RPO krytykuje biurokrację w procedurze "Niebieskiej Karty"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zmiany, które w intencji prawodawcy miały usprawnić działania pomocowe, nie służą realizacji tego celu z powodu nadmiernej biurokratyzacji oraz niejednoznaczności znowelizowanych przepisów, powodującej szereg wątpliwości osób mających je stosować w praktyce – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

24.11.2024

Zastrzeżenia do strategii migracyjnej: nie zapewni bezpieczeństwa dzieciom

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Strategia migracyjna Polski niesie poważne zagrożenia dla dzieci. Moment, kiedy dziecko składa wniosek o ochronę międzynarodową, kiedy jest złapane przez Straż Graniczną, umieszczone w pieczy zastępczej, ma ogromne znaczenie dla tego, co później je czeka – uważa Karolina Czerwińska z organizacji Save The Children Polska.

23.11.2024

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.

20.11.2024

Rozwód w pigułce - podstawowe zasady i procedury

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Do którego sądu powinienem wnieść pozew? Jakie informacje zamieścić w pozwie? Czym jest porozumienie rodzicielskie i czy trzeba je podpisać przed złożeniem pozwu? Jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie? Czy w pozwie muszę powoływać świadków? Nie znam miejsca zamieszkania małżonka – czy mimo to mogę skutecznie się rozwieść? Najważniejsze zasady związane z rozwodem wyjaśnia Natalia Grzelak, adwokat w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

16.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

Alimenty natychmiastowe na ostatniej prostej? Jest projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego zaopiniowała już projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, ma być wkrótce skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Trwają też prace nad rozporządzeniem, które miałoby określać tabele alimentacyjne - ustaliło Prawo.pl. Sam pomysł pojawił się już za czasów poprzedniego rządu, jest postulowany przez sędziów rodzinnych, nie został jednak zrealizowany.

08.11.2024

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą wyższe

Prawo rodzinne Domowe finanse

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dokument we wtorek, 5 listopada, przyjęła Rada Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku. Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej zawartej w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów!".

05.11.2024

Ustawa o związkach partnerskich przywraca parom godność

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Celem projektu nie jest tylko wykonanie dwóch wyroków ETPCz zapadłych przeciwko Polsce, ale przede wszystkim wyniesienie polskiego prawa do poziomu, do którego Polska od lat aspiruje – europejskiego - pisze o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - dr Mateusz Wąsik. Nie wyważajmy otwartych drzwi i korzystajmy ze ścieżki, którą obrały lata temu inne państwa europejskie – związku partnerskiego - podkreśla.

26.10.2024

WSA: Krewny może nie chcieć płacić za pobyt w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Zobowiązany może wnosić o zwolnienie go z obowiązku zapłaty jeszcze na etapie ustalania wysokości należnej kwoty. Nie ma zatem podstaw, by prowadzić odrębne postępowania w tych sprawach i zawieszać jedno z nich do czasu rozstrzygnięcia kwestii wysokości opłaty - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.10.2024

Związek partnerski dostępny dla wszystkich par, choć bez niektórych uprawnień

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Rząd przekazał do konsultacji projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz przepisy wprowadzające, zmieniające m.in. prawo spadkowe, podatkowe i emerytalne. To szansa dla par jednopłciowych na jakąkolwiek instytucjonalizację swojego związku i zabezpieczenie swoich praw - choćby na wypadek śmierci partnera lub partnerki.

25.10.2024

Z perspektywy pracownika socjalnego - ochrona dzieci „na papierze”

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

W 2023 r. przyjęto szereg ustawowych zmian, aby wzmocnić bezpieczeństwo małoletnich przed przemocą ze strony opiekunów. Prawne zrównanie statusu dziecka wprost z osobą doznającą przemocy czy następnie wprowadzone standardy ochrony małoletnich, to niewątpliwie działania podnoszące społeczną i zawodową świadomość w obszarze przeciwdziałania przemocy. Niestety zmiany, na które najbardziej liczyło środowisko pracowników socjalnych - albo nie doczekały się odpowiedzi ze strony decydentów, albo przepisy je wprowadzające nadal pozostają jedynie „na papierze”.

