Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Zbrodnie wojenne trzeba udowodnić, a dane świadków - zabezpieczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.

07.04.2022

Zbyt niskie stawki adwokackie - prezes NRA pisze do premiera

Wymiar sprawiedliwości

Rażąco niski poziom stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest istotny nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków, ale przede wszystkim beneficjentów tej pomocy, czyli obywateli będących w trudnej sytuacji materialnej - pisze do premiera Przemysław Rosati, prezes NRA.

06.04.2022

Sędzia Dariusz Sielicki: Zbrodnie w Buczy kwalifikują się jako ludobójstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zbrodni wojennych jest wiele, zbrodni ludobójstwa uznawanych przez społeczność międzynarodową znacznie mniej. Jednak to, co wydarzyło się w Buczy, ze względu na skalę, jak również to, kogo ta zbrodnia dotyczy, bazując na swoim doświadczeniu, na orzecznictwie międzynarodowym, w tym w sprawie Srebrenicy, zakwalifikowałbym jako ludobójstwo - mówi sędzia dr Dariusz Sielicki, który orzekał w Sądzie Najwyższym w Kosowie.

06.04.2022

Nowe zasady przedawnienia uderzą we frankowiczów i mediacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od końca czerwca zawezwanie do ugody, ale też mediacja, będą jedynie zawieszały, a nie przerywały, bieg terminu przedawnienia. Zmiana ma pomóc w walce np. z nieuczciwymi windykatorami, ale - jak oceniają prawnicy - uderzy w konsumentów, m.in. we frankowiczów. Banki zapewne zmienią taktykę i, zamiast propozycji ugód, zaczną od razu składać pozwy o zapłatę. Na atrakcyjności straci także mediacja.

06.04.2022

Po prawie trzech latach wraca projekt zmian postępowania wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Będą nowe - okręgowe ośrodki wychowawcze dla nieletnich, a nastolatek, który mocno "nabroi" w szkole będzie mógł być kierowany do różnych prac porządkowych na jej terenie. Co więcej, wprowadzona zostanie minimalna granica odpowiedzialności za przejawy demoralizacji - 10 lat - to propozycje zawarte w projekcie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, który właśnie przyjął rząd.

05.04.2022
1    337  338  339  340  341  342  343  344  345    956