 spółkach - spośród 18 skontrolowanych - doszło do wypłacenia nienależnych wynagrodzeń członkom zarządów lub rad nadzorczych w łącznej kwocie blisko 2,9 mln zł – podaje Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do samorządów o lepszy nadzór oraz o ustalanie wynagrodzeń kwotowo, a nie w postaci iloczynu. Izba skierowała też trzy pisma do prokuratury.
Tomasz Ciechoński
12.02.2025
Spółki Zarządzanie
Okoliczność związana z przebywaniem przez powódkę na zwolnieniach lekarskich przez kilka miesięcy nie mogła wiązać się z zawieszeniem biegu przedawnienia. Po upływie okresu objętego zwolnieniami nie wystąpiły żadne okoliczności uniemożliwiające jej wytoczenie powództwa. Sąd Najwyższy podkreślił, że choroba nie stanowiła siły wyższej, więc nie mogła zawiesić biegu przedawnienia.
Dorian Lesner
12.02.2025
Prawo pracy HR
Po wejściu w życie planów ogólnych warunki zabudowy będzie można wydawać tylko na obszarach uzupełnienia zabudowy (OUZ), które gmina może, ale nie musi wyznaczać. Tysiące właścicieli nieruchomości znajdzie się więc "za burtą". Zdaniem części prawników tak drastyczne ograniczenie prawa własności bez prawa do odszkodowania może naruszać Konstytucję. Nikt nie ma też wątpliwości, że zasady ustalania OUZ są kulawe i trzeba je zmienić.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Pojedynczych owoców nie wolno owijać folią, to nowy unijny wymóg

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie
We wtorek, 11 lutego, w Unii Europejskiej weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Zakazane będzie również pakowanie w plastikowe worki lub owijanie folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Regulacje zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.02.2025
Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie

Polska znowu spadła w rankingu korupcji Transparency International

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Sygnaliści
Pogłębia się postrzeganie Polski jako państwa skażonego korupcją. Polska zanotowała w 2024 roku najgorszy od 12 lat wynik w corocznym raporcie Transparency International. Pozycja naszego kraju pogarsza się z roku na rok systematycznie od 2015 roku. Badanie wykazało, że problem ma większość krajów europejskich.
Robert Horbaczewski
11.02.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Sygnaliści
Straż Graniczna będzie mogła wykorzystywać dodatkowe środki przymusu bezpośredniego w postaci m.in. innych podobnych do siatek przedmiotów służących do obezwładniania, wodnych środków obezwładniających oraz urządzeń do miotania pocisków pirotechnicznych – zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej.
Robert Horbaczewski
11.02.2025
Administracja publiczna

RPO przedstawił uwagi do ustawy o świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Długotrwałość postępowań wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności ws. wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, co ma liczne negatywne konsekwencje dla zainteresowanych, to najpoważniejszy problem ustawy o świadczeniu wspierającym – uważa RPO. Po uzyskaniu świadczenia wspierającego opiekun, poza obowiązkiem zwrotu świadczeń opiekuńczych, będzie musiał zwrócić koszty świadczeń zdrowotnych, z których korzystał w tym czasie. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał MRPiPS swoje uwagi do ustawy po roku jej funkcjonowania.
Grażyna J. Leśniak
11.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Trudniej będzie się odwołać od pozwolenia na budowę niechcianej inwestycji w sąsiedztwie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zmienić przepisy. W odwołaniu obowiązkowo trzeba będzie precyzyjnie wskazać, co budzi sprzeciw, z jakich powodów oraz przedstawić dowody. Dziś wystarczy samo krótkie zakwestionowanie decyzji („nie, bo nie”), by sprawa trafiła do sądu, niezależnie od tego, czy składający odwołanie ma ku temu uzasadnione podstawy. Zdaniem prawników zmiana ta niczego jednak nie przyśpieszy, co najwyżej utrudni wnoszenie odwołań - "ukróci" zaś zapędy pieniaczy.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.02.2025
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Urzędnicy służbowe listy muszą wysyłać z prywatnych kont

Administracja publiczna Prawo pracy RODO Prawo europejskie
Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają służbową korespondencję z prywatnych kont na ePUAP – ustalił serwis Prawo.pl. Czy to właśnie z tego powodu doszło do wycieku ich danych osobowych, czy też może dlatego, że to numer PESEL służy do identyfikacji osoby przy podpisie kwalifikowanym? Jutro minie miesiąc od wycieku danych z firmy EuroCert, a opinia publiczna wciąż nie wie, ani jaka była jego skala, ani co robi państwo, a zwłaszcza Ministerstwo Finansów, aby zabezpieczyć dane swoich pracowników i funkcjonariuszy przed kradzieżą ich tożsamości i naruszeniami z tym związanymi.
Grażyna J. Leśniak
11.02.2025
Administracja publiczna Prawo pracy RODO Prawo europejskie
Jedną z części modułu Egzekucja będzie system teleinformatyczny (portal), który umożliwi naczelnikom urzędów skarbowych, działających jako organy egzekucyjne, elektroniczną sprzedaż ruchomości i nieruchomości. W portalu będą publikowane również sporządzane przez tych naczelników obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży - wynika z ogłoszonych w poniedziałek założeń do nowelizacji przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.
Krzysztof Koślicki
10.02.2025
Ordynacja
We wtorek, 11 lutego, o godz. 16:00 w Senacie odbędzie się wysłuchanie publiczne kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Wysłuchanie wspólnie organizują Kancelarie Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Siedmioletnia kadencja obecnej szefowej Magdaleny Pietrzak kończy się 3 marca 2025 r.
Robert Horbaczewski
10.02.2025
Administracja publiczna Wybory