11 marca ruszają sanatoria

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Pierwsze turnusy dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają ruszyć 11 marca. Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem leczenia. O jego wyniku poinformuje sanatorium. Dlatego wcześniej należy się z nim skontaktować i podać aktualny numer telefonu. Fundusz wciąż nie płaci za leczenie w sanatoriach postovidowców. Może to zmienić tylko minister zdrowia.

11.03.2021

Chaos w szczepieniach przewlekle chorych

Pacjent Koronawirus szczepienia

Bałagan, nikt nic nie wie, brak informacji o skierowaniu, trudno się umówić na termin - tak można opisać pierwszy dzień rejestracji na szczepienia przeciwko Civid-19 dla pacjentów onkologicznych, dializowanych i wentylowanych mechanicznie. Mają oni znacznie trudniej, bo nie mogą skorzystać w tym celu, jak inni pacjenci, z infolinii, smsa, czy internetowego konta pacjenta.

11.03.2021

Terapia genowa w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni ma być refundowana

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Wśród kilkunastu leków innowacyjnych, które mogą zostać objęte refundacją ze środków Funduszu Medycznego znalazł się lek terapii genowej, będący nowoczesną i innowacyjną terapią genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców dzieci z SMA. Obecnie wielu z nich zbiera pieniądze na takie leczenie, a chodzi o miliony złotych.

10.03.2021

Trwa kolejna edycja badań przesiewowych pod kątem jaskry

Pacjent Opieka zdrowotna

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marzec br., w wybranych gabinetach okulistycznych na terenie całego kraju, będzie można bez wymaganego skierowania i bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać może każdy, kto nie odwiedził okulisty przez ostatni rok i nie ma zdiagnozowanego tego schorzenia.

09.03.2021

Drastycznie spada liczba Polaków korzystających z porad specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2020 roku wykonano o ponad 16 milionów mniej świadczeń w opiece specjalistycznej niż w 2019 r. To spadek o 19 proc. w porównaniu do roku, który i tak nie był dobry. Mamy zapaść w leczeniu specjalistycznym – zgodnie mówią eksperci i proponują rozwiązania, które poprawiłyby dostępność do specjalistów. Radzą poprawić politykę informacyjną, korzystać z danych zgromadzonych w systemach informatycznych, urealnić wyceny i zwiększyć finansowanie.

04.03.2021

Trzecia fala pandemii rozpędza się, rząd uruchamia szpitale tymczasowe

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd zdecydował o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. Powodem są znaczne wzrosty zakażeń koronawirusem. Średnia tygodniowa zakażeń przekroczyła już 10 tysięcy, a w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji.

03.03.2021

Na diagnozę choroby rzadkiej polski pacjent czeka 3 - 4 lata

Pacjent Opieka zdrowotna

Choroby rzadkie dotykają 6 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę chorych określa się na 2,5 - 3 miliona. Oznacza to, że co 12 - 15 Polak cierpi z powodu jakiejś choroby rzadkiej. Diagnostyka chorób rzadkich jest trudna - zanim pacjent usłyszy rozpoznanie, mija kilka lat od jego pierwszej wizyty u lekarza.

28.02.2021

Nie każdy sprzeciw wobec sekcji zwłok będzie skuteczny

Pacjent Prokuratura Policja Zawody medyczne

Zwłoki pacjenta mogą być poddane sekcji. Przeszkodą do jej przeprowadzenia jest wyrażony za życia sprzeciw pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego. Ustawa o działalności leczniczej zakłada, że nie zawsze będzie on skuteczny i pomimo jego złożenia, sekcja zostanie przeprowadzona.

27.02.2021

Poród rodzinny - szpital nie może odmówić, ale może żądać zapłaty

Pacjent Opieka zdrowotna

Najlepszym sposobem na opanowanie stresu i bólu podczas porodu jest obecność bliskiej osoby. Dlatego coraz więcej rodzących kobiet chce mieć w tym  trudnym  momencie swojego życia obok siebie partnera, mamę, a nawet własną położną lub lekarza. Szpital nie może im tego odmówić, jednak w niektórych placówkach za taki komfort trzeba płacić. Każda rodząca ma też prawo domagać się znieczulenia do porodu.

