Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Powołania w administracji do likwidacji?

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Ruch kadrowy w Krajowej Administracji Skarbowej budzi emocje przy każdej zmianie władzy. Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że osoby zajmujące kierownicze stanowiska mają zapewnione „bezpieczne lądowanie”. Pracownicy KAS w mailach do redakcji Prawo.pl twierdzą wręcz, że obecny system, a w szczególności interpretacja przepisów dotyczących powołania, jest patologiczna. Zdaniem prawników, trzeba zdecydować się, czy rezygnujemy z powołania, a jeżeli je pozostawiamy, to czym powinno się ono różnić od tego z kodeksu pracy.

04.10.2024

GUS: W kwietniu 2024 r. mediana miesięcznych wynagrodzeń brutto wyniosła 6500 zł

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

W kwietniu 2024 r. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej była niższa o 21,9 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – podał GUS. W porównaniu do marca mediana była niższa o 44,22 zł, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce brutto w kwietniu było niższe o 281,72 zł w stosunku do marca.

03.10.2024

Czy w UE będą wspólne zasady pracy zdalnej i prawo do bycia offline?

Prawo pracy Prawo europejskie

Przed wakacjami Komisja Europejska prowadziła konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie możliwego kierunku działań UE w zakresie zapewnienia uczciwych zasad telepracy i prawa do bycia offline. Zdaniem pracodawców prawdopodobnie prace te będą kontynuowane. Prawnicy zaś twierdzą, że niezależnie od tego, jaki ostateczny kształt będą miały regulacje unijne, pewne jest, że wymuszą one na polskim ustawodawcy zmiany w przepisach dotyczących pracy zdalnej oraz ustanowienie wprost prawa do odłączenia. Przyniosą też korzyści pracownikom.

03.10.2024

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym może dyskryminować ojców. Czy będą zmiany w prawie?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Pierwszeństwo do świadczenia uzupełniającego ma matka wychowująca co najmniej czworo dzieci. Ojciec wychowujący co najmniej czworo dzieci nabędzie uprawnienie tylko wobec śmierci matki dzieci, ich porzucenia przez nią albo długotrwałego zaprzestania ich wychowywania. Takie zróżnicowanie nie znajduje racjonalnego uzasadnienia - ocenia RPO. Według MRPiPS zasadne jest podjęcie dyskusji w zakresie ukształtowania przesłanek przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego dla ojców.

02.10.2024
1    20  21  22  23  24  25  26  27  28    806