Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020

Z etatu na swoje - jak założyć działalność i na co uważać

Małe i średnie firmy

W czasach kryzysu tzw. samozatrudnieni mają większą szansę na utrzymanie pracy. Przejście na swoje nie jest trudne. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Kto ma konto na ePUAP, może ją zarejestrować przez internet, nie wychodząc z domu. Co ważne - praktycznie przez pięć lat można płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

12.09.2020

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

11.09.2020

Rzecznik MŚP: Kwarantanna dla cudzoziemców utrudnia prowadzenie biznesu

Koronawirus

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców postuluje całkowitą likwidację obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające zewnętrzną granicę państwową zatrudnione w polskich firmach. Chodzi o Ukraińców i Białorusinów. Ci w przeciwieństwie do Polaków pracujących np. w Czechach, po weekendzie w domu są kierowani na kwarantannę.

10.09.2020

Wzajemne uznawanie towarów - będzie kara za fałszywe oświadczenia

Prawo gospodarcze

W czwartek 10 września wchodzą przepisy, która pozwalają administracji nałożyć do 100 tysięcy złotych kary za błędy w oświadczeniach o wzajemnym uznawaniu towarów w ramach Unii Europejskiej. Chodzi o ustawę o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów

10.09.2020
1    196  197  198  199  200  201  202  203  204    534