Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

NSA: Opłata za wprowadzanie wód opadowych do rzeki

Środowisko

Odpłatność za usługę wodną należy się tylko wówczas, gdy podmiot dysponujący pozwoleniami, ma możliwość korzystania z niej. Natomiast obciążenie opłatą jest niedopuszczalne w sytuacji braku urządzeń wodnych, które ujmowałyby wodę opadową lub roztopową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Dyrektora Zarządu Zlewni w Łodzi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

24.08.2024

SN: Przerwanie mszy to protest przeciwko TK i rządowi, nie religii

Prawo karne

Przestępstwo złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego ukierunkowane jest na karanie przerwania tego aktu ze względu na niechęć czy wrogość do tej religii. Samo zaś zakłócenie aktu religijnego, bez takiej motywacji, jest wykroczeniem, które się przedawniło - orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził tym samym, że posłanka nie popełniła przestępstwa. Wskazał, że jej protest w kościele w Toruniu wiązał się z ogólnopolskimi manifestacjami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

23.08.2024

Piotr Prusinowski: Jedna Izba SN od 3 września bez prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.08.2024

SN: Sumowanie kar daje wyrok niezgodny z ustawą

Prawo karne Prawnicy

Diler narkotyków został skazany wyrokiem łącznym na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił to orzeczenie, gdyż maksymalny wymiar kary łącznej mógł wynieść jeden rok pozbawienia wolności. Zaskarżonym wyrokiem orzeczono wobec skazanego karę powyżej górnej granicy określonej ustawą. Sądy nadal mają problem z wyrokami łącznymi i Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad zmianą tych przepisów.

22.08.2024

SN: Znajomość bez zażyłości to nie powód do zmiany sądu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdyby chodziło o kontakty oskarżonego i sędziego wykraczające poza zwykłe relacje zawodowe, mające cechę zażyłości, to właściwą do zastosowania instytucją byłoby wyłączenie sędziego i nie mogą temu stać na przeszkodzie względy natury organizacyjnej – orzekł Sąd Najwyższy. Nie przychylił się jednak do wniosku o zmianę sądu, gdy nie można wątpić w brak obiektywizmu.

22.08.2024
1    36  37  38  39  40  41  42  43  44    2042