MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy
Wnioski będzie można składać od 15 marca do 15 maja. Według szacunków ze wsparcia skorzysta ok. 65 tys. hodowców, którzy poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Decyzję w projekcie w tej sprawie podjął we wtorek rząd.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2020
Wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 r., kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 r. - poinformował we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Z jego wypowiedzi wynika, że rekompensata będzie ustalana indywidualnie dla każdej rodziny.
Krzysztof Sobczak
07.01.2020
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.
Agnieszka Matłacz
07.01.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Jest to sprzeczne z porządkiem publicznym, a ponadto Unia uzupełnia działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków. Tak uznał Sąd Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
07.01.2020
Prawo gospodarcze
Jeśli sąd ustali, że powód dochodzi oczywiście bezzasadnego roszczenia, to może wydać wyrok oddalający powództwo nawet bez doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej. Zasady rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego w tym trybie są też specyficzne. Trudno jednak wskazać, które z żądań są oczywiście bezzasadne, a które „po prostu” bezzasadne.
Aleksandra Partyk
07.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dodzwoniłeś się do infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, jesteś 99 w kolejce – taki komunikat coraz częściej słyszą podatnicy. W każdym miesiącu do informacji dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Zdaniem ekspertów, winna jest jakość uchwalanych przepisów i presja ze strony skarbówki.
Krzysztof Koślicki
07.01.2020
Ordynacja
Gminy muszą dostosować regulaminy utrzymania czystości i porządku - mają na to jeszcze czas, ale wiele uchwał już wydano. Zdarza się, że wadliwie określają w nich na przykład rodzaje odpadów zbieranych selektywnie albo nie określają koniecznych elementów wskazanych w ustawie. Skutkuje to nieważnością uchwał.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Upadłości jednoosobowych przedsiębiorców w aktualnym stanie prawnym nie cieszą się popularnością, co zapewne jeszcze bardziej pogłębi otwarcie dostępu dla takich podmiotów do upadłości konsumenckiej - twierdzi radca prawny Konrad Forysiak z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.
Konrad Forysiak
07.01.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd zapowiada ułatwienia dla inwestycji publiczno-prywatnych

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Pracujemy nad tym, aby więcej było inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak poinformowała, jej resort przygotowuje przepisy mające ułatwiać wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego do prowadzenia inwestycji.
Krzysztof Sobczak
05.01.2020
Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił w piątek umowę kredytu we frankach szwajcarskich państwa Dziubaków. Uznał, że bank rażąco naruszył interesy konsumentów, bo nie poinformował ich o faktycznym ryzyku - w długiej perspektywie kurs CHF jest bowiem nieprzewidywalny. Sąd orzekł także, że bank jednostronnie kształtował kurs franka. Oddalił jednak powództwo o zapłatę.
Jolanta Ojczyk
03.01.2020
Kredyty frankowe
Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016 poprzez usunięcie ich z ogólnodostępnych kanałów ZDF i Das Erste z automatycznej listy programów na dekoderach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to na spółkę prawie 35 mln zł kary.
Krzysztof Sobczak
03.01.2020
Rynek i konsument
W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach. Wiceminister Sławomir Mazurek ma nadzieję, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku. Szykuje się też gruntowna reforma rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
Agnieszka Matłacz
03.01.2020
Środowisko
Od początku stycznia obowiązuje rozporządzenie zmieniające zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wzór samej księgi nie uległ zmianie, ale przedsiębiorcom odeszło kilka żmudnych obowiązków. Nie trzeba już np. prowadzić ewidencji wyposażenia ani kart przychodów pracowników.
Krzysztof Koślicki
03.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Zbycie nieruchomości przez gminę powinno odbywać się w drodze przetargu, a wyjątki od tej zasady należy interpretować wąsko. Samorządy wykorzystują jednak możliwości trybu bezprzetargowego, ale ustalenie, czy spełnione zostały przesłanki jego zastosowania, jest trudne.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.01.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Firmy mają uzyskać prawo prowadzenia do końca czerwca papierowej ewidencji odpadów zamiast elektronicznej. Taką zmianę zakłada projekt posłów PiS, który jest reakcją na napięcia wynikające z wprowadzenia tego obowiązku od początku roku. Jednak przedsiębiorcy twierdzą, że zaproponowane rozwiązanie zamiast ułatwić, może utrudnić im funkcjonowanie.
Jolanta Ojczyk
03.01.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
Zasądzenie przez sąd drugiej instancji odszkodowania w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia powoda naruszało prawo. Zwłaszcza, że wypowiedzenie umowy o pracę okazało się merytorycznie nieuzasadnione. Należało wziąć pod uwagę również wolę stron umowy o pracę, które zgodnie wydłużyły okres wypowiedzenia do 3 miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2020
Prawo cywilne Prawo pracy
Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.
Jolanta Ojczyk
03.01.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przygotowana likwidacja poprawiona w znowelizowanej ustawie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 24 marca br. wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, która wprowadzi m.in. procedurę przygotowanej likwidacji - piszą Bartosz Sierakowski i Norbert Frosztęga z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. I podkreślają, że jest to odpowiedź ustawodawcy na dostrzeżone w czasie trzyletniej praktyki stosowania tej instytucji postulaty prawników i przedsiębiorców.
Norbert Frosztęga Bartosz Sierakowski
03.01.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

