Mikołaj Zając

Artykuły autora

M. Zając: Lekarz powinien otrzymać zakaz wystawiania L4 po wykryciu ewidentnych nieprawidłowości

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba zwolnień lekarskich ze wskazaniem „1-chory powinien leżeć” w roku 2023 wzrosła w stosunku do 2022 roku o 28,7 proc. Związane jest to z łatwością pozyskiwania zwolnień za sprawą teleporad - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. W tym kontekście zastanawia się nad możliwością takiej zmiany przepisów, która miałaby na celu stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4.

08.06.2024

M. Zając: W pierwszej kolejności wprowadźmy oznaczenie „P" na drukach L4 dla osób przewlekle chorych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Moje dotychczasowe doświadczenia ze 100-proc. płatnym wynagrodzeniem chorobowym pozwalają zakładać, że w myśl planowanych, nowych przepisów, gdy ZUS zacznie płacić zasiłki chorobowe od pierwszego dnia choroby i jednocześnie podniesione zostanie z obecnych 80 do 100 proc. wynagrodzenie za czas choroby, nastąpi lawinowy wzrost zwolnień chorobowych – pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.

27.03.2024

Koszty pracodawców rosną, a spirala cenowo-płacowa się nakręca

Rynek Prawo pracy

W czerwcu inflacja zasadnicza wzrosła o 1,7 pkt proc. - do 15,6 proc. rok do roku, czyli najwyższego poziomu od 25 lat. Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w dalszym ciągu cechuje silna niepewność. Detaliści z branży budowlanej skarżą się na 15-proc. nawet zmniejszenie obrotów w II kwartale 2022 r., a jak przewidują dostawcy - poważne tąpnięcie i kolejne zauważalne spadki sprzedaży nadejdą już w sierpniu.

16.07.2022

Fala upałów: Obowiązki pracodawców oraz zawody podwyższonego ryzyka

Prawo pracy BHP

W sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków. Pracodawca nie może odebrać pracownikowi wynagrodzenia za taki okres odstąpienia od wykonywania zadań – pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.

01.07.2022

Kontrole trzeźwości także na „home office” - a co z „L4”?

Prawo pracy BHP

Rząd postanowił uregulować pracę zdalną, choć trochę trzeba było na to czekać. Przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Wraz z uregulowaniem popularnego „home office”, pojawiła się także propozycja konkretnych przepisów dotyczących kontroli stanu trzeźwości pracowników. I to właśnie ona wzbudza najwięcej kontrowersji.

27.05.2022
1  2