Zawód doradcy podatkowego powstał jako odpowiedź na oczekiwania rynku, na potrzeby rozwijającej się gospodarki oraz dynamicznie zmieniającego się prawa podatkowego - stwierdził Jan Sarnowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów dokonując uroczystego otwarcia konferencji 25 lat ustawy o doradztwie podatkowym i zawodu doradcy podatkowego, która odbyła się w Ministerstwie Finansów. Podkreślił on, że przez te 25 lat obserwowaliśmy szybki rozwój zawodu oraz zmiany w regulacjach go dotyczących.
- To zawód, który musiał się zmieniać nie tylko w wyniku przeobrażeń prawnych ale również zmian technologicznych i nowych narzędzi pojawiających się do dyspozycji doradców podatkowych - podkreślił Jan Sarnowski. Przypominał, że w 2010 r. doradca podatkowy dołączył do zawodów, w których tajemnica zawodowa jest chroniona.
- Niezwykle istotną kwestią jest elektronizacja zawodu doradcy podatkowego, to wdrażanie po kolei nowych narzędzi informatycznych oraz wspieranie samych podatników w korzystaniu z tych rozwiązań - stwierdził Jan Sarnowski. Przypomniał, że już od stycznia przyszłego roku w formie fakultatywnej a od kwietnia 2023 roku w formie obowiązkowej funkcjonować będzie e-faktura, a to są zmiany, co do których doradca podatkowy musi roztoczyć opiekę i być bezpośrednim wsparciem przedsiębiorcy.
- Zawód doradcy podatkowego współpracuje bardzo blisko z innymi zawodami, takimi jak radcowie prawni, adwokaci, biegli rewidenci i to łączenie kompetencji nie tylko z zakresu prawa podatkowego ale również prawa handlowego i prawa pracy jest kluczowym narzędziem pozwalającym na zapewnienie klientom kompleksowej obsługi – podkreślił wiceminister Sarnowski. Zauważył on, że konsekwencją tego wszystkiego jest coraz większe uznanie dla doradców podatkowych i ich coraz większe sukcesy, jak chociażby znalezienie się w czołówce pełnomocników przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Doradca podatkowy od samego powstania problemu jest obok przedsiębiorcy, wspiera go i zapewnia mu najwyższy poziom bezpieczeństwa – podkreślił Jan Sarnowski. Zauważył, że nawet deregulacja nie osłabiła tego zawodu, a obserwując ogromne zainteresowanie tym zawodem wśród studentów i absolwentów, zwłaszcza kierunków ekonomicznych i prawniczych można mówić o rozkwicie tego zawodu.
Wnioski w publikacji pokonferencyjnej
- Mam nadzieję, że ta konferencja pomoże w tym, że wypracujemy pewne wnioski na przyszłość związane z dopuszczeniem do zawodu doradcy podatkowego – stwierdziła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Poinformowała, że pracuje nad tym żeby wydać pokonferencyjną publikację i zachęciła do dzielenia się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat zarówno egzaminów, jak i samego zawodu doradcy podatkowego.
Jak z kolei przypomniał dr Przemysław Szymczyk, doradca podatkowy i dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów, w tym roku obchodzimy właściwie dwa duże jubileusze zw. z zawodem doradcy podatkowego – nie tylko 25-lecie ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, ale także 20-lecie samorządu zawodowego, ponieważ to właśnie w 2001 r. (dokładnie 11 maja 2001 r.) został zwołany pierwszy formalny zjazd doradców, przez co do dziś 11 maja świętuje się jako Dzień Doradcy Podatkowego. Tak więc w tym roku mamy podwójny okrągły jubileusz profesji.
Zobacz również: MF: Mocna pozycja doradców podatkowych na rynku usług dla firm >>
Zawodem zainteresowane inne profesje
Dyrektor Przemysław Szymczyk zwrócił uwagę, że popyt na profesjonalne usługi świadczone przez doradców podatkowych nieustannie rośnie, a zawód ten cieszy się coraz większym uznaniem i prestiżem w społeczeństwie.
- Jednym z istotnych źródeł sukcesu doradców podatkowych jest to, że udało im się znacznie zwiększyć uprawnienia do reprezentowania klientów przed sądami administracyjnymi. Niezwykle ważne znaczenie ma również zachodząca na naszych oczach rewolucja technologiczna i związane z nią nowe zjawiska, jak blockchain, tokenizacja, kryptowaluty, BigData czy crowfunding. Generują one coraz większe zapotrzebowanie na profesjonalne doradztwo fiskalne, a zarazem stanowią duże wyzwanie dla wykonywania zawodu doradcy podatkowego – podkreślił dr Przemysław Szymczyk.
W efekcie, jak zaznaczył dyrektor Szymczyk, zdobyciem uprawnień do wykonywania tej profesji zainteresowani są nie tylko młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, ale także działający na rynku od lat adwokaci, radcowie prawni czy księgowi, którzy w ten sposób uzupełniają swoje kompetencje i podnoszą kwalifikacje, dostosowując się do nowych realiów gospodarczych.
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.3 zł
Niewiele brakowało do likwidacji zawodu
Prof. dr hab. Witold Modzelewski, przewodniczący KRDP I kadencji, przypomniał w swoim wystąpieniu o trudnych początkach zawodu doradcy podatkowego.