UOKiK: Prawie pół miliona interwencji rzeczników w 2018 roku

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument
Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw, to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK, bardzo wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem i nadal są w poziomie ochrony w różnych częściach kraju.
Krzysztof Sobczak
02.01.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument

Jest nowa lista odpadów wyłączonych z ewidencji

Środowisko Małe i średnie firmy
Za sprawą nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, blisko 1,5 miliona małych i średnich firm, w tym punkty usługowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, nie muszą rejestrować się w Bazie Danych o Odpadach.
Jolanta Ojczyk
02.01.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
Rzemieślnicy będą mogli, dzięki zmianom w prawie, przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwinąć działalność na większą skalę.
Jolanta Ojczyk
02.01.2020
Małe i średnie firmy

Radwan-Röhrenschef: Usprawniać sądy, nie zmieniać reguł procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Wyodrębnienie postępowań gospodarczych z procedury cywilnej nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci przyspieszenia i usprawnienia postępowań - uważa adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef. Jego zdaniem należy dążyć do usprawniania organizacji i funkcjonowania sądu w procesie, a nie zmieniać reguły procesu.
Krzysztof Sobczak
02.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
W piątek, 3 stycznia odbędzie się druga po wyroku TSUE rozprawa w sprawie kredytu państwa Dziubaków. Frankowicze nie czekają na to rozstrzygnięcie i zasypują sądy pozwami. Te jednak różnie interpretują wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W efekcie wiele spraw jeszcze raz trafi do sądów, co może je zablokować.
Jolanta Ojczyk
02.01.2020
Kredyty frankowe

Firmy pytają ministra o działanie bazy danych o odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów Fors wysłało pismo do Michała Kurtyki, ministra klimatu, z prośbą o objaśnienia prawne dotyczące ewidencji odpadów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Jego autorzy sugerują też zmiany niektórych przepisów dotyczących tej ewidencji.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla firm, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela.
Jolanta Ojczyk
01.01.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie od 1 stycznia 2020 r., ale dopiero za rok - w 2021 r. obowiązkowe ma być elektroniczne prowadzenie ewidencji odpadów za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO - zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, autorstwa posłów PiS, która tydzień temu wpłynęła do laski marszałkowskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku, aby nie płaciły więcej za prąd niż w tym roku - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad stosownym projektem ustawy.
Krzysztof Sobczak
31.12.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.
Jolanta Ojczyk
31.12.2019
Sąd Apelacyjny uznał, że umowa kredytu hipotecznego spłacana we frankach szwajcarskich była nieważna. Oddalił w zasadniczej części apelację banku i stwierdził, że naprawienie wadliwych klauzul nie byłoby zasadne, gdyż cała umowa była sprzeczna z istotą stosunku zobowiązaniowego, jako jednostronne narzucenie warunków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe