Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Wniosek o wyłączenie sędziego – łatwo złożyć, ale nie wstrzymuje to postępowania

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie wniosku o wyłączenie sędziego jest czasochłonne. Dzięki znowelizowanym przepisom sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie, może podejmować – przynajmniej niektóre - czynności w sprawie. Gdy jednak orzeczenie zostanie zaskarżone, to sędzia nie może orzekać, skoro akta wraz z zażaleniem przesyłane są do sądu odwoławczego.

16.08.2019

Uzależniony rodzic może pożegnać się z władzą rodzicielską

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.

15.08.2019

Nie zawarto umowy pożyczki, więc pozwani nie zwrócą 180 tys. zł

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód przekazał pozwanym pieniądze z uwagi na ich rozliczenia z jego partnerką. Strony nie łączyła jednak umowa pożyczki. Twierdzenia powoda, że strony zawarły taki kontrakt okazały się niewiarygodne. Co prawda umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej, ale konieczne jest udowodnienie tej okoliczności – orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

15.08.2019

Pozwany uznaje powództwo, ale to powód przegrywa. Wszystko przez przedawnienie

Prawo cywilne Rynek i konsument

W obecnym stanie prawnym w sporze wytoczonym przeciwko konsumentowi sąd musi zbadać, czy roszczenie powoda nie jest przedawnione. Taka analiza jest przeprowadzana, nawet jeśli pozwany nie zgłosi zarzutu przedawnienia – orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie. Problematykę przedawnienia wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

10.08.2019
1    109  110  111  112  113  114  115  116  117    228