Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odpowiadają za przygotowanie i realizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej (występującej pod nazwą EJ1) na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Model finansowania inwestycji zakłada pokrycie 30 proc. kosztów z kapitału własnego i w 70 proc. z kapitału obcego. W obowiązującym porządku prawnym nie ma przepisów umożliwiających wsparcie spółki PEJ odpowiednią kwotą przez Skarb Państwa. Zaradzić ma temu przyjęty we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (UD119).
Projekt przewiduje zapewnienie finansowania inwestycji w wysokości 60,2 mld zł w ramach dokapitalizowania spółki PEJ przez Skarb Państwa w latach 2025–2030. - Pozostała kwota zostanie pozyskana z instytucji finansowych, przede wszystkim zagranicznych instytucji wspierających eksport wywodzących się z państw dostawców sprzętu, w tym agencji kredytów eksportowych, w szczególności amerykańskiej agencji kredytów eksportowych Export-Import Bank of the United States – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Zgodnie z projektowaną regulacją spółka PEJ uzyska wsparcie publiczne w postaci wkładu na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Będzie to wkład pieniężny z budżetu państwa lub niepieniężny w postaci skarbowych papierów wartościowych. Spółka będzie mogła przeznaczyć wsparcie na przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie EJ1 lub inwestycji towarzyszących oraz na bieżącą działalność.
O innej planowanej nowelizacji specustawy jądrowej (UD118) przeczytasz w tekście: Nowelizacja specustawy jądrowej skierowana do uzgodnień
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.