25.02.2021

Depresja - narastający problem w pandemii

Pacjent

Aż 42,2 proc. Polaków zauważyło u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego podczas pandemii Covid-19. 50,4 proc. ankietowanych temu zaprzecza, a 7,4 proc. nie jest w stanie tego ocenić. Skarżą się na obniżenie nastroju, zaburzenia snu, lęki. Aż 78,3 proc. osób skarżących się na powyższe objawy nie miało ich przed pandemią. Tak wynika z najnowszych badań.

24.02.2021

Szpital nie popełnił błędu, ale zapłaci, bo nie odwołał się od wyroku

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital w Zakopanem przy wypisie pacjenta udzielił mu wyczerpującej i zrozumiałej informacji. Nie musiał używać słowa „udar”, bo nie było ku temu wystarczających podstaw – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Szpital, mimo że wygrał spór przed sądami, zapłaci jednak 5 tys. złotych za naruszenie prawa pacjenta, bo nie odwołał się od wyroku.

20.02.2021

Rządowe standardy udzielania teleporady uderzają w pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze już od ponad pół roku toczą wojnę z Ministerstwem Zdrowia o standard teleporady. Teraz jednak bitwa weszła w fazę krytyczną. Wszystko przez najnowszy pomysł wyłączenia ze zdalnych porad dzieci poniżej 6 roku życia i osób 65+. Nie uzyskają one telefonicznej porady w poradni rodzinnej, ale przez telefon skonsultują się z chirurgiem, endokrynologiem, okulistą i każdym innym specjalistą.

19.02.2021

Pacjenci z nadciśnieniem płucnym proszą ministra zdrowia o szczepienia

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz zakrzepowo - zatorowym są szczególnie narażeni na ciężki przebieg Coid-19, ponieważ ich układ sercowo - naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Dlatego apelują do ministra zdrowia o włączenie ich do pierwszej grupy szczepień. Chodzi o około 1,6 tysiąca pacjentów.

10.02.2021

Rząd wykluczył kuracjuszy, których nie stać na leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd rozporządzeniem w sprawie obostrzeń podzielił placówki prowadzące rehabilitacje. Te, które są finansowane przez NFZ w ramach leczenia uzdrowiskowego, stoją puste. Natomiast oferujące pełnopłatne turnusy - mogą przyjmować pacjentów. W efekcie tylko majętnych Polaków stać na skorzystanie z turnusów rehabilitacyjnych. Mniej zamożni, nawet jeśli przeszli Covid-19, nie pojadą do sanatorium. To nieuzasadnione wykluczenie - wskazują prawnicy.

09.02.2021

W pandemii prawo do godnego umierania też obowiązuje

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii bliscy pacjentów częściej zgłaszają problemy z uzyskaniem informacji o ich stanie zdrowia. To także jeden z najczęstszych problemów kierowanych do rzecznika praw pacjenta. Prawnicy zwracają też uwagę na brak rozwiązań zapewniających w czasie pandemii prawa do umierania w spokoju i godności.

07.02.2021

Pacjenci skarżą się na przychodnie, rzecznik ich praw interweniuje

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2020 roku Rzecznik Praw Pacjenta skontrolował pół tysiąca przychodni w Polsce. To efekt skarg pacjentów. Ci skarżą się na to, że nie mogą się dodzwonić do placówki. Takie problemy najczęściej mają mieszkańcy dużych miast. Skargi dotyczą też zamkniętych przychodni. Te często są nieczynne przez kwarantannę.

04.02.2021

Sprytny dwudziestolatek zaszczepi się przeciwko Covid-19 szybciej niż 70-latek

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Każdy lekarz może wystawić każdemu skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19. To umożliwia nawet 20-latkom zarejestrowanie się na szczepienie przez infolinię. Po wypisaniu skierowania nikt bowiem już nie weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona. Z tej możliwości mogłyby skorzystać osoby młodsze po przeszczepach czy walczące z nowotworem, ale też całkiem zdrowe.

02.02.2021

Solidarna Polska wraca do projektu o hospicjach perinatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.

29.01.2021