Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Nie każde wzburzenie sprawcy to działanie w afekcie

Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny przewiduje złagodzoną odpowiedzialność dla sprawcy zabójstwa jeśli działa w afekcie. Chodzi o silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami. Tyle że - jak wynika z orzecznictwa - nie każde wzburzenie sprawcy, które doprowadziło do zbrodni można uznać za afekt. Osoba pozostająca pod jego wpływem nie kieruje się bowiem przesłankami rozumowymi,

11.04.2021

Odstąpienie od umowy ratunkiem przy nieudanych zakupach...

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy rozważamy dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu, możemy odczuwać obawę, iż zamówiony towar nie spełni naszych oczekiwań. Na szczęście ustawodawca daje kupującym prawo do odstąpienia od umowy. Korzystając z tego uprawnienia nie musimy wyjaśniać przyczyn, dla których nie chcemy zatrzymać zakupionej rzeczy.

10.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

Zabezpieczenie majątkowe – kiedy może być stosowane?

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie w toku prowadzonego postępowania istnieje obawa, że oskarżony ukryje majątek, by udaremnić późniejsze wykonanie kary i środków karnych o charakterze majątkowym. Aby zapobiec takim przypadkom organy procesowe mogą stosować zabezpieczenie majątkowe.

31.03.2021

Sąd wysłał zawiadomienie o rozprawie, ale do innej osoby - Sąd Najwyższy uwzględnia kasację

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy wysłał zawiadomienie o rozprawie nie do oskarżonego ale na adres osoby, która miała takie samo imię i nazwisko. Potem mimo braku potwierdzenia uznał, że został on prawidłowo powiadomiony. Sąd Najwyższy wskazuje, że doszło do uchybienia, która uderza w prawo do obrony i dodaje: bez pewności w tym zakresie, nie można prowadzić rozprawy.

30.03.2021
1    67  68  69  70  71  72  73  74  75    228