Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Wyrok zaoczny zapadnie w sytuacji bierności pozwanego - może się bronić odpowiedzią na pozew

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W świetle przepisów cywilnych, w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod jego nieobecność, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

07.11.2022

Przemoc domowa niejedno ma imię i... niejedno źródło

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja, by zawiadomić organy ścigania o przestępstwie popełnionym przez osobę najbliższą, często przychodzi z trudem. Ma to szczególne znaczenie w sprawach związanych z przemocą domową. Zawiadomienie może być dokonane na różne sposoby. Niezależnie od tego - jak wskazują prawnicy - wymaga dużej mobilizacji i powinno wiązać się ze wsparciem nie tylko prawnym, ale i psychologicznym.

01.11.2022

Kryzys w psychiatrii uderza też w sądy - palący problem z opiniami

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Sądy rodzinne często potrzebują opinii psychiatrycznych. Tymczasem kryzys w psychiatrii to skutecznie utrudnia, biegłych sądowych specjalizujących się w tym zakresie jest mało, to z kolei odbija się na czasie sporządzenia opinii. Sędziowie mówią, że zdarza się im lub ich asystentom, regularnie dzwonić do lekarzy spoza listy i niemal... błagać o wsparcie w charakterze biegłego ad hoc.

29.10.2022

Sądy nadal same radzą sobie z pouczaniem, a obywatel ich nie rozumie i nie czyta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci, radcy i sędziowie co i rusz wracają do tematu sądowych pouczeń, stowarzyszenia przygotowują przykładowe wzory, powtarzają się apele o jak najbardziej zrozumiały język. O to jednak prawnikom szczególnie trudno, bo - jak mówią - nie są językoznawcami ani psychologami i boją się, że potoczne ujęcie przepisów prawnych może prowadzić do niedokładności i przekłamań.

27.10.2022

Dobro dziecka zablokuje rozwód? Możliwe, ale w praktyce rzadkie

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie o rozwodzie nie zostanie wydane, jeśli sąd ustali, że zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z nich jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że w praktyce takie sytuacja rzadko się zdarzają, w większości przypadków bardziej w dobro dziecka uderza przedłużający się konflikt rodziców.

22.10.2022
1    34  35  36  37  38  39  40  41  42    228