Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.

24.11.2022

Uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania kliniczne nie służą leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki. Nie są też sposobem - jak widzi to resort zdrowia - na znajdowanie oszczędności w budżecie NFZ. Tymczasem uczestnicy badań klinicznych nie zawsze są świadomi tego, że de facto biorą udział w eksperymencie. Teraz mają dostać lepszą ochronę dzięki oczekiwanej od kilkunastu lat ustawie o badaniach klinicznych.

23.11.2022

TSUE: Choroba może być przeszkodą w wydaleniu cudzoziemca

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Cierpiący na poważną chorobę obywatel państwa trzeciego nie może zostać wydalony, jeśli w razie braku odpowiedniego leczenia w państwie docelowym mógłby być narażony na szybkie, znaczne i nieodwracalne nasilenie się bólu związanego z tą chorobą - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło sprawy Rosjanina, który w Holandii leczył się medyczną marihuaną.

22.11.2022

Uprawnienia dawców krwi tylko na papierze - to otwarta droga do wyłudzeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze i farmaceuci nie mają możliwości sprawdzenia w elektronicznym systemie uprawnień honorowego dawcy krwi. Legitymacje w przeszłości fałszowano, jest to więc pole do nadużyć. Zasłużonym dawcom przysługują natomiast przywileje, takie jak zniżki na niektóre leki oraz dostęp do świadczeń medycznych poza kolejnością. Korzystanie z nich odbywa się bez weryfikacji płatnika, czyli NFZ.

22.11.2022

Polak do terapeuty idzie już bez wstydu - tym bardziej potrzeba wsparcia systemowego

Pacjent Opieka zdrowotna

Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa i psychiatry. Liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Tym większe jest oczekiwanie na kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie systemu ochrony zdrowia w tym obszarze.

19.11.2022

Naczelna Rada Lekarska: Uzasadnienie przekształcenia szpitala MSWiA jest niewystarczające

Pacjent Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski podkreśla, że nie są mu znane przypadki, aby osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie miały problem z dostępnością do opieki zdrowotnej lub że jakość tej opieki była niewystarczająca. Taką uwagę NRL przedstawiła do rządowego uzasadnienia przekształcenia szpitala MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny.

18.11.2022

Brak zgody na transplantację narządów oznaczony w smartfonie nie wystarczy

Pacjent

Karta medyczna w formie aplikacji, w której można oznaczyć, czy jest się dawcą organów, nie zawiera wiążących prawnie informacji. Osoba, która nie chce być po śmierci dawcą, musi w tej sprawie złożyć oficjalne pismo i trafić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Mimo tych korzystnych dla rozwoju transplantacji przepisów, ich liczba w latach epidemii zmniejszyła się o około jedną piątą. Dane z 2022 r. nie zapowiadają poprawy.

18.11.2022

Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Brak specjalistów może zastopować boom na roboty w chirurgii

Pacjent Opieka zdrowotna

Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.

09.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

NFZ finansuje implanty słuchowe, ale awaria wyłącza pacjenta na lata

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.

07.11.2022

ZUS sfinansuje pobyt w sanatorium, ale nie każdemu

Pacjent

Sanatorium to miejsce, gdzie chory może zadbać o zdrowie. Istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu dofinansowanie ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Dla ZUS ważne jest, że ma to służyć prewencji rentowej.

05.11.2022

Będzie kontynuacja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.

02.11.2022

Opieka koordynowana to nie przymus - pacjent nie musi z niej korzystać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent nie ma obowiązku korzystania z opieki koordynowanej, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ. Fundusz wyjaśnia wątpliwości lekarzy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem nowego modelu współpracy z pacjentem. Gotowych na to jest niewiele poradni POZ. Z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni wynika, że mowa o mniej niż 10 proc. podmiotów.

02.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Dyżur w centrum powiadamiania ratunkowego nawet 16 godzin - związki protestują

Pacjent Opieka zdrowotna

Praca operatorów centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), czyli numeru 112, wymaga od nich racjonalnego i trzeźwego myślenia. Wydłużenie ich dyżuru do 16 godzin zwiększy ryzyko błędu i obniży bezpieczeństwo obywateli, zamiast je podnieść - mówią związkowcy. Krytykują także proponowane przez MSWiA wprowadzenie dyżurów domowych i konieczność stawienia się operatora w pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.  

31.10.2022

Po lek z Warszawy do Radomia - pacjent kursuje po kraju, bo rząd nie dzieli się danymi

Pacjent Farmacja

Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.

29.10.2022

NSA: Fundusz nie zwróci za sprzęt do tlenoterapii po covidzie

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem. Po wypisaniu ze szpitala do domu nadal skarżył się na trudności w oddychaniu. Nie udało mu się wypożyczyć koncentratora tlenu oraz pulsoksymetru, więc podjął decyzję o zakupie tych urządzeń. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak zwrotu poniesionych kosztów. Sądy administracyjne przyznały rację organowi, ponieważ przepisy nie przewidują takiego uprawnienia.

28.10.2022

Krajowa Sieć Onkologiczna - po roku konsultacji ustawy, raportu wciąż brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Nie ma nawet raportu z konsultacji społecznych, które rozpoczęły się rok temu. Natomiast zmiany są potrzebne. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce.

27.10.2022