Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Najstarszy zawód świata bez PIT, ale z ryzykiem opodatkowania VAT

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75 proc. stawki podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Istnieje jednak ryzyko, że w niektórych przypadkach u prostytutki może pojawić się obowiązek rozliczenia VAT. Natomiast eksperci ostrzegają przed próbami podszywania się pod tę profesję przez nieuczciwych podatników.

18.12.2021

MF: Covid wpływa na rozliczenia cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Zrealizowane zostały rekomendacje Forum Cen Transferowych. Dokument „Wpływ Covid-19 na ceny transferowe. Zbiór dobrych praktyk” – został już opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów. Eksperci pozytywnie oceniają te wskazówki jako istotne ułatwienie dla podatników i ich doradców podatkowych. Resort obiecuje pochylić się też nad postulatami zgłoszonymi przez Krajową Izbę Gospodarczą.

17.12.2021

Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2021

Zawód doradcy podatkowego wymaga zmian

Doradca podatkowy Finanse

Konieczność poszerzenia uprawnień doradcy podatkowego, wzmocnienia tajemnicy zawodowej przy przestępstwach fakturowych oraz wypracowania nowego modelu egzaminu na doradcę podatkowego. Takie są główne wnioski płynące z konferencji z okazji 25-lecia ustawy o doradztwie podatkowym, zorganizowanej w Ministerstwie Finansów.

13.12.2021

Niemieckie nieruchomościowe fundusze inwestycyjne mogą nie płacić podatku w Polsce

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.

13.12.2021
1    67  68  69  70  71  72  73  74  75    110