Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

TK: Podsłuch telefoniczny bez kontroli sądu niekonstytucyjny

Prawo karne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia prokuratora, który wprowadza do postępowania karnego materiały operacyjne wykraczające poza zgodę pierwotną sądu, jest sprzeczne z Konstytucją. Pozyskiwanie informacji o życiu prywatnym podejrzanego musi podlegać przejrzystym procedurom. Pozbawienie tego prawa ingeruje w status człowieka i obywatela - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

23.10.2024

Rzecznik ministra Bodnara nie chce karać sędziów za wyższe utracone zarobki świadków

Wymiar sprawiedliwości

Przyznanie świadkowi wyższej niż wynika to z kodeksu stawki za utracone zarobki z powodu wezwania do sądu nie jest złamaniem prawa przez sędziego. Sąd Najwyższy uważa, że zastosowanie wykładni prokonstytucyjnej nie jest błędem, nie można za to karać. Ten pogląd spowodował wycofanie wniosku o ukaranie przez rzecznika powołanego przez ministra sprawiedliwości i umorzenie postępowania dyscyplinarnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

23.10.2024

Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

SN: Brutalna matka musi się zgodzić na psychoterapię

Prawo karne

Sąd w Siemianowicach Śląskich popełnił kilka błędów w sprawie kobiety znęcającej się nad swoją córką. Przede wszystkim skierował skazaną na terapię bez wysłuchania, czy wyraża na to zgodę. Wobec tego Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła zaskarżony wyrok i sprawę przekazała sądowi rejonowemu do ponownego rozpoznania - uznała, że złamano prawa człowieka.

22.10.2024

SN: Czyn niedozwolony władzy publicznej bez odszkodowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciele nieruchomości decyzją władz Krakowa zostali wywłaszczeni bez odszkodowania. Nie powiadomiono ich następnie o zmianie celu wywłaszczenia. Prezydent miasta uznał błędnie, że roszczenia się przedawniły. A sądy nie były skore stwierdzić, że organy władzy publicznej dopuściły się czynu niedozwolonego. Trzeba ten czyn nazwać – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i po raz drugi uchylił wyrok.

22.10.2024
1    17  18  19  20  21  22  23  24  25    2042