Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Będą trzy senackie poprawki do ustawy o ochronie sygnalistów?

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała w poniedziałek trzy poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do ustawy o ochronie sygnalistów. Regulacja zakłada implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, której termin upłynął 17 grudnia 2021 roku. Senat ma zająć się ustawą na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się we wtorek.

03.06.2024

Lewiatan: Wysoki wzrost płacy minimalnej może zniechęcić firmy do inwestycji

Prawo pracy Rynek pracy

To jak kształtować się będą płace w 2025 roku, a zwłaszcza płaca minimalna, zdecyduje o nastrojach inwestycyjnych przedsiębiorców i kształtować będzie plany zatrudnienia oraz inwestycji zagranicznych w Polsce na najbliższe lata - podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz rynku pracy i wynagrodzeń z Uniwersytetu Warszawskiego.

03.06.2024

Więcej na kontach w ZUS – wysoka waloryzacja składek

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Wskaźnik waloryzacji na koncie składek emerytalnych i kapitału początkowego wynosi 114,87 proc., a dla subkonta - 109,91 proc. – przypomina ZUS.

03.06.2024

Prognoza przyszłej emerytury mało realna

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, którym doradca albo kalkulator emerytalny ZUS wyliczy emeryturę, jaką będą otrzymywały za lat 10, 15 czy więcej, nie powinny się do niej przywiązywać i cieszyć, że jak tak dalej pójdzie, to dostaną określoną kwotę świadczenia. Bo prognoza nie uwzględnia inflacji w okresie dłuższym niż rok, w którym została zrobiona. Nie uwzględnia więc siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że dziś wyliczone 5 tys. zł emerytury może nie być tyle samo warte za 15 czy 20 lat.

03.06.2024

Ustawa uznająca język śląski za regionalny - weto prezydenta

Samorząd terytorialny

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. Nowela trafi teraz do Sejmu, który może odrzucić prezydenckie weto większością trzech piątych głosów.

29.05.2024
1    49  50  51  52  53  54  55  56  57    796