Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

NSA: Oświadczenie pacjenta decyduje o miejscu świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna

Z oświadczenia świadczeniobiorcy wynikało, że jego stałe miejsce zamieszkania nie uległo zmianie, choć tymczasowo zamieszkuje on na terenie innej gminy. Aby ustalić, gdzie znajduje się centrum życiowe strony należy przede wszystkim brać pod uwagę jej oświadczenia i podejmowane przez nią czynności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

22.08.2019

WSA: Urlop podatnika nie uzasadnia przywrócenia terminu do zaskarżenia decyzji

Ordynacja

Podatnik i jego żona - ustanowiona pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym - wyjechali na długi urlop. Z tego powodu o wydaniu decyzji dowiedzieli się już po terminie do wniesienia odwołania. Pełnomocnik (choć niezawodowy) miał za zadanie dochować należytej staranności w prowadzeniu spraw mocodawcy, ale dopuścił się zaniedbań - orzekł WSA w Olsztynie.

19.08.2019

WSA: Gdy wójt wadliwie ustala koszty rozgraniczenia, należy uchylić postanowienie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają strony – właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Organ, wydając decyzję w tym przedmiocie, musi dokładnie wyjaśnić sposób dokonanego rozliczenia. W sprawie wadliwie orzeczono o kosztach, w sytuacji gdy mieszkańcy wnosili o ich pokrycie z funduszu sołectwa – orzekł WSA w Łodzi.

19.08.2019

WSA: Rozdzielność majątkowa nie dotyczy odpowiedzialności za koszty sądowe

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Jeśli skarżąca chce uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, to musi przedkładać także dokumentację odnoszącą się do stanu majątkowego jej męża. Nawet gdy mają oni rozdzielność majątkową. Taki jest sens postanowienia referendarza sądowego WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.08.2019

WSA: Organ podatkowy nie musi podawać w zawiadomieniach danych świadków

Ordynacja

Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.

16.08.2019
1    108  109  110  111  112  113  114  115  116    228