Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Dodatki covidowe - błędy ministra, dyrektorzy szpitali boją się odpowiedzialności

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Po opublikowaniu wstępnych wyników kontroli NIK w sprawie przyznawania dodatków covidowych, w mediach społecznościowych wylał się hejt na lekarzy. Tyle że oni mają niewiele wspólnego z nieprawidłowościami. Z wystąpień Najwyższej Izby Kontroli wynika, że winę ponosi minister zdrowia, który wydał nieprecyzyjne polecenie. Jego konsekwencji obawiają się jednak szefowie szpitali.

01.06.2022

NIK: Drogi sprzęt medyczny marnuje się w szpitalach

Finansowanie zdrowia

Szpitale nie wykorzystują nowoczesnego sprzętu medycznego, bo źle planują zakupy, brakuje im kadry, ale także nie mają umów z NFZ lub koszty użycia przekraczają kwoty, jakie wypłaca Fundusz. To główne tezy z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła 17 podmiotów leczniczych mających nas stanie 307 wysokospecjalistycznych urządzeń o wartości ponad 1 mld zł. MZ jednak nie widzi problemu.

31.05.2022

Małpia ospa jest już w Polsce oficjalnie chorobą zakaźną

Opieka zdrowotna

Jeśli ktoś w Polsce miał styczność z wirusem małpiej ospy lub zachorował, nie może być obowiązkowo objęty hospitalizacją, izolacją czy kwarantanną. Wywołana nim choroba nie figuruje bowiem w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. By to zmienić minister zdrowia wydał rozporządzenia, które sprawią, że zarażeni będą pod kontrolą.

31.05.2022

Lekarz rodzinny zleci więcej badań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekt rozporządzenia określającego dodatkowe badania, które będzie można wykonać w przychodni rodzinnej. Wśród nich jest m.in. kwas foliowy, witamina B12, a także diagnostyka w kierunku Helicobakter Pylori. Te badania będą wykonywanie z budżetu powierzonego dla podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej.

30.05.2022

Fundusz Pracy sfinansuje naukę polskiego lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy

Zawody medyczne Ukraina

Okręgowe izby lekarskie oraz pielęgniarek i położnych będą mogły otrzymać dofinansowanie do szkoleń z języka polskiego dla obywateli z Ukrainy. Wyniesie ono 3 tys. zł dla lekarza lub pielęgniarki za jedno szkolenie. To krok w dobrym kierunku, ale dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że potrzebują jeszcze wsparcia w zatrudnianiu osób zza wschodniej granicy, do czasu uzyskania przez nie prawa wykonywania zawodu w Polsce.

30.05.2022
1    14  15  16  17  18  19  20  21  22    534