Prawo.pl
Wprowadzenie do ustawy o obronie Ojczyzny możliwości udziału Sił Zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Polski w czasie pokoju i określenie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego, broni oraz uzbrojenia wojskowego - zakładają przepisy, które zaproponował MON. Doprecyzują one też zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową oraz wyposażą pozostałe służby w szersze uprawnienia.
Robert Horbaczewski
13.06.2024
Prawo karne Wojsko

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.
Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Wpłaty do PPK należy, co do zasady, obliczyć i pobrać także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK, który nie jest już zatrudniony u tego pracodawcy. Kwoty obliczone i pobrane od wynagrodzenia uczestnika PPK, który zmarł po wypłacie wynagrodzenia, pracodawca przekazuje do instytucji finansowej.
Anna Puszkarska
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Rządowe założenia dotyczące reformy szpitalnictwa korzystają z rozwiązań przedstawionych przez poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy. Eksperci zauważają, że kontrowersji nie budziły wówczas rozwiązania dotyczące elastycznego profilowania szpitali. Wytykają natomiast, że zapobieganie dublowania świadczeń nie wymaga zmiany ustawy, ale decyzji oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, który za świadczenia płaci i je zamawia.
Katarzyna Nocuń
13.06.2024
Zawody medyczne
Porozumienie MON z Polskim Związkiem Łowieckim ma doprowadzić do udziału myśliwych w systemie ochrony ludności i obrony cywilnej. Myśliwi mają poszukiwać osób zaginionych, udzielać pierwszej pomocy przy zdarzeniach masowych, utrzymywać porządek publiczny czy pomagać w ewakuacji i rozśrodkowaniu ludności. Zdaniem prawnika, problematyczna jest podstawa prawna takiego porozumienia.
Regina Skibińska
13.06.2024
Administracja publiczna

Od czwartku „strefa buforowa” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko
Przez 90 dni, licząc od 13 czerwca, obowiązywać będzie tzw. strefa buforowa na granicy z Białorusią. Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało opublikowane 12 czerwca. Resort po konsultacjach z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorstwami ograniczył początkowo planowany zakres strefy.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
12.06.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko
Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.
Krzysztof Koślicki
12.06.2024
Szkoła i uczeń Ukraina
Spółki wodociągowe wnioskują w tym roku średnio o 33 proc. podwyżki taryf opłat za wodę i o 40 proc. za odprowadzanie ścieków - wynika z danych przekazanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ponad połowa wniosków została już zatwierdzona przez regulatora.
Robert Horbaczewski
12.06.2024
Samorząd terytorialny
Przepisy regulujące zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej stanowią, że w pewnych sytuacjach kandydat nie jest powiadamiany o przyczynie zakończenia tego postępowania. RPO zwraca uwagę, że pozbawienie kandydata możliwości odniesienia się do przyczyn zakończenia postępowania kwalifikacyjnego budzi wątpliwości konstytucyjne, także z perspektywy prawa do sądu. Odmowa dostępu do służby pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą.
Maria Dec-Kiełb
12.06.2024
Wojsko
Aż 25 dotychczasowych posłanek i posłów zdobyło mandat do Parlamentu Europejskiego, najwięcej, bo 12, z Koalicji Obywatelskiej. Do Europarlamentu dostało się7 posłów z PiS oraz po 2 z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Ich mandaty wygasły z mocy prawa, więc nie będą mogli wziąć udziału w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Odroczenie prac izby nie jest jednak planowane.
Robert Horbaczewski
12.06.2024
Wybory
Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz uzyskała mandat w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To oznacza także zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Wybór jej następcy jako członka Rady powinien nastąpić w terminie dwóch miesięcy od wygaśnięcia mandatu posłanki, przy czym przewodnicząca Rady nie uzyskała jeszcze informacji w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
12.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.
Maciej Górski
11.06.2024
Budownictwo
Kobiety, w tym kobiety małoletnie, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy - wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Prawo europejskie
Tama i zbiornik wodny w Wilkowicach, w woj. śląskim, miały zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, a stanowiły tak duże zagrożenie, że musiały zostać rozebrane. Na budowę wydano 6 mln zł, które de facto zostały wyrzucone w błoto. Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała cały proces inwestycyjny i okazuje się, że już dokumentacja projektowa w pierwotnym kształcie zawierała istotne braki i błędy, a odpowiedzialność za to ponosi nieistniejący już Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach.
Agnieszka Matłacz
11.06.2024
Środowisko
To co najbardziej rozpala emocje w wypadku dyrektywy budynkowej, to nie odchodzenie od paliw kopalnych, ale perspektywa wymiany milionów źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Tymczasem to nie sama wymiana kotłów będzie wyzwaniem dla tysięcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale poprzedzająca ją termomodernizacja. Miliony budynków to wciąż "wampiry" energetyczne, nie mają szczelnych okien, ani niedocieplonych ścian. A bez tego wymiana kotłów nie ma najmniejszego sensu. 
Renata Krupa-Dąbrowska
11.06.2024
Prawo europejskie Nieruchomości
Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.
Krzysztof Sobczak
11.06.2024
Prawnicy Prawo europejskie
Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.
Robert Horbaczewski
11.06.2024
Administracja publiczna Wybory
Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wojsko
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.
Ret/PAP
10.06.2024
Finanse Prawo europejskie
Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wybory
Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 37,06 proc. głosów (21 mandatów), PiS - 36,16 proc. (20 mandatów), Konfederacja - 12,08 proc. (6 mandatów), Trzecia Droga - 6,91 proc. (3 mandaty), Lewica - 6,30 proc. (3 mandaty), pozostałe komitety -1,49 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc. - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą ze 100 procent okręgów wyborczych.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wybory

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Nałożenie kolejnych obowiązków na firmy gospodarujące odpadami nie poprawi bezpieczeństwa pożarowego składowanych odpadów. Konieczne są przede wszystkim lepsze i intensywniejsze działania samorządów i inspekcji. Dodatkowe wymogi dla legalnych firm i zwiększone tym samym koszty - mogą tylko rozszerzyć szarą strefę.
Zofia Jóźwiak
10.06.2024
Odpady
Jedno przestępstwo wyborcze oraz 20 wykroczeń wyborczych związanych np. z rozwieszaniem plakatów wyborczych czy ulotek odnotowała do tej pory policja w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka wybory przebiegają spokojniej niż pięć lat temu.
Robert Horbaczewski
09.06.2024
Wybory
W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.
Robert Horbaczewski
09.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Lokale wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 9 czerwca 2024 r. czynne będą do godz. 21.00. Ale nie warto czekać do ostatniej chwili. Państwowa Komisja Wyborcza namawia, aby nie zwlekać z oddaniem głosu.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Wybory
Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego są niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Członkowie komisji zasiądą w prawie 32 tys. obwodowych komisji. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie
Od północy 8 czerwca do końca niedzielnego głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, także w internecie. Złamanie zakazu agitacji zagrożone jest grzywną.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Wybory
Liczba zwolnień lekarskich ze wskazaniem „1-chory powinien leżeć” w roku 2023 wzrosła w stosunku do 2022 roku o 28,7 proc. Związane jest to z łatwością pozyskiwania zwolnień za sprawą teleporad - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. W tym kontekście zastanawia się nad możliwością takiej zmiany przepisów, która miałaby na celu stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4.
Mikołaj Zając
08.06.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w piątek, że ponad 290 tys. obywateli zmieniło miejsce głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę. Ponad 158 tys. osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania.
Robert Horbaczewski
07.06.2024
Wybory