Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Artykuły autora

TK 28 kwietnia zajmie się sprawą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej przez TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

23.03.2021

WSA: Minister nie miał prawa przekazać Poczcie Polskiej danych do wyborów korespondencyjnych

RODO Wybory

Przekazując w kwietniu 2020 r. dane obywateli Poczcie Polskiej na zapowiadane wybory korespondencyjne na Prezydenta RP, Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który wniósł o uznanie tej czynności ministra za bezskuteczną.

23.03.2021

Unijna agencja konsultuje zasady używania wirtualnych asystentów głosowych

Rynek i konsument Prawo europejskie

Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące wytycznych w sprawie wirtualnych asystentów głosowych. Ich celem jest zarówno rozpoznanie wyzwań w tej dziedzinie jak i przedstawienie zaleceń i ewentualnie propozycji odpowiednich rozwiązań prawnych. Do 23 kwietnia 2021 r. EROD przyjmuje uwagi na ten temat.

23.03.2021

Rząd wciąż nie wie jak wyłonić polskiego kandydata do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE prosił polski rząd, by do końca ubiegłego roku wskazał kandydata z Polski na nowego sędziego. Dotąd to nie nastąpiło, a w rządzie cały czas trwają analizy, jak to zrobić. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który sugeruje, by zostało to przeprowadzone w ramach procedury konkursowej. Kadencja prof. Marka Safjana kończy się w październiku.

23.03.2021

Prof. Markiewicz: Jest dyrektywa, brakuje nowelizacji ustawy autorskiej, potrzebne prounijne orzecznictwo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza wiele ważnych zmian zarówno dla twórców i wydawców, jak i użytkowników dzieł. Ponieważ jednak w wymaganym czasie, który upływa za dwa i pół miesiąca, raczej nie powstanie implementująca te zasady ustawa, w tej sytuacji, przynajmniej w części, na sądy spada odpowiedzialność za prounijną ich wykładnię

23.03.2021
1    372  373  374  375  376  377  378  379  380    5680