Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024

E-papierosy. Większe uprawnienia szefa biura substancji chemicznych

Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia, ma mieć większe uprawnienia podczas procedury dopuszczania do sprzedaży innowatorskich wyrobów tytoniowych. To jedno z nielicznych założeń do projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.02.2024

Czynności zawodowe dla niektórych zawodów medycznych - jest projekt

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt przepisów, które regulują wykaz czynności zawodowych przedstawicieli niektórych zawodów medycznych. Na konsultacje publiczne przewidział trzy tygodnie. Ustawa o niektórych zawodach medycznych wchodzi w życie w marcu. Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać przez 21 dni. MZ planuje, by rozporządzenie weszło w życie 26 marca.

26.02.2024

MZ: To nie liczba lekarzy świadczy o sprawnym systemie ochrony zdrowia

Zawody medyczne

Decyzje o przyznawanych miejscach na specjalizacje bywają przypadkowe. Ministerstwo Zdrowia  stoi na stanowisku, że problem leży nie tylko w braku lekarzy w publicznym systemie, ale w ich rozmieszczeniu i wybieranych specjalizacjach. Kluczowa jest także jakość kształcenia. W maju ma się zakończyć weryfikacja uczelni z nowo otwartymi kierunkami lekarskimi. Bez akredytacji, ale za zgodą resortu edukacji i nauki, otwarto je na 11 uczelniach, a studiuje na nich 700 osób

22.02.2024

Zakaz sprzedaży dzieciom jednorazowych e-papierosów jest od dawna, ale nie działa

Opieka zdrowotna

W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych z płynem nikotynowym osobom do 18. roku życia. Tyle tylko, że nie jest przestrzegany – ponad połowa nieletnich osób nie ma problemu z kupieniem tych produktów. Tymczasem problem staje się coraz bardziej gorący – rynek sprzedaży e-papierosów jednorazowych rośnie lawinowo z roku na rok.

21.02.2024
1    13  14  15  16  17  18  19  20  21    101