Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju z prośbą o wsparcie postulatu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii poprzez zniesienie obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę państwową.  O jego zmianę rzecznik zabiega od końca lipca, ale bezskutecznie, mimo że kazją do zmiany były zmiany wprowadzające skrócenie kwarantanny.

 

Cudzoziemcy ze Wschodu, po weekendzie w domu mają 10 dni wolnego

Przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców zza wschodniej granicy skarżą się rzecznikowi MŚP, że obowiązkowa kwarantanna utrudnia im prowadzić biznesu. Wszystko przez obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu tzw. zewnętrznej granicy państwowej. Tym samym, pracownicy wracający z Polski na weekend do domu np. na Ukrainie czy Białorusi, nie mogą w poniedziałek stawić się do pracy, bo muszą odbyć kwarantannę. Do 1 września trwającą 14 dni licząc od dnia następnego po przekroczeniu granicy, a teraz 10 dni.

Przekroczenie granicy wewnętrznej Unii bez kwarantanny

Dlatego rzecznik już 30 lipca wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do likwidacji ograniczeń z tym związanych. Rzecznik MŚP wskazał m.in. że analogiczna regulacja jeszcze do niedawna była stosowana również na wewnętrznej granicy UE, ale została zniesiona. W ocenie Rzecznika MŚP, pożądanym jest, aby powyższa regulacja została również zniesiona lub ograniczona na granicy zewnętrznej dla osób zatrudnionych przez polskich przedsiębiorców.

Dr Marek Woch, radca prawny, zauważa, że skrócenie czasu kwarantanny, a także ustalenia, że test ujemny kończy kwarantannę to dobre rozwiązania, ale nie wystarczające. Nie rozwiązują one jednak problemów, z jakimi borykają się firmy zatrudniające Ukraińców czy Białorusinów. Dlatego rzecznik MŚP wystąpił dodatkowo do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z prośbą o wsparcie proponowanych rozwiązań zmierzających do całkowitej likwidacji obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające zewnętrzną granicę państwową.