Postanowienie wydane zostało w związku z czerwcowym wnioskiem grupy posłów PiS, którzy zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy pozwalające postawić przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednocześnie w swoim wniosku posłowie zwrócili się m.in. o wydanie przez Trybunał Konstytucyjny zabezpieczenia, które zobowiązywałoby wszystkie powiązane ze sprawą organy Sejmu - w tym marszałka Sejmu, wicemarszałków oraz sejmową komisję odpowiedzialności konstytucyjnej - do powstrzymania się od wszelkich działań ws. stawiania Świrskiego przed TS, do czasu aż Trybunał rozstrzygnie sprawę zaskarżonych przepisów, dotyczących sejmowej procedury pociągania do odpowiedzialności przed TS.

Czytaj również: TK: Procedury dotyczące postawienia prezesa NBP przed TS niekonstytucyjne>>
 

Postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu

Krzysztof Szczucki, poseł PiS, reprezentujący grupę skarżących,  poinformował w czwartek na platformie X, że TK wydał postanowienie o wydaniu takiego zabezpieczenia; do wpisu dołączył zdjęcie sentencji tego postanowienia TK.

Jak podała PAP, z opublikowanego przez Szczuckiego postanowienia wynika, że TK w składzie pięciorga sędziów - przewodnicząca prezes Julia Przyłębska oraz Krystyna Pawłowicz, Zbigniew Jędrzejewski, Bartłomiej Sochański, Jarosław Wyrembak - na niejawnym posiedzeniu w czwartek zdecydował o wydaniu takiego postanowienia zabezpieczającego.

Trybunał zobowiązał w nim marszałka i wicemarszałków Sejmu, szefa komisji odpowiedzialności konstytucyjnej i jego zastępców oraz całą komisję i inne organy Sejmu do "powstrzymania się od jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych związanych ze złożonym wstępnym wnioskiem o pociągnięcie członka KRRiT Macieja Świrskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu" do czasu wydania orzeczenia ws. zaskarżonych przez polityków PiS przepisów.

W maju grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunał Stanu. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN24, Radia TOK FM, Radia ZET), a także niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce. W lipcu wniosek opiniowała sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Uznała jednomyślnie, że wniosek wymaga uzupełnień; odesłała go do marszałka Sejmu.

Jak przypomina PAP, członkowie KRRiT mogą zostać postawieni przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów. Uchwała o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy - gdyby więc Sejm podjął taką uchwałę, Świrski przestałby pełnić funkcję szefa KRRiT.