Różne mogą być podstawy odpowiedzialności za złamanie tajemnicy pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO

Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.

14.06.2021

Od niedzieli w kościołach więcej miejsc dla wiernych - jest rozporządzenie

Pacjent Koronawirus

Od 13 czerwca w kościołach dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Rząd w ten sposób zareagował na apel Episkopatu Polski, który wskazywał, że wciąż obowiązują w kościołach ograniczenia z okresu najwyższej zachorowalności na koronawirusa. Od 26 czerwca ma nastąpić dalsze poluzowanie.

12.06.2021

Ubezpieczyciele: Nie zawsze z powodu covidu należą się pieniądze

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Pandemia nie zrewolucjonizowała warunków ubezpieczeń zdrowotnych i tych na życie. O ile w razie śmierci na Covid-19 czy hospitalizacji regułą jest wypłata świadczenia z polisy na życie, to za samo zachorowanie nie można otrzymać wypłaty. Za to ubezpieczyciele zdrowotni poszerzyli ostatnio zakres swoich usług.

03.06.2021

Dentysta nie może wykonywać zabiegów estetycznych poniżej twarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Sąd Najwyższy podzielił pogląd sądów lekarskich, że powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, ryzykowny ponieważ prowadzi do penetracji wnętrza ciała przez otwory inne, niż naturalne i wprowadza produkt leczniczy. Jednak nie ma kompleksowych przepisów regulujących takie działania, a ponieważ jest to zadanie dla ustawodawcy, Sąd Najwyższy tej luki nie wypełni.

29.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

Minister zdrowia powołał Radę do spraw Kardiologii

Pacjent

Rada do spraw Kardiologii ma brać udział w opracowywaniu projektu Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz monitorowanie jego realizacji. Do jej zadań będzie też należeć przedstawianie propozycji zmian dotyczących świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentami w ramach sieci kardiologicznej - wynika z zarządzenia szefa resortu

10.05.2021

Rząd zmienia zasady szczepień. Druga dawka po 35 dniach, ale nie dla wszystkich

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Druga dawka każdego rodzaju szczepionki przeciwko Covid-19 będzie mogła zostać podana już po 35 dniach, czyli pięciu tygodniach. Ozdrowieńcy będą szczepieni po 30 dniach. Takie zmiany od 17 maja zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień.

10.05.2021

Konsylium przy podejrzeniu wady letalnej płodu nieobowiązkowe, choć gwarancji nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Po wykryciu wad płodu kobieta ma być kierowana na konsylium. Teoretycznie – po tym, jak wyrazi na to zgodę. Jednak przepisy projektu ustawy, mającej choć w pewnym stopniu łagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, nie są w tej kwestii szczególnie precyzyjne, co może rodzić pole do nadużyć.

22.04.2021

Dwa punkty szczepień w powiecie poza placówkami medycznymi i 100 zaszczepionych

Pacjent Koronawirus szczepienia

Są już wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych organizowanych poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów.

13.04.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek zaszczepienia dziecka nie narusza prawa do poszanowania życia rodzinnego

Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.

12.04.2021

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie braku tlenu w szpitalu

Pacjent

W związku z brakiem tlenu w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały zwolnione dwie osoby: wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamówienia tlenu. Chorych pacjentów przewieziono do innej lecznicy. Tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno.

31.03.2021

Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

30.03.2021

Ruszają zapisy na szczepienia roczników 1957-1961

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek rozpoczynają się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły. Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk w poniedziałek apelował o rejestrowanie się na szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Zapewniał, że jest on bezpieczny i rekomendowany przez lekarzy.

23.03.2021

WSA: Obowiązkowe szczepienia mogą być doprecyzowane w komunikacie

Pacjent Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny wydaje Program Szczepień Ochronnych w formie komunikatu. Konstytucja nie wymienia go wśród źródeł powszechnie obowiązującego prawa. Nie oznacza to jednak, że nie może on być podstawą do nałożenia i egzekwowania obowiązku poddania się szczepieniom. Komunikat jest bowiem dokumentem technicznym, który jest wydawany w celu wykonania nałożonego ustawą obowiązku.

21.03.2021

Medycyna estetyczna czeka na swoje prawo, a kontrowersji dużo

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Samorząd lekarski chce, by zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogli wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Głównym argumentem jest bezpieczeństwo pacjentów. Nie zgadza się z tym branża beauty i wskazuje, że jest to krok do monopolu, który ograniczy dostępność usług i spowoduje wzrost cen. Jednak Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekt nowelizacji.

20.03.2021

Lekarz stracił pracę po śmierci pacjenta z Alzheimerem. Szpital chce zmiany przepisów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim apeluje do Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta o zmianę przepisów o "wypisie na żądanie". Chce tego prawa pozbawić pacjentów, którzy choć nie są ubezwłasnowolnieni, to nie są świadomi konsekwencji swojej decyzji, jak pacjent z Alzheimerem. Prawnicy twierdzą, że przepisy są dobre, trzeba je tylko przestrzegać.

18.03.2021

Premier: Paszporty szczepionkowe jeszcze nie są przesądzone

Pacjent Koronawirus szczepienia

O paszportach szczepionkowych w UE na pewno będziemy jeszcze rozmawiać m.in. na Radzie Europejskiej, chcemy, by był to system sprawiedliwy i niedyskryminujący - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt dotyczący Cyfrowych Zielonych Certyfikatów, które mają ułatwić bezpieczne przemieszczanie się na terenie UE w czasie pandemii Covid-19.

17.03.2021

Od wtorku zmiany w teleporadach - to pacjent zdecyduje o formie kontaktu z lekarzem

Pacjent Opieka zdrowotna

Od wtorku, 16 marca, zmieniają się zasady korzystania z teleporad udzielanych w przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. To pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z porady zdalnej. W przypadku podejrzenia nowotworu i pogorszenia się stanu osoby przewlekle chorej porada przez telefon nie będzie możliwa.

16.03.2021

Cyfryzacja pozbawia starszych pacjentów bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmianę

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.

16.03.2021

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.

11.03.2021