Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

"Nie skazuj mnie DRUGI RAZ" - kampania przeciw stygmatyzacji byłych więźniów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przez ostatnie 20 lat zakłady karne i areszty śledcze opuściło ponad 1,5 miliona osób - czyli średnio ponad 80 tys. rocznie. Możemy ich spotkać na ulicy, obsługują nas w sklepach, budują nasze przyszłe mieszkania. Są często wykwalifikowanymi pracownikami. Potrzebują szansy, nie stygmatyzacji - mówią kuratorzy. Właśnie rusza kampania społeczna, która ma to uświadamiać.

23.03.2019

RPO: Świadek zeznając nie pracuje - rekompensata zbyt niska

Wymiar sprawiedliwości

Osoba, która zeznaje jako świadek w sądzie czy prokuraturze, może liczyć na rekompensatę za utracony zarobek lub dochód w wysokości najwyżej 82,31 zł brutto. To wymaga podwyższenia alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich i przypomina, że dzienne wynagrodzenie przy płacy minimalnej to obecnie 102 zł.

23.03.2019

Milczenie też może być przemocą

Wymiar sprawiedliwości

Przemoc psychiczna to nie tylko groźby czy awantury. Może nią być także separowanie od rodziny, wydzielanie pieniędzy czy celowe niepodejmowanie pracy. Ofiary nadal bardzo często wycofują zarzuty, a co czwarta kobieta wraca do sprawcy po zakończeniu postępowania - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

23.03.2019

Klauzula porządku publicznego blokuje związki jednopłciowe

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba spraw dotyczących związków jednopłciowych, które trafiają do polskich urzędów i przed polskie sądy. Chodzi nie tylko o możliwość zawierania małżeństw, ale też o rejestrację zagranicznych czy transkrypcję aktów urodzenia dzieci. Choć - jak mówią prawnicy - podejście sądów ewoluuje, nadal nadużywana jest klauzula porządku publicznego.

22.03.2019

Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko na wsiach - Senat za nowelą

Samorząd terytorialny

Przyjęta regulacja zakłada, że Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Regulacja zmienia ustawę z listopada 2018 r., którą krytykował Rzecznik Praw Obywatelskich podnosząc, że łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się.

21.03.2019
1    813  814  815  816  817  818  819  820  821    955