- Idea powstania zawodu doradcy podatkowego powstała w tym gmachu. Sprawowałem nadzór nad tworzeniem projektu ustawy. Pracowaliśmy w atmosferze urzędniczej, ale z udziałem ekspertów – podkreślił prof. Witold Modzelewski. Dodał on, że wówczas klasa polityczna była zgodna co do istoty i potrzeby powstania tego zawodu. Później ówczesny minister finansów Leszek Balcerowicz nie zwołał Zjazdu. Powstał nawet projekt uchylający ustawę o doradztwie podatkowym.
- Pokonaliśmy wszelkie przeszkody i obroniliśmy nasz zawód, obroniliśmy koncepcję wolnego zawodu zaufania publicznego ze wszystkimi atrybutami tego zawodu. To zawód o szczególnych zobowiązaniach – podkreślił prof. Witold Modzelewski. Dodał on, że to zawód, który jest deponentem legalizmu, ma chronić interes obywatela przed ryzykiem bezprawności czynu i jego konsekwencjami. Podkreślił, że ślubowanie doradcy podatkowego jest wciąż w tym samym kształcie.
Deregulacja wzmocniła zawód
Tomasz Michalik, Przewodniczący KRDP III kadencji mówił o skutkach deregulacji zawodu. - To, że po deregulacji zawód się wzmocnił jest zasługą tego, że samorząd był przygotowany do współpracy z innymi samorządami i do obrony i to ta współpraca poskutkowała tym, że krok po kroku zmieniał się projekt ustawy i likwidowano kolejne ograniczenia oraz utrzymano czynności zastrzeżone dla doradcy podatkowego – podkreślił Tomasz Michalik. Głos zabrali także sędziowie NSA: Adam Bącal i dr hab. Piotr Pietrasz. Obaj podkreślali profesjonalizm doradców podatkowych w reprezentowaniu podatników przed sądami administracyjnymi i ich wiodącą rolę.
- Zdarza się, że doradca podatkowy pomaga nie tylko klientowi, ale i sądowi, bo często pisząc skargę kasacyjną dokonuje on dogłębnej analizy prawnej – podkreślił sędzia dr hab. Piotr Pietrasz. Przedstawił on przy okazji skutki niedawnej uchwały NSA I FPS 2/21, informując, że jest jednym z dwóch sędziów, którzy zgłosili zdanie odrębne.
Zobacz więcej
NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne >>
Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości >>
Ochrona zawodu, gdy brak spójnego prawa
- Władza, która nie potrafi stworzyć dobrego, spójnego prawa powinna wzmacniać zawód doradcy podatkowego, bo to doradca podatkowy wspiera podatników w wywiązaniu się z obowiązków podatkowych – stwierdziła natomiast prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przedstawiając wykład pt. „Czy w Polsce potrzebny jest zawód doradcy podatkowego”?
Podkreśliła, że doradca podatkowy stara się, aby działania jego klienta były zgodne z prawem, ale też aby i organy podatkowe przestrzegały prawa.
- W mojej ocenie, w obecnej polskiej rzeczywistości zawód doradcy podatkowego jest niezbędny nawet w poszerzonym kształcie, ze zwiększonymi uprawnieniami – podkreśliła prof. Glumińska-Pawlic.
Ochrona praw podatnika
Dr Katarzyna Feldo mówiła natomiast o ochronie praw podatnika w świetle technologicznej transformacji systemu podatkowego. Zwróciła ona uwagę na brak organu dedykowanego do ochrony praw podatnika.
- Postulat rządowy zgłoszono już w 2019 r., ale prace zaniechano a taki organ powinien powstać, jest on niezbędny i jest to pilne – podkreślała dr Feldo. Wskazywała na pospieszną legislację i iluzoryczne konsultacje społeczne nad projektami.
- Ustawy nie powinny być uchwalane w taki szybki sposób. Efektem tego jest ułomna legislacja i dochodzi do coraz liczniejszych sporów między podatnikami i organami podatkowymi – podkreślała dr Katarzyna Feldo.
Próby podsumowania dwóch lat funkcjonowania przepisów o raportowaniu schematów podatkowych z punktu widzenia doradcy podatkowego podjął się dr Krzysztof Radzikowski z UW.
- W ciągu tych 2,5 lat do szefa KAS wpłynęło ok. 11 tysięcy spraw. Jednak przez ten okres nie wymierzono ani jednej sankcji za niedopełnienie obowiązków raportowania. Zastanowić się warto czy te przepisy są potrzebne, bo odnoszę wrażenie, że one obowiązują, ale administracja tyko udaje, że je stosuje – wskazał dr Radzikowski.
Agnieszka Sobczyńska, Sekretarz PKE przedstawiła z kolei dane statystyczne dotyczące egzaminów (napiszemy o tym w kolejnej publikacji). Konferencję zakończył natomiast panel dyskusyjny „Perspektywy zawodu doradcy podatkowego i pożądane kierunki zmian legislacyjnych, którego moderatorem był Paweł Trojanek Przewodniczący Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP. Rozmówcy przedstawili wiele spostrzeżeń i konkluzji, które będą wzięte pod uwagę przy ewentualnym projekcie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, o który zabiegać obiecała prof. Glumińska-Pawlic. Wydaje się, że jest na to zielone światło ze strony resortu.
Organizatorami konferencji był Departament Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów oraz Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.