Amnesty: Będzie ocena realizacji konwencji stambulskiej - są problemy

Prawo karne Prawo rodzinne

Brak kompleksowej definicji przemocy uwzględniającej przemoc ekonomiczną, zbyt wąska definicja gwałtu, a także luki w polskim ustawodawstwie w zakresie środków ochrony, w tym w zakresie zakazów zbliżania, w szczególności w sytuacjach przebywania poza miejscem zamieszkania - takie m.in. uwagi przedstawia Amnesty International

03.08.2020

Sąd: W sprawie o rozwód rozstrzyga się również o istotnych sprawach małoletnich dzieci   

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy procesowe przewidują, że jeżeli sprawa o rozwód jest w toku, to nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Niedopuszczalne jest zatem wyłączenie ze sprawy o rozwód żądania dotyczącego rozstrzygnięcia o istotnych sprawach małoletnich dzieci - orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.

02.08.2020

Adwokat Mazurczak: Sądy polskie uważają, że wyroki ze Strasburga w sprawie LGBT nas nie dotyczą

Prawo rodzinne

Błędne jest stanowisko sądów polskich, że zasada prymatu Konstytucji RP nad umowami międzynarodowymi uniemożliwia zastosowanie Konwencji Praw Człowieka w zakresie równości małżeństw heteroseksualnych i jednopłciowych - uważa adwokat Anna Mazurczak. - Takie rozumienie roli Konwencji czyniłoby ją iluzorycznym i nieskutecznym środkiem ochrony przed naruszeniami praw człowieka - dodaje.

01.08.2020

Bonem turystycznym zapłacimy już od 1 sierpnia

Prawo rodzinne Koronawirus

Na program przeznaczono ok. 3,5 mld zł, a skorzysta z niego ok. 6,5 mln dzieci - zapowiedziała w czwartek 29 lipca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że do tej pory na liście podmiotów, które będą mogły przyjmować zapłatę w formie bonu, jest ok. 5,6 tys. firm i każdego dnia rejestruje się ok. 1000 nowych.

30.07.2020

SN: Rodzicom nie przysługuje skarga kasacyjna w sprawie porwania dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

28.07.2020

Córka dwóch kobiet w Gdańsku dostała dowód osobisty

Prawo rodzinne Administracja publiczna RODO

Azara, 16 miesięczna córka Joanny i Aleny, w piątek 24 lipca otrzymała swój pierwszy dowód osobisty. Prezydent Gdańska wydała dokument na podstawie hiszpańskiego aktu urodzenia, w którym obie mamy są wskazane jako jej rodzice. Jednak w polskiej bazie PESEL wymieniono tylko jedną z nich i zapisano: "ojciec nieznany".

27.07.2020

WSA: Władza rodzicielska to za mało, żeby skorzystać z ulgi na dzieci

Ordynacja Prawo rodzinne PIT

Do skorzystania z ulgi prorodzinnej nie wystarczy jedynie posiadanie władzy rodzicielskiej, spełnianie obowiązku alimentacyjnego lub sporadyczne kontakty z dziećmi. Rodzic powinien sprawować nad nimi faktyczną pieczę w sposób zapewniający ich prawidłowy rozwój. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.07.2020

SN: Ustalenie ojcostwa może być wstrząsem, ale służy dobru dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.

18.07.2020

Transgraniczne batalie rodziców - łatwiej o wyrok niż o odzyskanie dziecka

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok zwiększa się liczba spraw dotyczących transgranicznych porwań dzieci. Choć reforma z 2018 r. przyspieszyła rozstrzygnięcia, szanse na happy end są nikłe. Silny konflikt prowadzi do ukrywania dziecka, a walczący rodzice nie liczą się z żadnymi konsekwencjami. Polacy zaczynają słynąć z porwań "wielokrotnych". Sytuację nie do końca ułatwiają interwencje choćby przedstawicieli rządu.

18.07.2020

Konwencja antyprzemocowa - nie do końca przestrzegamy, a chcemy wypowiadać

Prawo karne Prawo rodzinne

Polskie władze od lat nie kryją niechęci do konwencji antyprzemocowej, od miejsca jej przyjęcia nazywanej stambulską. Teraz o wypowiedzenie umowy zabiega "Ordo Iuris" i Marek Jurek.Tymczasem zapisom dokumentu polskie prawo zawdzięcza wiele narzędzi realnie chroniących ofiary przemocy.

16.07.2020

Prezydent: Przysposobienie lub adopcja dziecka nie dla osób w związku jednopłciowym

Prawo rodzinne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek projekt nowelizacji konstytucji, tak, żeby znalazł się w niej zapis o wykluczeniu przysposobienia lub adopcji dziecka przez osoby pozostające w związku jednopłciowym. - Zdecydowałem się taki zapis złożyć, aby na zawsze przeciąć dyskusję na ten temat - powiedział. Projekt w poniedziałek ma trafić do Sejmu.

06.07.2020

Prokurator generalny przeciwny wydaniu dziecka do Belgii, składa skargę nadzwyczajną

Prawo rodzinne

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna ministra sprawiedliwości w sprawie dziecka, które nie powinno być wydane ojcu mieszkającego w Belgii. Powodem złożenia skargi było oddalenie przez Sąd Rejonowy w Katowicach wniosków prokuratury i rzecznika praw dziecka o konieczności wykonania wyroku belgijskiego.

27.06.2020

Kościelne "rozwody" - niełatwo udowodnić, że małżeństwa nie było

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Procesy przed sądami kościelnymi są jedyną drogą do ponownego zawarcia małżeństwa przed ołtarzem. Przed sądem kościelnym najwyższym prawem jest zbawienie dusz, a nie orzeczenie o winie męża lub żony, co nie oznacza, że proces ten jest łatwiejszy. Decyduje orzecznictwo Trybunału Roty Rzymskiej - twierdzi Michał Poczmański, specjalista prawa kanonicznego, adwokat kościelny.

27.06.2020

Nowa „ustawa antyprzemocowa” ma lepiej chronić ofiary

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.

20.06.2020

Żadna okoliczność nie może stanowić usprawiedliwienia dla przemocy

Prawo rodzinne

Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej oznaczała, że uznajemy obecne wartości, akceptowane przez kulturę zachodnią. Jej wypowiedzenie będzie jeszcze gorsze niż brak jej ratyfikacji – będzie bowiem oznaczało, że po prostu przestaliśmy akceptować ujęte tam normy - ocenia adwokat Karolina Pilawska z kancelarii TPZ.

17.06.2020

Unieważnienie małżeństwa kościelnego może oznaczać zakaz zawarcia kolejnego

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Okres izolacji związany z pandemią to także liczne spory małżeńskie, które prowadzą czasem do wniosków o rozwód cywilny. Wzrosło też zainteresowanie unieważnieniem małżeństwa kościelnego. Jednak w tym przypadku podstaw szuka się nie w rozkładzie pożycia, lecz w zachowaniach przed ślubem. Za kłamstwo w zeznaniach grozi grzech śmiertelny, według prawa kanonicznego, a w wypadkach szczególnych sąd kościelny może orzec zakaz ponownego małżeństwa.

13.06.2020

WSA: Utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej powoduje spory między miastami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Prezydent miasta, który załatwił dziecku umieszczenie w rodzinie zastępczej nie może występować do sądu o zwrot kosztów jego utrzymania, gdy rodzina ta mieszka w innym powiecie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i odrzucił skargę. Dodał jednak, że tylko w drodze porozumienia między miastami możliwe by było odzyskanie tych sum.

05.06.2020