18.10.2024

Rodzic bez zaświadczenia o niekaralności? Będą zmiany

Prawo karne Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce poprawić tzw. ustawę Kamilka. Chodzi m.in. o konieczność uzyskiwania przez rodziców, którzy wspomagają wychowawców szkolnych na wycieczkach klasowych, zaświadczenia o niekaralności. Ten obowiązek - na początku roku szkolnego - niemal zablokował sądy. Teraz ma być, w zakresie rodziców, zniesiony.

14.10.2024

Dr Kluczewska: Wysłuchanie dziecka zyskuje na popularności

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzięki znowelizowaniu przepisów poświęconych wysłuchaniu wzrasta rola tej instytucji. Dziecko ma prawo być wysłuchane i przedstawić swoje stanowisko. Szczególną rolę w ochronie praw dzieci może mieć też reprezentant małoletniego - wskazuje dr Aleksandra Kluczewska. Jak dodaje, rola reprezentanta dziecka nie jest wcale łatwa i zapewne wymaga od prawników dodatkowych umiejętności, często kompetencji wykraczających poza sferę merytoryczną.

12.10.2024

Prawo do kontaktu z dzieckiem dobrem osobistym? Sądy odróżniają je od więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.

09.10.2024

NSA: Zaległe alimenty w ratach, ale nie całkiem umorzone

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ojciec dziecka, będący na utrzymaniu swojej matki, nie płacił alimentów przez kilka lat i teraz wnosił o umorzenie zaległości. Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody. Dłużnik alimentacyjny powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o odroczenie terminu spłaty występującego zadłużenia lub rozłożenie tej spłaty na raty, a dopiero w ostateczności uzasadnione jest wystąpienie o umorzenie powstałej należności – stwierdził sąd.

26.09.2024

Rodzic z odebraną władzą rodzicielską może wystąpić o dowód dla dziecka

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Obowiązujące przepisy pozwalają na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka przez rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej lub z jej ograniczeniem. Organ gminy nie ma podstawy do odmowy wydania dowodu w takich przypadkach. Rzecznik Praw Obywatelskich sugeruje nowelizację przepisów i wskazuje, że ich aktualny kształt może np. umożliwiać uprowadzenie dziecka za granicę w sytuacji konfliktu między rodzicami.

19.09.2024

Wyjazd rodziców, co z czasową pieczą nad dzieckiem?

Prawo rodzinne

Rodzice korzystają z władzy rodzicielskiej, która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Czasami rodzice chcieliby, aby inna osoba zajęła się dzieckiem. Jak wówczas rozwiązać kwestie prawne?

14.09.2024

Korepetycje kością niezgody przy kontaktach i alimentach

Prawo rodzinne

Rok szkolny rozpoczęty, wkrótce ruszą korepetycje, dodatkowe zajęcia czy kursy językowe. Dzieci korzystają z nich coraz częściej, a taka ich aktywność może stać się powodem niekończących się sporów rodziców. W grę wchodzą kontakty z dziećmi - przesuwane właśnie z powodu dodatkowych zajęć, ale też alimenty, bo ich koszt z roku na rok wzrasta. A sędziowie muszą ważyć co ważniejsze z punktu widzenia dobra dziecka.

07.09.2024

SA: Prawo do wynagrodzenia dla spadkobiercy za sprzedane przez spółkę obrazy

Prawo rodzinne Prawo europejskie Prawo autorskie

Wynagrodzenie powstałe z droit de suite należy się wówczas, gdy następuje zawodowa odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Roszczenie o jego zapłatę powstaje w chwili odsprzedaży dzieła. Wierzytelność jest zbywalna na zasadach ogólnych, wchodzi do spadku, może też być przedmiotem zapisu windykacyjnego i zwykłego - przypomniały sądy.

02.09.2024

Sprawiedliwie nie znaczy tyle samo - i na bliźnięta różne alimenty

Prawo rodzinne

Nawet w przypadku bliźniąt sąd może ustalić różną wysokość alimentów. Do każdego dziecka podejdzie bowiem indywidualnie, analizując jego potrzeby oraz możliwości finansowe zobowiązanego. Wyższe alimenty uzasadniać może np. choroba, konieczność przyjmowania na stałe określonych leków czy specjalistyczna dieta. W przypadku starszych dzieci wpływ na to mogą mieć zainteresowania, pasje, czy ścieżka edukacji.

31.08.2024
1  2  3  4  5    31