Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Znani naukowcy, sędziowie i prokuratorzy w nowej Komisji Kodyfikacji

Prawnicy

Akty nominacyjne do Komisji Kodyfikacji Ustroju Sądów Powszechnych z rąk ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego odebrało piętnaście osób i przewodniczący prof. Krystian Markiewicz. Wśród członków komisji są m.in. sędziowie – Aleksandra Wrzesińska-Nowacka z Naczelnego Sądu Administracyjnego, Bohdan Bieniek i dr Jarosław Matras z Sądu Najwyższego i Maciej Czajka z Sądu Okręgowego, a także – Piotr Tuleja, sędzia TK w stanie spoczynku.

12.04.2024

Zakończyły się egzaminy komornicze, wyniki 10 i 11 maja

Prawnicy

Egzaminy komornicze odbyły się w dniach 10-12 kwietnia. Przeprowadzały je dwie komisje egzaminacyjne z siedzibami w Katowicach i Warszawie. Każda z nich liczyła sześć osób i składała się z czterech przedstawicieli ministra sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz dwóch komorników delegowanych przez Krajowa Radę Komorniczą.

12.04.2024

SN: Obniżenie spłat na rzecz współwłaściciela - niedopuszczalne

Prawo cywilne

W przypadku ustalenia przez sąd w okolicznościach konkretnej sprawy zachowań wskazujących na nadużycie prawa, domaganie się dopłaty lub spłaty nie jest możliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Chodziło o przyznanie rzeczy na własność jednego ze współwłaścicieli i spłaty wynikającej z wartości udziałów.

12.04.2024

SN: Dziecko urodzone w łagrze nie może występować o odszkodowanie

Prawo karne

Tylko szkoda wyrządzona działaczom niepodległościowym i ich dzieciom przez prześladowania polskich organów, a nie radzieckie organy sądowe wymaga naprawienia krzywd – taki jest sens postanowienia wydanego przez Izbę Karną Sądu Najwyższego. Oznacza to, że osoby skazane przez NKWD i urodzone w więzieniu lub w łagrze, na zesłaniu, nie mogą ubiegać się o rekompensatę.

12.04.2024

SN: Sędzia przez 40 lat znęcał się nad żoną - pozbawiony stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Jest to przestępstwo nawet bardziej szkodliwe społecznie niż jazda po pijanemu – podkreślił sąd.

11.04.2024
1    47  48  49  50  51  52  53  54  55    2005